خبر/

زائران خانه خدا با تاکسی پرنده به هتل می‌ روند

1402/10/25 - 13:39 - کد خبر: 106829
تاکسی پرنده

نصر: عربستان در جدیدترین برنامه خود به منظور جذب گردشگران خارجی، استفاده از تاکسی‌های پرنده را برای انتقال زائران خانه خدا اجرایی می‌کند.

به گزارش نصر، با افزایش تعداد زائران خانه خدا، ترافیک هم بیشتر شده است و زائران گاهی باید مسیرهای کوتاه ۱۵ دقیقه‌ای را بیش از یک ساعت در راه باشند.
عربستان برای جلوگیری از افزایش ترافیک، استفاده از تاکسی‌های پرنده را برای انتقال زائران از فرودگاه جده تا هتل‌های مکه مکرمه رونمایی کرد. مدیر ارتباطات شرکتی عربستان عبدالله الشهرانی این اقدام را گامی برای بهبود حمل و نقل هوایی این کشور عنوان کرده و می‌گوید که «۱۰۰ جت لیلیوم (هواپیمای برقی با پرواز عمودی)» بزودی برای تردد زائران خانه خدا استفاده می‌شود.
این تاکسی‌های پرنده با ظرفیت ۴ تا ۶ نفر برای مسافت‌های حداکثر ۲۵۰ کیلومتر طراحی شده است؛ به طوری که بدون نیاز به باند فرودگاه به صورت عمودی از زمین بلند شده، در یک نقطه از هوا شناور و به صورت عمودی فرود می‌آید.
مهندسان آلمانی از سال ۲۰۲۱ به طراحی این جت پرداختند و بر اساس برنامه، نخستین پرواز‌ها با این تاکسی‌های پرنده قرار بود در سال ۲۰۲۵ انجام شود، اما عربستان اعلام کرده که در سال ۲۰۲۴ نخستین پرواز با این تاکسی‌های پرنده را برای انتقال زائران خانه خدا مورد استفاده قرار دهد. در دبی نیز نوعی دیگر از این تاکسی‌های برقی پرنده برای تفریح گردشگران مورد استفاده قرار می‌گیرد.
این اقدام سعودی‌ها در کنار لغو ممنوعیت حجاب در حرمین شرفین، از برنامه‌های آنها برای جذب گردشگران خارجی است و گفته می‌شود که سعودی‌ها به دنبال «ایجاد تجربه‌های جدید در شهرهای زیارتی» هستند.
انتهای پیام/

پژوهشیار