وزیر ورزش و جوانان خبر داد:

گفتگوی فوتبالی وزیر ورزش و امام جمعه تبریز

1402/11/20 - 14:36 - کد خبر: 108411
دیدار

نصر: وزیر ورزش و جوانان در سفر یک روزه خود به تبریز در دیدار با نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز در مورد بازی های تیم ملی در جام ملت‌های آسیا و شکست این تیم مقابل قطر گفت و گو کردند.

به گزارش نصر، کیومرث هاشمی روز جمعه در این دیدار اظهار کرد: قطر در این بازی از امتیاز میزبانی به طور ۱۰۰ درصد استفاده کرد و این کاملاً قابل پیش بینی بود.
وی اضافه کرد به لحاظ فوتبالی در این بازی برتر از قطر بودیم و حتی موقعی که ۱۰ نفره شدیم می‌توانستیم نتیجه بازی را به تساوی بکشانیم اما «اکرم عفیف» بازیکن قطر در این بازی هر کاری خواست انجام داد.
وی در مورد داور بازی که اهل کویت بود هم گفت: این داور قضاوت خوبی داشت و نقشی در شکست تیم ملی متوجه وی نبود.
وزیر ورزش و جوانان ادامه داد قدرت‌های بزرگ فوتبال آسیا در این جام حذف شدند و کسی پیش‌بینی نمی‌کرد اردن و قطر به فینال برسند و این از زیبایی‌های فوتبال است.

هاشمی: چمن ورزگاه یادگار امام تبریز را در صورت نیاز عوض می کنیم
هاشمی به بازدید خود از ورزشگاه یادگار امام تبریز و پیست دوچرخه سواری این مجموعه اشاره کرد و گفت: نباید حرف یک مربی برای ما ملاک عمل قرار گیرد گروه‌های کارشناسی را برای بررسی چمن این ورزشگاه اعزام خواهیم کرد که مبنای کار ما خواهد بود اگر بنا تعویض چمن باشد آن را تعویض خواهیم کرد.
وی با اشاره به اینکه تعویض چمن زمان بر خواهد بود، گفت: تراکتور باید در این مدت به دنبال زمین دیگری برای انجام بازی‌های خانگی باشد.
هاشمی در مورد پیست دوچرخه سواری این مجموعه نیز گفت این پیس یکی از استانداردترین پیست‌های دوچرخه سواری کشور است اما به دلیل موقعیت مکانی امکان استفاده حداکثری از آن وجود ندارد.
وی گفت برای استفاده از این پیست نیاز به دیوارکشی دور این آن داریم که ۱۲۰ میلیارد ریال هزینه دارد.

مشکل اصلی ورزشگاه‌های کشور توسعه و نگهداری است
هاشمی مشکل اصلی ورزشگاه‌های سطح کشور را توسعه و نگهداری آنها اعلام کرد و گفت: ورزشگاه یادگار امام یکی از این ورزشگاه‌هاست و طبق اعلام مدیر کل ورزش و جوانان آذربایجان شرقی شهرداری آماده است تا نگهداری این مجموعه را بر عهده بگیرد و ما نیز آماده هستیم اقدامات این کار را انجام دهیم.
وی ادامه داد در هیئت دولت مشکلی در این زمینه نداریم و هر ارگانی که آماده است و می‌تواند در نگهداری ورزشگاه‌ها هزینه کند ما پیگیر درخواست آنها خواهیم بود.

آمایش سرزمینی بی‌عدالتی در توزیع امکانات ورزش را رفع می‌کند
وزیر ورزش و جوانان به احیای طرح آمایش سرزمینی مصوبه مجلس در وزارت ورزش و جوانان اشاره کرد و گفت: با اجرای این طرح بی‌عدالتی در توزیع امکانات ورزشی برطرف می‌شود و تصمیمات غلط نیز کمتر خواهد شد.
هاشمی عنوان کرد برای مثال در شهری ورزشگاه ۲۵ هزار نفری ساخته‌ایم که طرفدار فوتبال ندارد و در شهری که طرفداران فوتبال آن زیاد است ورزشگاه کم داریم.
وی به جلسه شورای عالی ورزش در حضور رئیس جمهور نیز اشاره کرد و گفت : رئیس جمهور در این جلسه اجرای آمایش سرزمینی را مورد تاکید قرار دادند.
وی همچنین از سیاست برگزاری رقابت‌های بین‌المللی در مراکز استان‌ها و شهرستان‌ها خبر داد و گفت: اگر این مسابقات در تهران برگزار شود شاید بازتاب آنچنانی نداشته باشد اما با برگزاری رقابت‌ها در شهرستان‌ها هم نگاه خارجی‌ها به نظام عوض می‌شود هم ظرفیت‌های منطقه برجسته‌تر خواهد شد.
هاشمی گفت :میزبانی رقابت‌های بین‌المللی بسیار مهم است و وزارت ورزش و جوانان نسبت به این موضوع تاکید دارد.
وی افزود: تبریز ظرفیت‌های بسیاری در این زمینه دارد و می‌تواند در چندین رشته ورزشی میزبانی کند.

سه هزار ۴۲۸ پروژه نیمه تمام ورزشی در کشور وجود دارد
وزیر ورزش و جوانان از وجود سه هزار و ۴۲۸ پروژه نیمه تمام ورزشی در کشور خبر داد و گفت : عملیات اجرایی برخی از این پروژه‌ها از سال ۱۳۸۰ آغاز شده است.
هاشمی ادامه داد اولویت وزارت ورزش و جوانان اتمام پروژه‌هایی است که بالای ۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارند.
وی گفت: یکی از طرح‌های وزارت ورزش برای اتمام این پروژه‌ها واگذاری آنها به بخش خصوصی و استفاده از ظرفیت‌های این بخش است که در صورت اجرایی شدن آن ۳۵ درصد این پروژه‌ها قابل بهره‌برداری خواهد بود.
وی گفت: البته سیاست ما در مناطق محروم فرق دارد و خود دولت پیگیر اتمام این پروژه‌ها خواهد بود.
وی خاطرنشان کرد: یک هزار و ۸۹۰ طرح از مجموع طرح‌های نیمه تمام ورزشی چمن مصنوعی هستند که ۲۵ مورد آن در آذربایجان شرقی است و با مجموع ۵۰ هزار میلیارد ریال قابل بهره‌برداری هستند.

امام جمعه تبریز بر توجه به ورزش شهرستان ها تاکید کرد
امام جمعه تبریز نیز در این دیدار به بیان مسائل و مشکلات ورزشی آذربایجان شرقی پرداخت و خواستار توجه به ورزش شهرستان‌ها شد.
حجت الاسلام والمسلمین سید محمدعلی آل هاشم اضافه کرد: در بازدیدهایی که از شهرستان‌ها داشته‌ام اعلام شد که ۹ ورزشگاه در شهرستان‌های استان نیاز به تجهیز و بازسازی دارد .
وی ادامه داد: وزارت ورزش و جوانان باید توجه بیشتری به ورزش شهرستان‌های محروم داشته باشد تا جوانان این شهرستان‌ها از امکان ورزش کردن برخوردار باشند.
حجت الاسلام آل هاشم همچنین به حضور تیم ملی در جام ملت‌های آسیا و حذف آن اشاره کرد و گفت: در بازی با قطر کمی بد آوردیم اما در بازی با ژاپن خوب بودیم که امیدواریم این مسئله از سوی وزارت ورزش و جوانان بررسی شود.
وی اظهار کرد: کارهای خوبی در این دوره از بازی‌ها از سوی وزارت ورزش انجام شد که قابل تقدیر است.
وی به حضور حبیب ستوده نژاد به عنوان مدیر کل ورزش و جوانان آذربایجان شرقی اشاره کرد و گفت: آقای ستوده نژاد یکی از مدیرانی است که بدون مخالفت حتی یک نفر به این سمت انتخاب و منصوب شد.
وی با بیان اینکه مقبولیت لازمه یک مدیر است، افزود: آقای ستودنژاد بیش از ۸۰ درصد در بین مردم استان مقبولیت دارند و این نعمتی برای استان است.

آمایش سرزمینی عدالت در توزیع امکانات ورزشی است
نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی نیز در این دیدار به طرح‌های وزارت ورزش و جوانان از جمله آزمایش سرزمینی و میزبانی شهرستان‌ها از رقابت‌های بین‌المللی اشاره کرد و گفت: اجرای آزمایش سرزمینی عدالت در توضیح امکانات ورزشی را محقق می‌کند.
حجت الاسلام میرتاج الدینی همچنین به طرح‌های نیمه تمام ورزشی اشاره کرد و گفت: این طرح‌ها که به معضل و نماد کارآمدی برای دولت نظام و مسئولان تبدیل شده‌اند باید هرچه سریعتر تعیین تکلیف شود.
وی ادامه داد: برنامه‌ریزی برای اتمام این طرح‌ها از طریق واگذاری به بخش خصوصی و یا هر روش دیگر باید در اولویت ورزش و جوانان قرار گیرد و تا پایان دولت سیزدهم تعیین تکلیف شود.

۸۸ پروژه نیمه تمام در آذربایجان شرقی وجود دارد
مدیرکل ورزش و جوانان آذربایجان شرقی نیز در این دیدار از وجود ۸۸ پروژه نیمه تمام در استان خبر داد و گفت: ۳۶ مورد از این پروژه‌ها قابل اتمام تا پایان دولت سیزدهم است.
حبیب ستوده نژاد همچنین به وضعیت چمن ورزشگاه یادگار امام اشاره کرد و گفت: چمن این ورزشگاه یکی از مطلوب‌ترین چمن‌های ورزشی موجود در کشور است و تنها مشکل آن شل بودن زیرسازی چمن است که به دلیل وجود سامانه گرمایشی در آن است.
وی افزود غلطک زدن چمن مشکل را حل نمی‌کند و اگر سیستم گرمایشی را خاموش کنیم چمن زرد خواهد شد.
وزیر ورزش و جوانان در پایان این دیدار یادبود مسابقات جهانی کشتی پهلوانی به میزبانی شهر تبریز را به آیت الله آل هاشم نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی اهدا کرد.
هاشمی در اختتامیه این مسابقات که بعد از ظهر امروز برگزار می شود حضور خواهد یافت.
انتهای پیام/

پژوهشیار