خبر/

کرونا وضعیت اجتماعی و سیاسی آمریکا را به هم ریخت

1398/12/11 - 15:15 - کد خبر: 15673
ویروس کرونا

نصر: تأیید ابتلا و مرگ چند نفر در آمریکا بر اثر ابتلا به ویروس کرونا باعث شده مردم ساکن مناطق شیوع دچار سراسیمگی شوند و سیاستمداران هم از عملکرد ترامپ در قبال این موضوع شاکی باشند.

به گزارش نصر به نقل از تسنیم، ویروس کرونا بالاخره به آمریکا رسیده و تلفات ناشی از آن نیز رسماً توسط مقامات ایالتی این کشور اعلام شده است، بر همین اساس  آسوشیتدپرس گزارش داد شیوع ویروس کرونا در آمریکا و افزایش بی‌سابقه تقاضای کالاهای پایه‌ای و همچنین محصولات بهداشتی از جمله ماسک و دستکش‌های یک‌بارمصرف، فروشگاه‌های زنجیره‌ای و دولت آمریکا را برای تأمین این نیازها با مشکل مواجه کرده است.
درحالی که مردم در تلاش برای حفاظت از خودشان در برابر این ویروس و ذخیره‌سازی مواد غذایی در صورت قرنطینه هستند، مغازه‌های سراسر جنوب کالیفرنیا با افزایش تقاضای کالاهای مرتبط با سلامت، مواد غذایی و دیگر مایحتاج مواجه شده‌اند. این احساس اضطرار روز سه‌شنبه تشدید شد زمانی که مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های واگیر آمریکا به مردم این کشور توصیه کرد برای شیوع ویروس کرونا آماده باشند.
یک کاربر فضای مجازی از سیلیکون ولی گزارش داده مثبت شدن نتیجه سه نفر در این منطقه از کالیفرنیا باعث شده مردم به سوپرمارکت هجوم ببرند و قفسه‌های آن را خالی کنند.
ماسک‌ها یک کالای پرتقاضا هستند ــ برخی می‌توانند ذرات را فیلتر کنند و اغلب آنها حداقل مانع از شیوع آلودگی از فرد استفاده کننده ماسک به‌هنگام لمس صورتش می‌شود ــ اما به‌گفته کارشناسان، شست‌وشوی مرتب دست با آب و صابون بهترین راه برای حفاظت از ابتلا دربرابر ویروس کروناست.
به مردم توصیه شده اگر در سلامت هستند، ماسک نخرند تا درصورتی که نیروهای پزشکی به ماسک احتیاج داشته باشند بتوانند آنها را تهیه کنند، با این حال ماسک‌های N95  که بسیار سفت و سخت دهان و بینی فرد را می‌پوشانند، در قفسه فروشگاهها یافت نمی‌شود.
دولت آمریکا اعلام کرده است به ماسک‌های بیشتری نیاز دارد. الکس آیزار وزیر خدمات بهداشتی و انسانی روز سه‌شنبه به سنا گفت آمریکا 12 میلیون ماسک N95 ذخیره دارد اما احتمالاً به 300 میلیون ماسک برای نیروهای درمانی خود نیاز دارد.
ترامپ که چند روز قبل سعی کرده بود شیوع کرونا و احتمال گسترش در آمریکا را کم‌اهمیت و جزیی جلوه دهد اعلام کرد: تصمیم گرفته‌ایم پروازها از مبدأ چین را متوقف کنیم و از آمریکایی‌ها می‌خواهیم به ایران سفر نکنند.
مایک پنس، معاون رئیس ‌جمهور آمریکا و مسئول هماهنگی مبارزه با ویروس کرونا نیز گفت: آمریکا شهروندان خارجی را که موقع ورود به آمریکا ظرف دو هفته قبل از آن به ایران سفر کرده باشند، راه نمی‌دهد.
از سوی دیگر جی اینسلی، فرماندار ایالت واشنگتن چند ساعت پس از اعلام نخستین مورد مرگ بر اثر آلودگی به ویروس کرونا در آمریکا، در این ایالت وضعیت فوق‌العاده اعلام کرد.
در بیانیه فرماندار ایالت واشنگتن، به همه نهادهای دولتی دستور داده شد از همه منابع و امکانات لازم برای آمادگی و پاسخ به شیوع ویروس استفاده کنند و همچنین در صورت لزوم از گارد ملی واشنگتن استفاده شود.
این بیانیه اندکی پس از آن منتشر شد که فرماندار واشنگتن مرگ نخستین نفر در آمریکا بر اثر آلودگی به ویروس کرونا را اعلام کرد. مقامات تاکنون چهار مورد آلودگی به این ویروس را در آمریکا اعلام کرده‌اند که منشأ هیچ یک از آنها مشخص نیست و این بدان معناست که ممکن است این ویروس در حال شیوع میان مردم در برخی مناطق باشد. این چهار مورد عبارتند از دو نفر در کالیفرنیا، یک نفر در اورگن، و یک نفر در ایالت واشنگتن.
جو بایدن معاون رئیس جمهور سابق و نامزد دموکراتها در انتخابات ریاست جمهوری در واکنش به اظهارات دونالد ترامپ درباره ویروس کرونا  گفت: بعضی از حرف‌های او آن‌قدر عجیب است که می‌توانید به آنها بخندید. زمانی که چیزی شبیه این می‌گویید، باور مردم جهان به آمریکا را تضعیف می‌کنید. رئیس جمهور آمریکا می‌گوید "این یک فریب است"؟ باورش دشوار است، حتی برای او نیز باورش دشوار است، بسیار عجیب است ...، این یک موضوع بسیار بسیار بسیار جدی است.
آدام شیف رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان نیز در انتقاد به عملکرد کاخ سفید گفته است: دولت ترامپ به‌خلاف نظر مرکز پیشگیری و درمان بیماری‌ها، مسافران کشتی تفریحی مبتلا به کرونا را به کشور راه داد و بدتر این‌که مأموران بهداشت، بدون تجهیزات مناسب، نزد بیماران رفتند و در معرض ویروس قرار گرفتند و حالا هم دولت مخفی‌کاری می‌کند.
انتهای پیام/

پژوهشیار