مدیرعامل توانیر:

مشترکان مناطق عادی از نصب کولر گازی خودداری کنند

1403/01/25 - 12:11 - کد خبر: 111303
کولر گازی

نصر: مدیرعامل شرکت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق (توانیر) گفت: مصرف برق کولرهای گازی ۶ تا ۱۰ برابر کولر آبی است، بنابراین مشترکان مناطق عادی به جهت رشد فزاینده مصرف و افزایش هزینه قبض برق از نصب این کولرها اجتناب کنند.

به گزارش نصر، «مصطفی رجبی مشهدی» افزود: بر اساس قانون، الگوی مصرف برق هر منطقه در ماه‌های گرم سال ۷۵ درصد مصرف مشترکان آن منطقه تعیین شده و این الگو برای مناطق عادی مثل تهران ۳۰۰ کیلووات‌ساعت در ماه است.
وی افزود: در صورت نصب کولرهای گازی، افزایش قابل‌توجه مصرف برق و به‌تبع آن افزایش هزینه مصرفی مشترکان را به همراه خواهد داشت.
مدیرعامل توانیر، تبلیغ کولرهای گازی را با هدف فروش بیشتر دانست که باعث ترویج استفاده از این نوع کولرها در مناطق عادی می‌شود در حالی‌ که با وجود کولرهای آبی، مشترکان این مناطق اساساً نیازی به استفاده از کولر گازی ندارند و نصب این نوع از لوازم سرمایشی، افزایش شدید مصرف برق و در نتیجه افزایش سنگین قبض برق مشترکان را در پی دارد.
رجبی مشهدی، طراحی شبکه برق در مناطق مختلف را بر اساس اقلیم هر منطقه ذکر کرد و گسترش استفاده از کولرهای گازی در مناطق عادی را با طراحی شبکه مغایر دانست که باعث می‌شود شبکه برق تحت‌ فشار سنگین قرار بگیرد و پاسخگویی به نیاز برق مشترکان با اشکال مواجه شود.
وی، مصرف برق کولرهای گازی را ۶ تا ۱۰ برابر کولرهای آبی عنوان کرد و تبلیغات فروش کولرهای گازی را موجب گسترش نصب این کولرها با وجود بهره‌مندی از کولرهای آبی در این مناطق دانست و از مشترکانی که از قبل نسبت به نصب کولرهای گازی اقدام کردند نیز درخواست کرد دمای کولرها را در فصل گرما روی عدد ۲۴ درجه سانتیگراد تنظیم کنند.
انتهای پیام/

پژوهشیار