سرپرست سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام آموزش کشور خبر داد:

نحوه اداره سازمان سنجش سابق از امروز تغییر کرد/ اعلام وظایف جدید این سازمان

1403/02/23 - 13:11 - کد خبر: 112952
عبدالرسول پورعباس

نصر: سرپرست سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام آموزش کشور با بیان اینکه ظرف ۶ ماه آینده این سازمان به‌طور کامل مستقر می‌شود، گفت: این سازمان از امروز هیات امنایی اداره می شود.

به گزارش نصر، عبدالرسول پورعباس در نخستین نشست خبری خود در سمت سرپرست سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام آموزش کشور که امروز در ساختمان مرکزی این سازمان در حال برگزاری است، به تشریح جزئیات تشکیل این سازمان پرداخت و گفت:  از حدود یک سال پیش موضوع تشکیل این سازمان در شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح و در خرداد گذشته وارد مرحله تصویب شد و در نهایت اساسنامه آن در دوره سه ماهه تقدیم ستاد تعلیم و تربیت شورای عالی انقلاب فرهنگی شد. در واقع بعد از طی این مرحله اساسنامه به شورای معین در شورا ارجاع و پس از آن در صحن آن به تصویب رسید.
وی در ادامه تصریح کرد: در گام دوم انقلاب قرار است تغییرات و اتفاقات گسترده ای بیفتد، البته در ۴۰ سال اول تحولات خوبی در آموزش عالی از جهت کمی داشتیم؛ اما باید علاوه بر تضمین کمی، اعتبارسنجی کیفیت هم داشته باشیم تا دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی تعاملات ملی و بین المللی قابل رقابت با مراکز آموزش عالی دنیا باشند.
سرپرست سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام آموزش کشور خاطرنشان کرد: در سازمان سنجش آموزش کشور تعامل با سه وزارتخانه وجود داشت؛ اما توسعه مهارت و حرفه و صلاحیت های حرفه ای هر روز پررنگ‌تر شده است و باید فراسازمانی عمل می شد و از این رو در سازمان ملی سنجش و ارزشیبابی نظام آموزش کشور خدماتی فراتر از وزارت علوم ارائه می شود.
پورعباس افزود: بنابراین سازمان سنجش از وزارت علوم جدا شد تا تعامل های وسیع تری با سه وزارتخانه‌ها از جمله وزارت علوم داشته باشد و در عین حال با وزارت کار هم در حوزه مهارتی و صلاحیت حرفه ای همکاری می کند.
سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام آموزش کشور دو بال دارد؛ یکی ارزیابی داوطلبان مراکز آموزش عالی یا کسانی‌که می خواهند در حوزه فنی و حرفه ای و دانشی مدرکی دریافت کنند و همه آزمون های رسمی و غیررسمی برعهده این سازمان‌ است و تعامل گسترده ای یا نهادهای مجری خواهیم داشت.
به گفته وی، بال دوم این سازمان مسئولیت ارزشیابی اعتبارسنجی و کیفیت است و فعالیت گسترده ای تحت عنوان ارزیابی درونی در همه سازمان ها خواهد داشت که راستی آزمایی می کند و کار را به نقطه ای می‌رساند که همه مردم جامعه و سازمان های همتراز سازمان ملی سنجش از این کیفیت مطمئن شوند. همچنین این سازمان جدید وظیفه راستی آزمایی اسنادی مانند سند تحول آموزش و پرورش یا سند راهبردی وزارت علوم را برعهده دارد.
سرپرست سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام آموزش کشور تاکید کرد: سازمان سنجش ۴۸ سال قبل تاسیس شد که در سازمان جدید از تجربه وسیع گذشته استفاده می شود. دانشگاه ها هم کارهای زیادی انجام داده اند و این تجربیات باید جایی نهادینه شود که در سازمان ملی سنجش خواهد بود.
سرپرست سازمان ملی سنجش  و ارزشیابی نظام آموزش کشور با بیان اینکه ظرف ۶ ماه آینده این سازمان به‌طور کامل مستقر می‌شود، گفت: این سازمان از امروز هیات امنایی اداره می شود و هیات امنای سازمان ملی سنجش در ۶ ماه آینده به طور کامل مستقر می شوند.
انتهای پیام/

پژوهشیار