مسئول پیش بینی اداره کل هواشناسی استان؛

هوای آذربایجان شرقی در روز طبیعت بارانی است

1403/01/09 - 16:47 - کد خبر: 110778
باران، طبیعت بهاری

نصر: مسئول پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان شرقی از ورود سامانه بارشی به استان از عصر شنبه ۱۱ فرودین خبر داد و گفت: فعالیت این سامانه تا روز دوشنبه ۱۳ فروردین ادامه خواهد داشت.

به گزارش نصر، محمد امید فر روز پنجشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: با فعالیت این سامانه بارشی در نواحی سردسیر استان همچون هریس، ورزقان، هشترود و چاراویماق احتمال بارش برف وجود دارد.
وی با اشاره به اینکه شب گذشته مردم بیشتر شهرستان های آذربایجان شرقی دمای زیر صفر را تجربه کردند، گفت: کمینه دمای ۲۴ ساعت گذشته از سراب با منفی هشت درجه و بیشینه دما از خداافرین با مثبت ۱۹ درجه سانتی گراد گزارش شده است.
امید فر با اشاره به اینکه دمای تبریز در سردترین زمان ۲۴ ساعت گذشته به سه درجه زیر صفر رسید، گفت: در زمان حاضر دمای هوای این شهر ۹ درجه بالای صفر است که نسبت به مدت مشابه روز گذشته یک درجه افزایش یافته است.
وی برای امروز و فردا روند افزایش نسبی دمای استان را پیش بینی کرد و گفت: سامانه سرد بارشی از استان خارج شده است.
امید فر با اشاره به بارندگی های استان در روزهای پنجم تا هفتم فرودین امسال گفت: بیشترین بارش در این بازه زمانی مربوط به شهرستان مرند با ۲۵ میلی متر است و در تبریز ۱۵ میلیمتر بارش ثبت شده است.
آذربایجان شرقی منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می آید.
آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک است ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است.
این استان همواره تحت تأثیر بادهای سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه های قره داغ در شمال، رشته کوه های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.
انتهای پیام/

پژوهشیار