در «پویش ملی سلامت» انجام شد؛

شناسایی حدود ۳۳۶ هزار مورد احتمالی ابتلا به فشارخون

1402/09/24 - 19:39 - کد خبر: 104864
فشار خون

نصر: معاونت بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: ۱۶ میلیون و ۲۲ هزار و ۱۷۲ نفر تا امروز جمعه ۲۴ آذر در «پویش ملی سلامت» در زمینه بیماری‌های پرفشاری خون و دیابت در سطح کشور، غربالگری شده‌اند که ۳۳۵ هزار و ۹۵۲ نفر تاکنون با احتمال ابتلا به پرفشاری خون شناسایی شدند.

به گزارش نصر، از این تعداد افراد غربالگری شده در پویش ملی سلامت، ۳۳۵ هزار و ۹۵۲ نفر با احتمال ابتلا به پرفشاری خون و ۲۱۶ هزار و ۷۱۰ نفر با احتمال دیابت شناسایی شدند.
همچنین در ۲۴ ساعت گذشته ۸۴۳ هزار و ۷۰۹ نفر در این پویش غربالگری شدند که شناسایی تعداد ۱۴ هزار و ۶۸۱ نفر با احتمال پرفشاری خون و هشت هزار و یکصد نفر با احتمال دیابت در این زمینه را داشته‌ایم.
منظور از «احتمال دیابت» قند خون ۱۲۶ به بالا و منظور از «احتمال پرفشاری خون»، عدد ۱۴۰ روی ۹۰ میلیمتر جیوه (۱۴ روی ۹) به بالاست.
پویش ملی سلامت از ۲۰ آبان ۱۴۰۲ شروع شده و تا ۱۵ دی ادامه خواهد داشت.
وزیر بهداشت درباره پویش سلامت گفته است: در این پویش تکمیل پرونده سلامت الکترونیک و غربالگری دیابت و پرفشاری خون برای ارتقای برنامه سلامت خانواده مورد توجه است و امیدواریم ۷۰ درصد مردم در این پویش مشارکت داشته باشند. با اجرای این پویش می‌توان از نیم میلیون مرگ بیماری‌های غیرواگیر و ۳۰ هزار مرگ ناشی از دیابت پیشگیری کرد.
بهرام عین‌اللهی افزود: ۸۳ درصد از کل مرگ و میرهای بیمارستانی مربوط به بیماری‌های غیرواگیر است و سالانه ۳۰۰ هزار نفر به دلیل بیماری‌های قلبی و عروقی می‌میرند و ۳۲ درصد افراد بالای ۱۸ سال فشارخون بالا دارند و ۶۰ درصد نیز از فشارخون خود بی خبرند و ۳۰ هزار مرگ در سال به خاطر دیابت در کشور اتفاق می افتد که موارد مهمی است.
انتهای پیام/

پژوهشیار