خبر/

پژوهش جدید رویان در حوزه سلول‌درمانی/ پیشگیری از سرطان با از‌بین بردن سلول‌‌های بنیادی سرطان‌ساز

1398/12/25 - 11:31 - کد خبر: 16620
سلول بنیادی

نصر: رئیس پژوهشگاه رویان گفت: روی درمان و پیشگیری از سرطان با تمرکز بر سلول‌های بنیادی سرطان‌ساز تحقیق می‌کنیم تا با شناسایی، بررسی رفتار و از بین بردن سلول‌هایی که سرطانی می‌شوند به پیشگیری از سرطان کمک کنیم.

به گزارش نصر به نقل از فارس، عبدالحسین شاهوردی رئیس پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس آخرین فعالیت‌های انجام شده در این پژوهشگاه در زمینه درمان سرطان‌ها را تشریح کرد و اظهارداشت: امروزه شاهد رشد تعداد مبتلایان به سرطان در جامعه هستیم و پیرو نیاز به درما‌ن‌های جدید، رویان مطالعه سرطان‌ها را آغاز کرد.

به گفته وی، در حال حاضر درمان‌های متداول برای سرطان، برداشتن تومور سرطانی و شیمی درمانی است که عواقب مخصوص به خود را دارد و نتایج آنها هم تاکنون آزموده و دیده شده است.

وی گفت: در مطالعات رویان تمرکز بر سلول‌های بنیادی سرطان‌زا یا سرطان‌‌ساز است زیرا از دلایل ایجاد سرطان‌ها، سلول‌های بنیادی هستند و شناسایی و بررسی رفتار این سلول‌ها و هدف‌گیری و سپس از بین بردن آنها به تشخیص سلول‌‌هایی که سرطانی می‌شوند و پیشگیری از سرطان کمک می‌کند.

وی گفت: ایده‌آل نهایی در این طرح‌های تحقیقاتی درمان این است که سلول‌های بنیادی‌ای که باعث سرطان می‌شوند از بین بروند.

پیوند سلول‌های بنیادی خون محیطی برای درمان سرطان‌
وی گفت: در حال حاضر هم به صورت عملیاتی شرکتی در زیرمجموعه رویان، نگهداری سلول‌های بنیادی خون محیطی و مغز استخوان را انجام می‌دهد و با نظر پزشک پیوند سلول‌های بنیادی خون محیطی در درمان سرطان‌ها استفاده می‌شود.

وی ادامه داد: برای ورود جدی به مقوله مطالعه سرطان‌ها و یافتن درمان‌های جدید برای سرطان،  یک پایگاه تحقیقات سرطان در شهر بابل راه‌اندازی کردیم و با یک برنامه تحقیقاتی مدون، تحقیقات رویان روی سلول‌های بنیادی سرطان‌زا به بابل منتقل شد.
انتهای پیام/

پژوهشیار