خبر/

سد «قیزقلعه‌سی» الگوی خوبی برای تعامل‌های آبی با کشورهای همسایه است

1403/02/23 - 15:47 - کد خبر: 112972
سد

نصر: نماینده مجری طرح سد انحرافی تنظیمی قیز قلعه سی گفت: این پروژه، الگوی خوبی برای اجرای طرح‌ها و تعاملات آبی آتی با کشورهای هم‌جوار است.

به گزارش نصر، «حمیدرضا گلگون» ادامه داد: پروژه سد قیزقلعه‌سی در فاصله ۱۲ کیلومتری پایین‌دست سد خداآفرین واقع شده و از نوع خاکی با هسته رسی با بدنه‌ای به حجم ۵.۱ میلیون مترمکعب است که در شمالی‌ترین مرزهای ایران به طور مشترک با کشور جمهوری آذربایجان بر روی رودخانه مرزی ارس در ۱۹۶ کیلومتری پایین‌دست سد این رودخانه و ۲۲۰ کیلومتری شهر تبریز به دست مهندسان ایرانی باز طراحی و اجرا شده و بزرگ‌ترین طرح آبی مرزی شمال غرب کشور است.
وی ادامه داد: طول تاج سد ۸۵۰ متر و ارتفاع آن ۳۷ متر است. دو واحد نیروگاهی ۴۰ مگاواتی با ظرفیت تولید ۲۷۰ گیگاوات ساعت انرژی قابل استحصال سالیانه در دو طرف سد طراحی شده است؛ همچنین حجم مخزن سد قیز قلعه سی ۶۲ میلیون مترمکعب است و سالانه دو میلیارد مترمکعب آب را برای طرفین تنظیم می‌کند.
نماینده مجری طرح سد قیزقلعه‌سی در مورد پیچیدگی این سد گفت: پیچیدگی‌های فنی فراوان پروژه ناشی از حجم بالای آب رود ارس، تعدد و تنوع تجهیزات هیدرو مکانیکال خاص، بتن‌ریزی بالغ بر ۵۰۰ هزار مترمکعب، ۶ میلیون مترمکعب خاک‌برداری و سنگ‌بر داری، بیش از دو میلیون مترمکعب خاک‌ریزی و ۴۲ کیلومتر حفاری تزریق، اجرای دایک و انحراف دومرحله‌ای مسیر رودخانه به‌منظور قرارگیری سازه‌های بتنی در بدنه خاکی سد، ویژگی‎های منحصربه‌فردی به این طرح بخشیده که اجرای آن تماماً توسط مهندسان و متخصصان ایرانی و به‌صورت جهادی و شبانه‌روزی انجام‌گرفته است.
گلگون خاطرنشان کرد: با آبگیری سد قیزقلعه سی و مستغرق شدن بخشی از جاده مواصلاتی موجود اصلاندوز به جلفا، راه اصلی جایگزین با مشخصات فنی از نوع درجه یک در محدوده قیزقلعه سی به طول ۷.۴ کیلومتر احداث شده که در حال حاضر بهره‌برداری از آن صورت می‌گیرد.
وی، استفاده بهینه از منابع آب‌وخاک و حقابه‌های مرزی، تبدیل شیوه‌های سنتی کشاورزی به شیوه‌های مدرن و صنعتی و ساماندهی عشایر با افزایش درآمد خانوارها و جلوگیری از مهاجرت و توسعه فعالیت صنایع جانبی و تبدیلی را از دیگر دستاوردهای مهم اجرای این طرح دانست.
نماینده مجری طرح سد قیزقلعه سی افزود: بهره‌برداری از سد قیز قلعه سی علاوه بر تأمین آب شبکه پائین‌دست استان‌های آذربایجان شرقی و اردبیل، موجب بالارفتن کیفیت محصولات کشاورزی، اشتغال‌زایی برای ۴۰ هزار نفر، توسعه صنعت گردشگری و نیز کاهش خطرات جاده‌ای خواهد شد.
انتهای پیام/

پژوهشیار