خبر/

گفت‌وگوی امیرعبداللهیان با وزیر خارجه روسیه

1402/10/20 - 08:08 - کد خبر: 106507
گفتگوی تلفنی

نصر: امیرعبداللهیان، برخی موضوعات در دستور کار روابط دوجانبه از جمله ترانزیت و معاهده همکاری‌های جامع و راهبردی دو کشور را با همتای روسی خود به اشتراک گذاشت.

به گزارش نصر، وزیر امور خارجه کشورمان با انتقاد از تلاش آمریکا  برای تصویب قطعنامه علیه یمن به بهانه دفاع از امنیت دریای سرخ،  ضمن تاکید بر اهمیت امنیت دریانوردی بین المللی، خاطر نشان کرد؛ تحولات دریای سرخ با غزه و رفتار آمریکا و رژیم اسراییل در قبال فلسطین ارتباط دارد و در طرح چنین قطعنامه ای، بیشتر یک زمینه سازی برای حضور بیشتر نظامی آمریکایی ها در منطقه و دریای سرخ است. 
تحولات مربوط به نوار غزه و تداوم کشتار غیر نظامیان توسط صهیونیست ها از دیگر محورهای گفتگوی تلفنی وزرای خارجه ایران و روسیه بود. 
وزیر امور خارجه کشورمان بر ضرورت توقف حملات به غزه و کشتار مردم مظلوم فلسطین تاکید کرد. 
سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه نیز با  تسلیت  حادثه تروریستی کرمان، مراتب همدردی خود و دولت روسیه را با دولت و ملت ایران ابراز داشت.
وزیر امور خارجه روسیه نیز اقدامات اخیر آمریکا در شورای امنیت در قبال یمن را بهانه ای برای حضور گسترده تر در منطقه ذکر کرد و افزود: آمریکایی ها علاقه چندانی به ریشه یابی دلایل و علل اصلی بحران ها ندارند.
لاوروف خاطر نشان کرد: ما نیز مانند ایران خواستار آرامش در منطقه و پایان جنگ در نوار غزه و تشکیل دولت فلسطین هستیم.
لاوروف با تاکید بر لزوم  گسترش مناسبات دو جانبه به اهمیت نهایی کردن معاهده همکاری های جامع و راهبردی دو کشور تاکید و پیشبرد همکاری های حمل و نقل ترانزیت میان دو کشور را مورد توجه قرار داد.
طرفین در خصوص اقدام نهایی بر روی مو‌افقتنامه همکاری های بلند مدت ایران و روسیه و اجرای پروژه راه آهن رشت- آستارا و همچنین تسهیل تردد کامیونداران ایرانی از مسیر بلاروس - روسیه رایزنی کردند.
انتهای پیام/

پژوهشیار