رییس گروه پیش‌بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی؛

سراب سردترین شهر کشور شد

1402/10/09 - 09:45 - کد خبر: 105699
یخبندان

نصر: رییس گروه پیش‌بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: در ۲۴ ساعت گذشته سراب با دمای منفی ۱۱ درجه سانتی گراد سردترین شهر کشور شد.

به گزارش نصر، «محمد امیدفر»، روز شنبه در گفت و گویی افزود: در این بازه زمانی شهرهای ورزقان با دمای منفی ۹ درجه و «دیزین پایین» با دمای منفی ۸.۷ درجه سانتی گراد به ترتیب دومین (آذربایجان شرقی) و سومین شهرهای سرد کشور ثبت شدند.
وی با بیان اینکه در این مدت مردم بیشتر شهرهای آذربایجان شرقی دمای زیر صفر درجه را تجربه کردند، اظهار کرد: در ۲۴ ساعت گذشته جلفا در گرمترین زمان با دمای ۱۳ درجه سانتی گراد گرمترین شهر استان بوده است.
رییس گروه پیش‌بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: در این بازه زمانی دمای تبریز در گرمترین زمان به ۹ درجه بالای صفر و در سردترین زمان به سه درجه زیر صفر رسید و دمای فعلی این شهر یک درجه بالای صفر بوده که نسبت به روز گذشته در همین زمان یک درجه کاهش یافته است.
امیدفر ادامه داد: بر اساس آخرین نقشه های پیشیابی هواشناسی و تصاویر ماهواره ای، تا پایان هفته پدیده خاصی در جو استان روی نخواهد داد و وضعیت در سطح پایدار خواهد بود.
وی با بیان اینکه در این مدت تغییرات محسوس دمایی نیز روی نخواهد داد، یادآور شد: با توجه به پایداری و سکون جو، در صورت عدم کنترل منابع آلاینده، غلظت و انباشت آلاینده‌های جوی در شهرهای پرجمعیت و صنعتی این استان به ویژه تبریز افزایش یافته و کیفیت هوا پایین می آید.
آذربایجان شرقی منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می آید.
آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک است ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است.
آذربایجان شرقی همواره تحت تاثیر بادهای سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه های قره داغ در شمال، رشته کوه های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.
انتهای پیام/

پژوهشیار