خبر/

افشاگری‌ مدیرکل امور اقتصادی و دارایی آذربایجان‌شرقی پیرامون مولدسازی

1403/02/19 - 15:42 - کد خبر: 112743
واقف بهروزی

نصر: مدیرکل امور اقتصادی و دارایی آذربایجان شرقی پیرامون سنگ اندازی در اجرای قانون مولدسازی در استان دست به افشاگری زد و درباره زوایای پیدا و پنهان آن توسط برخی از ادارات و سازمان‌های دولتی توضیح داد.

به گزارش نصر، واقف بهروزی روز چهارشنبه در نشست هم اندیشی و بررسی ابعاد مختلف قانون مولدسازی، با تاکید بر اینکه در این موضوع هیچ گونه پنهان کاری و مسایل محرمانه وجود ندارد، افزود: یکی از مهمترین و محوری ترین عناصر در قانون مولدسازی شفاف سازی است و اداره کل امور اقتصادی و دارایی آذربایجان شرقی درباره هر گونه پرسش و انتقاد رسانه ها و اهالی فن آمادگی پاسخگویی دارد.
وی از مولدسازی به عنوان اهرم تحرک اقتصادی کشور یاد کرد و ادامه داد: دولت مردمی و انقلابی مصمم است برای رفاه حال مردم و بهره مندی آحاد شهروندان از مزیت های اموال بلاتکلیف و همچنین اتمام طرح های نیمه تمام، این قانون را با دقت و ظرافت اجرایی کند و در این خصوص همکاری و تعامل دستگاه های مختلف اجرایی و خدمات رسان ضروری است.
بهروزی با انتقاد از عدم همکاری برخی از دستگاه ها و سنگ اندازی های مختلف در اجرای قانون مولدسازی در آذربایجان شرقی، اظهار کرد: متاسفانه برخی مدیران در برابر این قانون مهم و تاثیرگذار بر اقتصاد کشور مقاومت می کنند و بنده در پاره ای از موارد تحت سخت ترین فشارها هستم، اما به دلیل منافع ملی هرگز مقابل این عده تسلیم نمی شوم.
وی از اینکه خانه های سازمانی تعدادی از ادارات، سازمان ها و شرکت های دولتی در تبریز توسط مدیران قبضه شده است، ابراز تاسف و گلایه کرد و گفت: در حالی که این اماکن هیچ ارزش افزوده برای دولت ندارد، بنا به دلایلی از گنجاندن آنها در فهرست املاک مولدسازی جلوگیری می شود؛ ما خانه های سازمانی در تبریز سراغ داریم که در مدت زمان مدیریت افراد به آنها واگذار شده است، اما با وجود اینکه چندین سال است از مدیریت کنار رفته اند، حاضر به واگذاری ملک نیستند و مانع بزرگی بر سر راه مولدسازی ایجاد کرده اند.
بهروزی با اعلام اینکه یکی از مکان های بسیار مرغوب خانه های سازمانی در تبریز مربوط به سازمان آب منطقه ای آذربایجان شرقی است، یادآور شد: این مجتمع که در مساحتی قابل توجه در منطقه ولیعصر واقع شده است افزون بر ۶۰ هزار میلیارد ریال ارزش دارد که اکنون تنها حدود ۸۰ نفر در آن زندگی می کنند، در حالیکه باید توجه داشت که محل متعلق به بیت المال بوده و همه مردم در آن سهم دارند که امروز در اختیار عده ای معدود قرار گرفته است.
وی اضافه کرد: اداره کل امور اقتصادی و دارایی آذربایجان شرقی بر اساس تکالیف قانونی خود در رابطه با اجرای قانون مولدسازی وارد قضیه فوق شده و مراحل ادارای فروش مجتمع مسکونی آب منطقه ای در ولیعصر را طی کرده است و ظرف یک ماه آینده این ملک در دستور کار مولدسازی قرار خواهد گرفت.
بهروزی به طرح های نیمه تمام آب منطقه ای آذربایجان شرقی اشاره و اظهار کرد: اینکه میلیاردها ریال پروژه مربوط به آب در استان معطل تخصیص اعتبارات بماند و روز به روز بر هزینه های مربوطه اضافه شود، دلیل ندارد مجتمع مسکونی برای استفاده عده ای قلیل با ارزش ریالی بسیار بالا معطل شود و باید این محل برای جبران کمبودهای مالی این حوزه به فروش برسد.
به گفته وی با فروش و مولدسازی مجتمع یاد شده بخش قابل توجهی از طرح های عمرانی و زیرساختی حوزه آب استان که یکی از مشکلات و چالش های اصلی اقتصادی منطقه است، به اتمام رسیده و تکمیل می شود.
بهروزی گفت: من وابسته این میز و ریاست ها نبوده و نیستم و بر همین اساس قانون مولدسازی در تمام دستگاه های اجرایی آذربایجان شرقی را با قدرت پیگیری می کنم، چون منافع عموم و اجرای این قانون اولویت ماست و اگر عده ای از مدیران در این خصوص ناراحت هستند برای ما اهمیت ندارد.
وی با ابراز گلایه از اینکه برخی از ادارات و سازمان ها که خدمات آنها در رضایت مندی مردم بسیار اهمیت دارد، به هیچ عنوان حاضر به فروش اموال و املاک معطل خود در قالب مولدسازی نیستند، اظهار کرد: حتی در این رابطه با تعدادی از مدیران یقه به یقه نیز شده ام، اما حاضر به عقب نشینی از قانون نشده و نخواهم شد.
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی آذربایجان شرقی به وجود زمین ۱۷ هزار مترمربعی مرکز بهداشت استان در نصف راه تبریز نیز اشاره و اضافه کرد: این مساحت بالا در یکی از بهترین نقاط شهر که سال های سال بدون استفاده بوده و عده ای انگشت شمار کارمند در آن فعالیت دارد، با هیچ متر و معیاری نمی تواند قابل توجیه باشد.
بهروزی با قدردانی از ریاست دانشگاه علوم پزشکی تبریز در همراهی با اداره کل امور اقتصادی و دارایی آذربایجان شرقی در قرار دادن زمین فوق برای مولدسازی، افزود: مدیران دانشگاه علوم پزشکی خودشان در این رابطه پیش قدم شده و اقدامات لازم را انجام داده اند که می توان با فروش این زمین، بخش قابل توجهی از نیازهای درمانی، بهداشتی و بیمارستانی تبریز که قطب درمان شمال غرب کشور است، را رفع کرد.
به گفته وی با فروش زمین دانشگاه علوم پزشکی در نصف راه، درآمدهای آن را می توان به تکمیل ساخت بیمارستان یکهزار تخت خوابی تبریز اختصاص داد که ضرورت امروز و فردای منطقه شمال غرب کشور است.
بهروزی با بیان اینکه فروش املاک سازمان و ادارات دولتی به هیچ عنوان نباید به معنی از دست دادن سرمایه ها تلقی شود، یادآور شد: با توجه به شرایط اقتصادی حاکم بر کشور، عواید و سرمایه گذاری این درآمدها در محل های مورد نیاز، بسیاری از مشکلات و چالش های جامعه حل و فصل شده و در حقیقت نوعی سرمایه گذاری برای آینده به شمار می رود.
وی قانون مولدسازی را یکی از بهترین و مهمترین قوانین برای جبران نیازهای مالی دستگاه های اجرایی خواند و گفت: در تمام مراحل اجرای این قانون هزینه و فایده به دقت بررسی و کارشناسی می شود و اجرای آن به صورت شفاف قابل ارایه به رسانه ها و کارشناسان است.
بهروزی ادامه داد: هرچند تعدادی از دستگاه ها برای تامین رفاه خودشان حاضر به همکاری برای اجرای قانون مولدسازی نیستند، اما ما از رسانه های گروهی و خبرنگاران درخواست داریم در این زمینه دولت را یاری کنند تا منافع ملی و کلان فدای زیاده های خواهی ها نشود.
مولد سازی در واقع طرحی برای بر زمین گذاشتن بار بزرگ نگهداری از اموالی است که طی سالیان و دهه‌های طولانی روی دوش دولت‌ها بود و برای نگهداری از آن هزینه زیادی صرف شده است.
دولت با ورود به بحث مولد سازی از بخش فروش صرف عبور کرده و به سرمایه گذاران پیشنهاد می کند تا به کارگیری این دارایی های مازاد بتوانند به کالبد تولید و اشتغال بدمند.
بر اساس اصلاحیه اخیر آیین نامه مولدسازی، عواید حاصل از واگذاری اموال غیرمنقول و پروژه های عمرانی نیمه تمام پس از کسر کارمزد مصوب هیات به حساب خزانه واریز خواهد شد. صد درصد مبالغ واریزی به خزانه، بلافاصله به حساب تملک دارایی های سرمایه ای دستگاه اجرایی مربوطه ستادی با استانی واریز خواهد شد تا در سقف بودجه مصوب هزینه شود.
اما نکته قابل توجه اینجا است که مولدسازی دارایی‌های دولت در ابتدای مسیر است و شناسایی، طبقه‌بندی و قیمت‌گذاری اموال در سال جاری بخش عمده‌ای از وقت هیئت مولدسازی را مصروف خود کرده است و به همین دلیل از آنجا که دولت بودجه سال ۱۴۰۳ را واقع گرایانه تنظیم کرده است میزان پیش بینی از درآمدهای حاصل از مولدسازی ۶۱ هزار میلیارد تومان انجام شده است.
به نظر می رسد با تفویض اختیارات به استان‌ها و اصلاحاتی که در آیین نامه مولدسازی طی یک سال گذشته انجام شده است و به خصوص مصوبه مربوط به بازگشت صد درصدی عواید حاصل از مولدسازی به حساب استان‌ها و مشوق‌هایی که در نظر گرفته شده است، این حرکت تحولی در اقتصاد با شتاب بیشتری مسیر خود را ادامه دهد.
انتهای پیام/

پژوهشیار