رئیس فرهنگستان علوم پزشکی ایران؛

می خواهند طب نوین را مقابل طب سنتی قرار دهند

1402/09/28 - 19:53 - کد خبر: 105032
طب سنتی

نصر: رییس فرهنگستان علوم پزشکی ایران، در رابطه با جایگاه طب سنتی در نظام سلامت کشور، توضیحاتی داد.

به گزارش نصر، علیرضا مرندی، در گفت‌وگویی با عنوان این مطلب که طب سنتی در نظام سلامت کشور دارای جایگاه است، گفت: رشته طب سنتی باید از نظر علمی به روزرسانی شود و آموزش‌های لازم داده شود تا بتوان از این رشته به درستی بهره مند شد.
وی با اظهار تأسف از اینکه برخی می‌خواهند پزشکان را تحریک و تحقیر کنند تا از این طریق طب سنتی در مقابل طب نوین قرار بگیرد، افزود: این قبیل رفتارها و اقدامات، هزینه‌های کشور را چند برابر می‌کند. در حالی که آدم‌های شیادی هستند پزشکان طب سنتی هم از رفتار آنها ناراحت هستند؛ ولی درآمدهای میلیاردی دارند.
مرندی با عنوان این مطلب که از افراد شیاد مالیات نمی‌گیرند، ادامه داد: این در حالی است که مالیات پزشکان را مدام افزایش می‌دهند.
وی با اشاره به تشکیل گروه طب سنتی در فرهنگستان علوم پزشکی ایران، گفت: این گروه از متخصصین طب سنتی هستند که هدف ما در فرهنگستان علوم پزشکی، تلاشس برای ادغام طب نوین و سنتی است.
رئیس فرهنگستان علوم پزشکی ایران تاکید کرد: نه طب نوین می‌تواند همه نیازها را برطرف کند و قطعاً، طب سنتی هم نمی‌تواند؛ اما با مشاجره کار درست نمی‌شود و باید مذاکره کرد.
وی با اشاره به تشکیل میز طب سنتی و طب نوین در شورای عالی انقلاب فرهنگی، گفت: این قبیل اقدامات بدون مشورت با اهل فن، آسیب زا است. زیرا وقتی برای طب سنتی و طب نوین، میز جداگانه قرا می‌دهیم؛ این دو گروه به رقابت می‌افتند.
مرندی با عنوان این مطلب که طب سنتی همین حالا هم دنبال دانشگاه است، افزود: شورای عالی انقلاب فرهنگی به سلیقه‌های شخصی توجه نکند و با ما مشورت کنند تا راه غلط نرویم؛ زیرا اگر راه را اشتباه برویم، برگشت پذیر نخواهد بود.
وی افزود: این قبیل رفتارها باعث از دست دادن پزشکان واقعی کشور خواهد شد، چون می‌بینند که به آنها بی احترامی می‌شود.
رئیس فرهنگستان علوم پزشکی ایران، خواستار پرهیز از افراط و تفریط در حوزه طب سنتی شد و گفت: هر خطایی کنیم، برگشتی در کار نیست.
وی افزود: متأسفانه کسانی مشاوره می هند که هیچ سر رشته‌ای از نظام سلامت ندارند.
انتهای پیام/

پژوهشیار