ترجمه/

تاملی در بحران‌های اصلی جهان در سال ۲۰۲۳، دروس آموخته شده و راه پیش رو

1402/10/10 - 16:17 - کد خبر: 105838
زلزله

نصر: جهان در سال ۲۰۲۳ یک سری از بلایای ویرانگر را تجربه کرد که سنگ محکی برای آزمایش سطح انعطاف‌پذیری جوامع مختلف بود.

به گزارش نصر، همگی این بحران‌ها، از بلایای طبیعی گرفته تا فجایع انسان‌ساز، یادآور نیاز فوری به کاهش ریسک بلایا و استراتژی‌های مدیریت موثر هستند. نوشته حاضر نگاهی دقیق‌تر به برخی از بلایای مهمی دارد که در سال ۲۰۲۳ روی دادند و با مرور درس‌های آموخته شده، اهمیت آمادگی و انعطاف‌پذیری در مواجهه با ناملایمات را برجسته می‌کند.

- شرایط آب و هوایی بحرانی
- در کنار زلزله که سالهاست به عنوان یکی از بلاهای ویرانگر سطح جهان قدرت‌نمایی می‌کند، جهان در سال ۲۰۲۳، با تشدید امواج گرما، طوفان‌های شدید و خشکسالی‌های طولانی، خشم شدید آب و هوا را تجربه کرد. امواج گرما رکوردها را شکست و منجر به بیماری‌های مرتبط با گرما و فشار بر سیستم‌های انرژی شد. در همین حال، طوفان‌های سهمگین بادهای مخرب، بارندگی شدید و سیل را به ارمغان آورد و ویرانی زیادی بر جای گذاشت. این رویدادها بر ضرورت پرداختن به تغییرات اقلیمی و اجرای اقدامات پایدار برای کاهش اثرات آن تأکید می‌کند.

- بحران‌های ناشی از درگیری کشورها
سال ۲۰۲۳ شاهد بحران‌ها و درگیری‌های بشری بود که رنج و آوارگی را تشدید کرد. از منطقه خاورمیانه تا سودان جنوبی و میانمار، میلیون‌ها نفر با شرایط وخیم و عدم دسترسی به نیازهای اولیه و ایمنی مواجه بودند. پیچیدگی این بحران‌ها نیازمند رویکردهای جامعی است که به علل ریشه‌ای رسیدگی می‌کندو حفاظت و رفاه جمعیت‌های آسیب‌دیده را تضمین می‌کند.

- تهدیدات امنیت سایبری
با افزایش اتکا به فناوری، سال ۲۰۲۳ شاهد افزایش تهدیدات امنیت سایبری بود و بسیاری از زیرساخت‌ها، سازمان‌ها و افراد حیاتی تحت حملات سایبری قرار گرفته و آسیب دیدند. این حملات باعث اختلال در خدمات ضروری، به خطر افتادن امنیت داده ها و خسارات اقتصادی قابل توجهی شد. این رویدادها بر اهمیت اقدامات قوی امنیت سایبری، آگاهی عمومی و همکاری بین‌المللی برای مقابله با این تهدیدات در حال تحول تأکید دارند.

- چالش‌های پاسخ به همه‌گیری
همه‌گیری کووید-۱۹ در سال ۲۰۲۳ بر جوامع سراسر جهان تأثیر گذاشت. علی‌رغم پیشرفت قابل توجه در واکسیناسیون و آزمایش، انواع جدید این بیماری و البته چالش‌های لجستیکی رفع نشده مانع از موفقیت کامل در مهار این ویروس منحوس شد. این بیماری همه‌گیر نیاز به سیستم‌های مراقبت‌های بهداشتی انعطاف‌پذیر، ارتباطات موثر و همکاری جهانی برای رسیدگی به شرایط اضطراری بهداشت عمومی را برجسته کرد.

- بلایای شهری
رشد سریع شهرنشینی و عدم وجود زیرساخت‌های مناسب آسیب‌پذیری‌ها را در شهرها آشکار کرده و منجر به بلایای شهری می‌شود. فروریختن ساختمان‌ها، آتش‌سوزی و ازدحام بیش از حد، خطراتی را که جمعیت شهری با آن مواجه هستند، تشدید کرد. اطمینان از برنامه‌ریزی شهری پایدار، ایجاد زیرساخت‌های انعطاف‌پذیر و مکانیسم‌های موثر واکنش اضطراری در به حداقل رساندن تأثیر چنین بلایایی بسیار مهم است.
درس‌های آموخته شده و راه پیش رو:
بررسی بلایای سال ۲۰۲۳ ۲۰۲۳، چندین درس کلیدی را به جوامع می‌آموزد که به برخی از مهم‌ترین آنها اشاره می‌شود:
- نقش مهم آمادگی و تدارکات: سرمایه‌گذاری بر روی آمادگی در برابر بلایا، سیستم های هشدار اولیه و اقدامات کاهش خطر برای نجات جان انسان‌ها و کاهش اثرات بلایا ضروری است.
- رویکردهای یکپارچه: پرداختن به ارتباطات متقابل بین تغییرات آب و هوا، درگیری، سلامت عمومی و سایر عوامل برای مدیریت جامع بلایا بسیار مهم است.
- تاب‌آوری جوامع: توانمندسازی جوامع با دانش، منابع و ابتکارات تاب‌آوری، آنها را قادر می‌سازد تا بهتر با بحران‌ها کنار بیایند و پس از آن بهبود یابند.
- همکاری بین‌المللی: تقویت همکاری بین‌المللی و به اشتراک‌گذاری بهترین شیوه ها می‌تواند تاثیر  واکنش در برابر بلایا و بازیابی در سراسر مرزها را افزایش دهد.
- توسعه پایدار: ترویج شیوه‌های توسعه پایدار، از جمله اقدامات اقلیمی، زیرساخت‌های انعطاف‌پذیر، و سیاست‌های فراگیر، برای پیشگیری و کاهش بلایای آینده حیاتی است.
در نتیجه می‌توان گفت سال ۲۰۲۳ چالش های متعددی را به همراه داشته است که بر اهمیت مدیریت و کاهش ریسک بلایا تاکید دارند. افزایش انعطاف‌پذیری جوامع و نیاز به ادامه سرمایه‌گذاری بر روی آمادگی، توسعه پایدار و همکاری بین‌المللی بسیار مهم است. با آموختن از درس‌های ۲۰۲۳، می‌توان برای آینده‌ای بهتر تلاش کردکه در آن جوامع برای رویارویی با عدم قطعیت‌های دنیای در حال تغییر مجهزتر باشند و فردایی انعطاف‌پذیرتر و امن‌تر برای ساکنان کره خاکی فراهم آورد.
انتهای پیام/

پژوهشیار