سازمان هواشناسی کشور خبر داد:

خطر یخ‌زدگی و لغزندگی زمین در گردنه‌های کوهستانی 

1402/11/01 - 15:58 - کد خبر: 107228
بارش برف

نصر: سازمان هواشناسی کشور از خطر یخ‌زدگی و لغزندگی زمین در گردنه‌های کوهستانی به سبب بارش برف خبر داد.

به گزارش نصر، بر اساس هشدار سطح نارنجی سازمان هواشناسی کشور، تشدید فعالیت سامانه بارشی روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه موجب بارش باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقت و کاهش محسوس دما خواهد شد.
این سامانه در مناطق سردسیر بارش برف، و در مناطق کوهستانی کولاک برف و احتمال بهمن را به همراه دارد.
بارش‌ها روز سه‌شنبه استان‌های گیلان، غرب مازندران، اردبیل، آذربایجان شرقی، شمال و نوار غربی آذربایجان غربی، زنجان، شمال قزوین، چهارمحال و بختیاری و ارتفاعات در استان‌های تهران و البرز را در بر می‌گیرد.
روز چهارشنبه این سامانه در اردبیل، گیلان، غرب مازندران و ارتفاعات در استان‌های زنجان، قزوین، البرز فعال خواهد بود.
این شرایط جوی موجب اختلال در ناوگان حمل و نقل جاده‌ای، ریلی و هوایی می‌شود.
بارش‌ها، یخ‌زدگی و لغزندگی زمین در گردنه‌های کوهستانی، انسداد گردنه‌های مسیرهای برف‌گیر و کاهش دید را به دنبال دارد.
بهمن، کولاک برف، سیلابی شدن مسیل‌ها، آب‌گرفتگی معابر و احتمال قطعی برق در نواحی روستایی نقاط سردسیر از دیگر مخاطرات این سامانه بارشی اعلام شده است.
با توجه به پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی، پرهیز از سفرهای غیر ضروری به‌ویژه در گردنه‌های برف‌گیر و مجهز بودن خودروها به وسایل زمستانی در مناطق سردسیر، عدم توقف در بستر و حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، خودداری از فعالیت‌های کوهنوردی و جا به جایی عشایر ضرورت دارد.
پرهیز از فعالیت‌های عمرانی، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آبروها و آمادگی راهداری جهت برف‌روبی در گردنه‌ها و نقاط سردسیر و صرفه‌جویی در مصرف حامل‌های انرژی در این شرایط جوی توصیه شده است.
انتهای پیام/

پژوهشیار