گزارش/

آیا معدن مس سونگون دوستدار محیط زیست است

1402/10/03 - 11:29 - کد خبر: 105295
معدن

نصر: فعالیت هر واحد صنعتی و معدنی خواه ناخواه عوارض و اثراتی بر محیط پیرامونی دارد که عوارض زیست محیطی یکی از آنهاست، این عوارض در صورت رعایت آیین نامه ها و الزامات کاهش می‌یابد اما هیچ گاه به صفر نمی‌رسد اما در صورت عدم رعایت آنها، بحران‌های زیست محیطی بروز می‌کند و سایر حوزه ها را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد.

به گزارش نصر، شرکت مس سونگون آذربایجان "شمسا"، به عنوان بزرگ ترین شرکت معدنی شمال غرب، بیش از یک میلیون و ۹۶۰ هزار میلیارد ریال طرح های توسعه ای برای آن تعریف شده است و در راستای اجرای این طرح ها، حواشی های زیادی هم داشته که یکی از مهم ترین این موارد، الزامات زیست محیطی است .
با توجه به گستردگی وسعت فعالیت این شرکت و قرارگرفتن معادن مس در اراضی روستایی و اطراف روستاها، رعایت الزامات زیست محیطی و جلوگیری از نشت پساب های صنعتی در طبیعت و همچنین حفظ طبیعت منطقه، واجب تر از همه طرح ها و در واقع پیش نیاز اجرای طرح های توسعه ای در معادن این شرکت است.
همانطور که گفته شد فعالیت هر واحد صنعتی و معدنی، اثراتی بر طبیعت بجا می گذارد که میزان آن با توجه به بزرگی و کوچکی و نوع فعالیت آنها کم و زیاد بوده و نیاز است در حین و پس از انجام فعالیت های معدنی و صنعتی، موارد زیست محیطی به طور کامل رعایت شود و هم رو و هم زیر زمین به وضعیت قبلی بازگردد.
مسئولان شرکت مس سونگون مدعی هستند که تمامی الزامات زیست محیطی در این شرکت از مرحله اکتشاف گرفته تا بهره برداری از معدن، به طور کامل رعایت می شود و این شرکت، میزان اثرگذاری خود در محیط زیست را به حداقل ممکن و در مواردی به پایین تر از حد استاندارد کاهش داده است.
هرچند مردم و فعالان زیست محیطی نظری غیر از این دارند و معتقدند که قطع درختان و تخریب طبیعت و همچنین آلوده شدن برخی منابع آبی از جمله آبهای سطحی و روان، ناشی از فعالیت های گسترده این شرکت بوده و آنها دوست دارند اقدامات شرکت در این راستا، قابل لمس باشد و قبل از قطع درختان، درختان جدیدی کاشته شوند و پس از بهره برداری از معدن، تخریب های صورت گرفته ترمیم شود.
چیزی برای مخفی کاری نداریم
مدیر بهداشت، ایمنی و محیط زیست شرکت مس سونگون آذربایجان با بیان اینکه فعالیت هر صنعتی اثراتی به دنبال دارد و فعالیت های این بخش در راستای کاهش این اثرات است، گفت: فعالیت شرکت در این زمینه شفاف بوده و چیزی برای مخفی کاری نداریم و نمی توانیم مخفی کنیم زیرا، تمام فعالیت های ما منوط به رعایت الزامات زیست محیطی است و خود مردم نیز ناظر فعالیت های ما هستند.
محبوب علیلو ادامه داد: خودمان به دنبال کشف مشکلات زیست محیطی در محدوده و پیرامون مجتمع هستیم و اقدامات لازم برای بروز این نوع مشکلات با جدیت تمام از سوی این واحد انجام شده و با کوچک ترین اتفاق، اقدامات لازم را انجام می دهیم تا میزان اثرات نشتی های احتمالی و هر اتفاق دیگر را به حداقل برسانیم.
وی به سد باطله این مجتمع اشاره کرد و گفت: این سد به صورت کاملا ایزوله بوده و برای ۳۰ سال آینده طراحی شده و در آن از عایق های ضخیم برای جلوگیری از هرگونه نشت استفاده شده و در واقع نشتی در این سد به صفر رسیده است.
وی در مورد یک مورد نشتی از این سد در گذشته اظهار کرد: این نشتی از سد نبوده بلکه از لوله انتقال این سد و به اندازه مسیر انتقال بوده که بلافاصله آهک زنی شد به رغم اینکه نیاز نبود زیرا میزان اسید سولفوریک موجود در این سد کمتر از دو درصد است.
علیلو مدعی شد که پروژه تولید مس از طریق هیپ لیچینگ، دوستدار محیط زیست بوده و در واقع با این روش، از هدر رفت منابع در معدن مس سونگون جلوگیری شد .
وی افزود: این شرکت و طرح های آن به صورت ۲۴ ساعته از سوی ارگان های ناظر بازرسی و رصد می شود و محیط زیست، منایع طبیعی، آب منطقه ای و رسانه ها فعالیت های این شرکت را پایش می کنند ضمن اینکه خود ما نیز برای گرفتن تسهیلات و اجرای طرح های توسعه ای، ملزم به رعایت موارد متعدد از جمله زیست محیطی هستیم.
علیلو ادامه داد: مس سونگون علاوه بر محدوده خود، نسبت به حفاظت محیط زیست در منطقه نیز حساس است و با امکانات و تجهیزات ۱۰ هزار میلیارد ریالی که خریداری شده در هر لحظه، آماده مداخله در بحران های زیست محیطی و آتش سوزی جنگل هاست.

پایش شرکت مس آذربایجان به صورت منظم و دائمی انجام می شود
رئیس واحد محیط زیست مجتمع مس سونگون هم گفت: پایش و مونیتورینگ فعالیت های شرکت به صورت منظم و دائمی انجام می شود و شرکت ملزم به رعایت تمامی موارد زیست محیطی است.
نادر مظاهری با بیان اینکه هر فعالیت معدنی و صنعتی منجر به تولید پسماند و پساب می شود، افزود: ارزیابی زیست محیطی این شرکت از ۲۰ سال قبل از سوی یک شرکت انگلیسی انجام شده و هر طرح توسعه ای در این شرکت با مجوز انجام می شود.
وی ادامه داد: به رغم اینکه توپوگرافی منطقه خشن است و رعایت الزامات زیست محیطی انرژی بیشتر می برد، با این حال، تمامی این موارد به صورت نکته به نکته رعایت می شود.
وی به طرح تفکیک از مبداء پسماند در این شرکت به عنوان یکی از طرح های در راستای حفاظت محیط زیست اشاره کرد و گفت: هرچند پسماندهای شرکت خطرناک نبوده و همان خاک است با انجام برخی اقدامات، این خاک ها بدون اینکه خطری به طبیعت داشته باشد به طبیعت بازگردانده می شود.
مظاهری در مورد سد باطله شرکت اظهار کرد: این سد پس از مطالعات فراوان از سوی یک شرکت خارجی ساخته شده است و از طریق این سد ۹۷ درصد آب مصرفی در معدن بازچرخانی می شود که در راستای رعایت موارد زیست محیطی به شمار می رود.

جنگل کاری ۴۰۰ هکتاری پیرامون معدن مس سونگون
مدیرعامل شرکت مس سونگون آذربایجان نیز با تشریح اقدامات زیست محیطی این شرکت در طول ۱۹ ماه گذشته از مسئولیتش اظهار کرد: طرح های جنگل کاری و اطفای حریق این شرکت بر زمین مانده بود که با انجام مناقصه انجام شده، در پیرامون محدوده شرکت، ۴۰۰ هکتار جنگل کاری با ۳۰۰ میلیارد ریال اجرا خواهد شد.
معبود عباس زاده ادامه داد: همچنین جاده سبز مس در حاشیه مسیر خواجه تا ورزقان به طول ۵۰ کیلومتر و چند تفرجگاه نیز اجرا خواهد شد و اگر منابع طبیعی همکاری کند حاضریم در قبال درختانی که در محدود معدن قطع می شوند در جاهای دیگر درختکاری کنیم.
وی افزود: ایجاد پایگاه های اطفای حریق نیز در دست مطالعه است که با عملیاتی شدن آن، جنگل های استان که در معرض خطر آتش سوزی هستند، حفط خواهند شد و مدت زمان مداخله در اطفا کاهش می یابد.

برق مورد نیاز مس سونگون از منابع تجدید پذیر تامین می شود
عباس زاده به دیگر اقدامات این شرکت در استای حفاظت محیط زیست اشاره کرد و گفت: برق مورد نیاز شرکت مس آذربایجان حدود ۴۰۰ مگاوات است که ۲۵۰ مگاوات آن از طریق نیروگاه خورشیدی این شرکت با ۲۱۰ میلیون یورو سرمایه گذاری در هریس تامین خواهد شد.
وی افزود: ۵۰ مگاوات نیز از طریق نیروگاه بادی که کارهای مطالعاتی آن آغاز شده است و ۵۰ مگاوات نیز از طریق نیروگاه گازی تامین خواهد شد.
عباس زاده همچنین گفت: به منظور کاهش میزان اسید در سدهای باطله نیز، ۵۰ میلیون یورو سرمایه گذاری شده است تا میزان اسید به ۵۰ پی پی ام و یک پنجم حد استاندارد کاهش یابد.
توضیحات مسئولان این شرکت حاکی از آن است که میزان تخریب و آلودگی محیط زیست مس سونگون آذربایجان در کمترین حد ممکن بوده و این شرکت تمامی موارد زیست محیطی و حتی بیشتر را رعایت و اجرا کرده است اما به نظر می رسد طرح های اجرا شده از سوی این شرکت در زمینه حفاظت محیط زیست یا اطلاع رسانی نشده و یا طرح هایی بوده که برای مردم قابل لمس نیست و شاید طرح جنگل کاری ۴۰۰ هکتاری ملموس ترین طرح برای مردم در این زمینه باشد.
به گزارش ایرنا، مجتمع مس سونگون بزرگ ترین مجموعه معدنی شمال غرب کشور است در فاصله یکصد کیلومتری شمال شرق تبریز و ۲۵ کیلومتری شهر ورزقان و در همسایگی جمهوری های آذربایجان و ارمنستان قرار دارد که با یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تن ذخیره شناسایی شده، بزرگ ترین معدن مس کشور است.
انتهای پیام/

پژوهشیار