وزیر ارتباطات:

۶ میلیون خانوار زیر پوشش فیبر نوری هستند

1402/11/17 - 10:58 - کد خبر: 108219
عیسی زارع پور

نصر: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: ۶ میلیون خانوار ایرانی از ظرفیت طرح ملی فیبر نوری منازل و کسب و کارها استفاده می‌کنند.

به گزارش نصر، "عیسی زارع پور" روز سه شنبه در آیین بهره‌برداری از پروژه ملی فیبر نوری منازل و کسب و کارها در میید یزد با اشاره به تلاش دولت برای گسترش پوشش استفاده همه مردم از اینترنت پرسرعت افزود: پوشش دسترسی به شبکه فیبرنوری تا پایان دولت سیزدهم به ۲۰ میلیون نفر می رسد.
وی بهره مندی شهرها و روستاها به فیبرنوری را هدیه دولت سیزدهم به مردم دانست و اظهار کرد: باید همه بخش‌های کشور از این ظرفیت که فرصتی برای دسترسی پرسرعت به خدمات شبکه است بهره‌مند شوند.
وی خاطرنشان کرد: فیبر نوری زیرساخت پرسرعتی است که در آینده، نیازهای ارتباطی مردم را برای استفاده از شبکه ملی اطلاعات و دسترسی به اینترنت را می‌تواند فراهم کند.
وزیر ارتباطات تصریح کرد: طی سالهای گذشته در زمینه زیرساختهای تلفن ثابت سرمایه گذاری نشده بود، اما با آغاز دولت سیزدهم این موضوع در دستور کار قرار گرفت و اکنون بیشتر شهرها و روستاها از این سرویس بهره مند هستد
وی با بیان اینکه در زمینه زیر ساخت‌های تلفن همراه اقداماتی انجام شده است ادامه داد: حدود ۸۰ درصد ترافیک مصرفی کاربران در کشورهای پیشرفته بر بستر اینترنت ثابت انجام می‌شود؛ هدف‌گذاری ما این است که تمام ساختمان‌های کشور را از طریق فیبرنوری به اینترنت متصل کنیم زیرا زندگی مردم در آینده بر بستر کسب و کارهای هوشمند انجام میشود.
وی به طرح پروژه ملی فیبر نوری منازل و کسب و کارها در میید اشاره کرد و گفت: این طرح یکی از مهمترین طرح های مهم وزرات علوم و ارتباطات است و سرعت اینترنت در این شهرستان ۸۰ تا ۹۰ برابر سرعت فعلی افزایش یافته است.
وی با بیان اینکه مردم برای دسترسی به فیبر نوری باید درخواست بدهند افزود: اپراتوارها و کاربرها مکلف هستند هرکس درخواست کرد ظرف یکماه، این سرویس را فراهم کنند؛ هزینه این سرویس توسط دولت و اپراتورها تامین می شود و مردم فقط باید هزبنه مودم را پرداخت کنند.
وی اضافه کرد: حدود ۷۰ درصد مردم استان یزد تحت پوشش فیبرنوری قرار دارند و طبق برنامه ریزی انجام شده حداکثر تا سه ماه آینده تمام منازل و کسب و کارها استان از این سرویس پرسرعت و با کیفیت بهره مند می شوند.
وی ادامه داد: در پروژه فیبرنوری منازل و کسب وکارهای شهرهای میبد، بافق و حمیدیا به ترتیب ۴۸، ۱۳ و ۳۵ کیلومتر عملیات اجرایی صورت گرفته و بیش از ۵۳ هزار خانوار تحت پوشش فیبرنوری قرار گرفته اند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات شب گذشته وارد استان یزد شد؛ شرکت در نشست شورای اداری استان یزد از دیگر برنامه وی در سفر به استان یزد است.
انتهای پیام/

پژوهشیار