رییس کل دادگستری آذربایجان شرقی؛

آرای خدمات عمومی در دادگستری آذربایجان‌شرقی ۸۲ درصد افزایش یافت

1402/12/16 - 09:56 - کد خبر: 109832
موسی خلیل اللهی

نصر: رییس کل دادگستری آذربایجان شرقی اعلام کرد: صدور آرای خدمات عمومی رایگان برای مجرمان از ابتدای امسال تاکنون نسبت به مدت مشابه پارسال ۸۲ درصد افزایش یافته است.

به گزارش نصر، موسی خلیل اللهی روز چهارشنبه در نشست بررسی سیاست های اجرایی قوه قضاییه در آذربایجان شرقی، افزود: در این مدت تعداد ۳۵۴ فقره رای الزام به خدمات عمومی رایگان برای متهمان در محاکم قضایی آذربایجان شرقی صادر شده است که رشد قابل توجهی نسبت به سال های قبل دارد، اما باید این رقم بیشتر شود.
وی اظهار کرد: امسال تعداد ۱۲ هزار و ۲۱۴ رای مجازات جایگزین حبس نیز توسط قضات در استان صادر شده است که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۲۷ درصد افزایش را نشان می‌دهد.
خلیل اللهی حبس زدایی و کاهش جمعیت کیفری زندان ها و لزوم بهره مندی کامل از نهادهای ارفاقی و اصلاحی پیش بینی شده در قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۹۲ را یکی از اولویت های مهم و محوری دستگاه قضائی دانست و ادامه داد: مجازات های جایگزین حبس همچون الزام بر خدمات عمومی رایگان، تعلیق اجرای حکم، تعویق صدور حکم، نظام نیمه آزادی در این راستا تعریف شده است.
وی اظهار کرد: به منظور ترویج استفاده از نهادهای ارفاقی و ایجاد رویه واحد و نیز الگو سازی معرفی آرای برتر استانی با محوریت حبس زدایی از قضات منتخب صادر کننده رأی برتر استانی تقدیر و تجلیل به عمل آمده است تا در این رابطه فرهنگ سازی به انجام برسد.
خلیل اللهی با اشاره به اینکه بیشتر آرای صادره با موضوع مجازات جایگزین حبس در آذربایجان شرقی از نوع جزای نقدی است، از قضات استان خواست توجه ویژه ای بر صدور رأی با محتوای الزام بر خدمات عمومی رایگان داشته باشند.
وی با قدردانی از قضات صادر کننده آرای جایگزین حبس در راستای سیاست های قوه قضاییه مبنی بر در اولویت قرار دادن حبس زدایی، یادآور شد: نباید از نظر دور داشت که برخورد با جرایم خشن با هدف حفظ امنیت جامعه جزو رویکردهای مهم دستگاه قضایی است.
خلیل اللهی با تاکید بر صدور و اجرای آرای جایگزین حبس برای افرادی که برای نخستین بار مرتکب جرم از نوع جرایم سبک می شوند، افزود: مجازات جایگزین حبس یکی از برنامه های محوری قوه قضاییه و از محورهای سند تحول قضایی است.
وی گفت: در عین برخورد با مجرمین جرایم خشن و مجرمین حرفه ای که منافع جامعه را به خطر می اندازند، مجازات حبس برای مرتکبین جرایم سبک که سابقه کیفری ندارند، تبعات و آثار منفی برای خود و خانواده چنین افرادی دارد، بنابراین با جرایم مخل امنیت، آسایش و آرامش مردم باید برخورد شود.
رییس کل دادگستری آذربایجان شرقی ادامه داد: باید توجه داشت مجازات جایگزین حبس به ویژه الزام بر خدمات عمومی رایگان تأثیر تربیتی بیشتری از حبس دارد.
انتهای پیام/

پژوهشیار