رئیس قوه قضاییه:

همه مسئولان برای سلامت انتخابات تلاش خود را انجام داده‌اند

1402/12/11 - 11:17 - کد خبر: 109506
حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای

نصر: رئیس قوه قضاییه گفت: همه مسئولان از جمله در وزارت کشور، شورای نگهبان، دستگاه‌های نظارتی و قوه قضاییه برای آرامش مردم و سلامت انتخابات همچنین فراهم کردن زمینه تسهیل رأی‌دهی مردم، همه تلاش خود را انجام داده‌اند.

به گزارش نصر، حجت‌الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای روز جمعه پس از انداختن رأی خود به صندوق در مسجد جامع لویزان در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: ستاد پیشگیری از وقوع جرم در قوه قضاییه از چند ماه پیش تشکیل شده است و تذاکرات لازم را داده‌اند و تا پایان رأی‌گیری و شمارش آراء حضور جدی دارند.
رئیس قوه قضاییه خاطرنشان کرد: در آموزه‌های قرآنی انسان دارای هدف، نسبت به محیط و سرنوشتش بی‌اهمیت نیست و همه مردم وقتی پای صندوق رأی می‌آیند، اعلام می‌کنند نسبت به سرنوشت، کشور و آینده خودمان بی‌تفاوت نیستیم.
رئیس عدلیه تصریح کرد: مردم انتظار دارند نمایندگانی که انتخاب می‌کنند در مسائل اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی قدم‌های بلندی بردارند و اگر مردم به بهبود مسائل اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و امنیتی توجه دارند در پای صندوق‌های رأی یک حضور حداکثری و پرشور می‌تواند این مسائل را مورد توجه قرار دهد و در بهبود آن موثر باشد. 
محسنی اژه‌ای افزود: امروز حضور در پای صندوق رأی و انتخاب فردی که از نظر رأی دهنده شایستگی دارد موجب می‌شود تا برای چهار سال قانونگذاری در همه موضوعات مختلف کشور  تصمیم‌گیری شود همچنین بر اجرای قوانین نیز نظارت شود. 
رئیس قوه قضاییه افزود: همچنین تعیین کابینه دولت و نظارت بر فعالیت‌ها در پای صندوق های رأی رقم می‌خورد و حضور در پای صندوق ‌ها موجب رضایت همه مردم ایران می‌شود و از طرفی دیگر موجب ناراحتی شدن شیطان می‌شود. 
محسنی اژه‌ای اظهار داشت: امروز شیطان از حضور مردم در پای صندوق‌های رأی ناراحت و دوستان ایران خوشحال هستند. 
رئیس عدلیه اضافه کرد: همه قضات، دادستان‌ها و کشیک‌های قوه قضاییه آماده هستند تا اگر احیانا گزارش خلافی ارائه شود در اسرع وقت پیگیری کنند و امیدواریم در طول انتخابات و شمارش آراء مردم با کمال آرامش رأی خود را به صندوق بریزند.
به گزارش ایرنا، امروز ۶۱ میلیون و ۱۷۲ هزار و ۲۹۸ نفر واجد شرایط که از این تعداد ۳۰ میلیون و ۹۴۵ هزار مرد و ۱۳۳ نفر و ۳۰ میلیون و ۲۲۷ هزار و ۱۶۵ نفر زن هستند، در پای صندوق‌های رای حاضر می شوند تا بار دیگر ثابت کنند پای آرمان های امام راحل و رهبر انقلاب ایستاده اند و همچنان پاسدار جمهوریت و اسلامیت نظام هستند.
مردم شریف ایران با حضور در حوزه های انتخابیه، مردم سالاری دینی و مشارکت سیاسی را به نمایش گذاشته و به دشمنان این سرزمین که از هر فرصتی برای ناامید کردن جوانان استفاده می کنند، نشان خواهند داد که ساخت ایران قوی تنها با دستان توانمند متخصصان، اندیشمندان و جوانان وطن دوست محقق می شود.
شور و هیجان قبل از برگزاری انتخابات و روزهایی که نامزدها از طریق رسانه ها و فضای مجازی به تشریح برنامه ها و اهداف خود برای ساخت ایرانی آباد و سرافراز می پرداختند، کاملا مشهود بود و اینک با گرم کردن تنور انتخابات و انتخاب آگاهانه، افراد اصلح را راهی خانه ملت و خبرگان رهبری می کنند و توطئه شوم معاندان نظام مبنی بر بزرگنمایی ضعف ها و کوچک شمردن اقدامات و نقاط قوت را نقش برآب خواهند کرد.
با دستور وزیر کشور؛ انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری راس ساعت ۸ صبح آغاز شد.
بر اساس اعلام ستاد انتخابات کشور، حدود ۱۵ هزار نفر برای رقابت در دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی تایید صلاحیت شده اند که ۱۲ درصد زن و ۸۸ درصد مرد هستند و ۱۴۴ نفر هم در مجلس خبرگان رهبری تایید صلاحیت شدند.
یک هزار و ۲۱۸ حوزه انتخابیه اصلی و فرعی و حدود ۵۹ هزار شعبه اخذ رای در ۳۱ استان تعبیه شده است که ۱۵ هزار شعبه سیار و ۴۴ هزار شعبه ثابت هستند.
همچنین طبق برنامه ریزی های انجام شده، انتخابات در چهار حوزه انتخابیه قم، رشت و خمام، آبادان و ملایر به صورت الکترونیکی برگزار می شود. این چهار حوزه، ۱۷۰۰ شعبه دارند که برای هر شعبه پنج صندوق الکترونیکی و در مجموع ۱۰ هزار صندوق الکتریکی در نظر گرفته شده است.
بر اساس اطلاعیه ستاد انتخابات وزارت کشور فرآیند اخذ رای انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری از ساعت ۸ صبح روز جمعه آغاز شد و تمامی شعب در سراسر کشور آماده اخذ رای از واجدین شرایط (متولدین ۱۳۸۴/۱۲/۱۱ و ماقبل آن) هستند.
در نهایت و با رای مردم ۲۹۰ نماینده راهی خانه ملت می شوند و ۸۸ نماینده نیز به مجلس خبرگان رهبری راه می یابند.
انتهای پیام/

پژوهشیار