دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه؛

حجم آب دریاچه ارومیه افزایش یافت

1403/01/23 - 18:14 - کد خبر: 111250
دریاچه اروميه

نصر: دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه با بیان اینکه حجم ورودی آب ۴۱۱ مترمکعب بر ثانیه شده است، گفت: حجم آب دریاچه طبق آخرین پایش به یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون مترمکعب رسیده است.

به گزارش نصر، محمدصادق معتمدیان، دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه، گفت: در حال حاضر تراز دریاچه ارومیه به یک هزار و ۲۷۰ متر و ۳۸ سانتی متر رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۹ سانتی‌متر و نسبت به ابتدای سال آبی جاری (اول مهر ۱۴۰۲) ۵۵ سانتی‌متر افزایش تراز داریم.
وی با بیان اینکه وسعت دریاچه ارومیه نیز به هزار و ۵۰۰ کیلومتر مربع رسیده که ۳۵۰ کیلومتر مربع بیشتر از زمان مشابه سال گذشته است، به بارش‌های خوب در استان و حوضه آبریز دریاچه ارومیه در زمستان ۱۴۰۲ و فروردین جاری اشاره کرد و گفت: این بارش‌ها نسبت به بلندمدت ۲۷ درصد و نسبت به سال گذشته ۴۳ درصد افزایش داشته است.
دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه با بیان اینکه برنامه رهاسازی از سد‌ها با افزایش حجم ذخایر آب آن‌ها انجام گرفت و از آذر سال گذشته رهاسازی انجام شده است، ادامه داد: در حال حاضر ۴۱۱ مترمکعب بر ثانیه ورودی آب به دریاچه ارومیه است که با این میزان ورودی به دریاچه در روز حدود ۵۰ میلیون مترمکعب می‌رسد.
معتمدیان با قدردانی از مردم منطقه درباره مشارکت برای بهبود وضعیت دریاچه ارومیه، گفت: در کنار این مشارکت، نظارت‌ها را برای جلوگیری از برداشت‌های غیرمجاز افزایش داده‌ایم و خود مردم هم کمک کرده‌اند.
وی تاکید کرد: وضعیت فعلی دریاچه ارومیه نیاز به مراقبت بیشتری دارد و باید مدیریت مصارف کشاورزی مدنظر باشد ضمن اینکه تمرکز بر مدیریت منابع آب و تغییر الگوی کشت، با همکاری مردم با قوت و جدیت دنبال خواهد شد.
وی افزود: در حال حاضر در یکی از شمالی‌ترین مناطق دریاچه ارومیه از جمله کاظم داشی ارومیه نیز شاهد پیشروی آب هستیم در حالی که این منطقه سال‌ها درگیر خشکسالی بودیم.
استاندار آذربایجان غربی همچنین با اشاره به برنامه ریزی برای ساماندهی سواحل دریاچه ارومیه اضافه کرد: معاونت عمرانی استانداری اقداماتی در این خصوص انجام داده تا مردم از وجه تفریحی دریاچه هم استفاده کنند و لحظات خوشی داشته باشند.
معتمدیان از فعال کردن کمیته فرهنگی اجتماعی ستاد احیای دریاچه ارومیه خبر داد و اظهار کرد: با برنامه ریزی این کمیته، فردا /۲۴ فروردین/ از ساعت ۱۰ تا ۱۸ برنامه‌های متنوع فرهنگی و تفریحی در ساحل دریاچه و در مسیر بزرگراه شهید کلانتری پیش بینی شده که مردم می‌توانند ضمن حضور از برنامه‌های آن استفاده کنند.
وی ادامه داد: مسابقات قایق سواری و تفریحات سالم دریایی از جمله برنامه‌هایی است که برای اولین بار در دریاچه ارومیه تمهید شده تا در روز جمعه این هفته اجرایی شود.
دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه با بیان اینکه غرفه‌هایی با تلاش ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و میراث فرهنگی تعبیه شده تا مردم استفاده کنند، گفت: امیدواریم تا پایان ایام بهار امسال، جشنواره دومی را هم با استفاده از ظرفیت هنری در استان اجرایی کنیم.
انتهای پیام/

پژوهشیار