وزیر بهداشت تشریح کرد:

جزییات ورود دو واکسن به برنامه واکسیناسیون کودکان

1403/02/23 - 13:47 - کد خبر: 112958
بهرام عین اللهی

نصر: وزیر بهداشت به تشریح جزییات واکسیناسیون کودکان با واکسن های پنوموکوک و روتاویروس در کشور پرداخت.

به گزارش نصر، صبح یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۳، «پویش ملی کودک سالم، ایران سلامت» با محوریت رونمایی از سند رایگان شدن درمان کودکان زیر ۷ سال و رونمایی از واکسن‌های پنوموکوک و روتاویروس (به صورت ویدئو کنفرانس با پایلوت استان بوشهر) با حضور وزیر بهداشت کلید خورد.
بهرام عین اللهی، در این مراسم گفت: در سال ۱۵۰۰ کودک به دنبال ضایعات ریوی و سینه پهلو فوت می‌کنند و تعدادی هم به همین علت بستری می‌شوند که از همین رو، واکسن پنوموکوک را وارد برنامه واکسیناسیون کشوری کردیم و امروز رونمایی شد.
وزیر بهداشت ادامه داد: این واکسیناسیون در هفت استان شروع می‌شود در سنین ۲ ماهگی، ۴ ماهگی و ۱۲ ماهگی تزریق می‌شود.
وی در ارتباط با واکسن روتاویروس نیز افزود: ویروس روتا باعث بیماری اسهال و جهازهاضمه در کودکان می‌شود و منجر به بستری شدن آنها می‌شود. از همین رو، واکسن روتاویروس را وارد برنامه واکسیناسیون کشوری کردیم.
عین اللهی گفت: این واکسن به صورت خوراکی است و در ۲ ماهگی، ۴ ماهگی و ۶ ماهگی به کودکان داده می‌شود.
وزیر بهداشت ادامه داد: بالای ۹۰ درصد مردم کشورمان تحت پوشش برنامه واکسیناسیون قرار دارند.
در این مراسم، از سند رایگان شدن کودکان زیر ۷ سال در بیمارستان‌های دولتی نیز رونمایی شد.
وزیر بهداشت با بیان اینکه درمان کودکان یک امر پایه در حوزه نظام سلامت به حساب می‌آید، افزود: موضوع درمان رایگان کودکان زیر ۷ سال مورد توجه دولت قرار گرفت و شخص رئیس جمهور از این موضوع به طور کامل حمایت کرد.
عین اللهی تاکید کرد: اگرچه کشور با مشکلات اقتصادی و تحریم‌های متعدد روبرو است اما در مسیر ارائه خدمات درمانی رایگان کودکان زیر ۷ سال گام برداشتیم.
وزیر بهداشت ادامه داد: رمان رایگان کودکان زیر ۷ سال به رغم اینکه هزینه‌بر است، اما یک سرمایه‌گذاری برای نظام سلامت کشور به حساب می‌آید.
حسین فرشیدی معاون بهداشت وزارت بهداشت، گفت: درمان رایگان کودکان زیر ۷ سال، یک اقدام ارزشمند است.
وی درباره واکسن پنوموکوک افزود: در روزهای پایانی سال گذشته تزریق پایلوت واکسن پنوموکوک در بندر خمیر انجام شد و در حال حاضر در ۷ استان و ۱۹ دانشگاه و دانشکده علوم‌پزشکی این واکسن تزریق می‌شود.
فرشیدی درباره واکسن روتاویروس نیز گفت: تزریق واکسن روتاویروس تا پیش از فصل تابستان در تمام کشور اجرا می‌شود.
انتهای پیام/

پژوهشیار