رئیس سازمان جهادکشاورزی استان شرقی خبر داد:

رشد ۲۳ درصدی صادرات کالاهای کشاورزی در آذربایجان شرقی

1402/10/20 - 13:31 - کد خبر: 106548
اکبر فتحی

نصر: رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی از رشد ۲۳ درصدی صادرات کالاهای کشاورزی در استان خبر داد.

به گزارش نصر، اکبر فتحی در گفتگو با خبرنگاران از رشد ۲۳ درصدی صادرات کالاهای کشاورزی در ۹ ماهه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد و گفت: در زیر بخش‌های زراعی و باغی ۲۶ درصد افزایش، لبنی، دامی و شیلاتی ۱۵ درصد افزایش و مواد غذایی ۲۰ درصد افزایش صادرات رقم خورده است.
وی متوسط ارزآوری هر کیلو محصولات صادراتی بخش کشاورزی در آذربایجان شرقی را یک دلار عنوان کرد و ادامه داد: هر کیلو میوه خشک ۱.۶۵ دلار و هر کیلو سبزی و صیفی ۰.۴ دلار برای کشور ارزآوری دارد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی آذربایجان شرقی در خصوص سهم این استان از صادرات کالاهای کشاورزی در کشور گفت: ۴.۱۵ درصد کالاهای کشاورزی کشور از نظر وزنی و ۵.۱۸ صادرات از نظر ارزشی به آذربایجان شرقی اختصاص دارد.
فتحی با بیان اینکه صادرات میوه خشک در ۹ ماهه اول سال به میزان ۷۰ هزار تن و ارزش ۱۱۵ میلیون و ۳۵۰ هزار دلار بوده است که ۴۶ درصد صادرات کالاهای کشاورزی استان را تشکیل می‌دهد افزود: بعد از میوه خشک، شیرینی و شکلات با ارزش ۳۶ میلیون و ۷۲۱ هزار دلار و بیسکوئیت و محصولات فرآوری شده از گندم و آرد با ۳۵ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار بیشترین سهم را در صادرات کالاهای کشاورزی آذربایجان شرقی در ۹ ماه ابتدای سال جاری داشته‌اند.
انتهای پیام/

پژوهشیار