واکنش وزیر علوم به افزایش نرخ آزادسازی مدرک تحصیلی

1402/09/18 - 18:17 - کد خبر: 104394
مدرک تحصیلی

نصر: وزیر علوم در خصوص هزینه آزادسازی مدارک تحصیلی گفت: نظرهای مختلفی در این زمینه وجود دارد، عده ای معتقدند اگر کسی با بیت‌المال تحصیل کرد و بخواهد از کشور خارج شود، باید هزینه تحصیلات خود را بدهد و عده‌ای هم‌ مخالف افزایش هزینه آزادسازی مدارک هستند.

به گزارش نصر، محمدعلی زلفی‌گل در مراسم گرامیداشت روز دانشجو که امروز در سالن جابربن حیان دانشگاه برگزار شد، در پاسخ به برخی انتقادات و مطالبات دانشجویان به وضعیت آموزش عالی قبل از پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: در بدو پیروزی انقلاب ۱۷۰ هزار دانشجو فقط در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد داشتیم‌. تعدادی از دانشجویان دکتری دانشگاه شیراز در سال ۶۵ دوره دکتری را تاسیس کردند و این دوره در سال های بعد در دانشگاه های دیگر تاسیس شد.
وزیر علوم همچنین با بیان اینکه مستندات علمی ما تا زمان پیروزی انقلاب اسلامی ۵۰۰ سند و اکنون ۷۸  هزار سند علمی است، اظهار کرد: هرم علمی و شخصیت علمی در دانشگاه ها و برج تولید علم در کشور شکل گرفته است و رتبه ۱۵ را در پایگاه نمایه سازی اسکوپوس داریم.
وزیر علوم در خصوص اهمیت مقاله نویسی اساتید نیز گفت: امروز باید فناوری هم توسعه یابد؛ ولی در سال های گذشته نیاز به حفظ و تثبیت شخصیت علمی کشور داشتیم‌.
وی در ادامه تصریح کرد: دانشگاه دو هدف دارد؛ تولید و مصرف علم. باید به هر دو هدف توجه کرد.
زلفی گل در تشریح اقدامات وزارت علوم در این مدت نیز خاطرنشان کرد: معاون فناوری و نوآوری را تاسیس کردیم، برای خلق ثروت از دانش سامانه نان را ثبت کردیم که در شورای عالی انقلاب فرهنگی این سامانه تصویب شد.
وزیر علوم بورس دانش، بورس صنعت و تفاهم نامه با بنیاد ملی نخبگان برای جذب نخبگان و استعدادهای درخشان، ایجاد دوره های پسادکتری فناوری و امریه فناوری را از مهم ترین برنامه های وزارت علوم برشمرد و گفت: سامانه جان (جریان اقتصادی نوین) هم سامانه وابسته به سامانه نان است که شرکت های دانش بنیان محصولات خود را در این سامانه عرضه می کنند و در بهبود فروش این شرکت ها کمک می کند.
به گفته وی؛ همچنین طرح ملی کارآفرینی را دانشگاه صنعتی امیرکبیر اجرا کرده است که افزایش اشتغال دانش آموختگان را در بر دارد. این اقدامات در زمینه تولید ثروت از دانش انجام شده است.
وزیر علوم با بیان اینکه شورای عالی انقلاب فرهنگی سیاست های کلی و کلان آیین نامه ارتقای استادان را بررسی کرده و به زودی تصویب می کند، افزود: در این سیاست های کلی به موضوعات مختلفی مانند فعالیت های فرهنگی، آموزشی، فناورانه و پژوهشی همزمان توجه شده است.
وی در خصوص اقدامات وزارت علوم برای حمایت از دانشگاه شریف نیز گفت: میانگین پژوهانه اعضای هیات علمی تا ۷ برابر افزایش یافته و در سال گذشته طی چند مرحله حمایت ویژه ای شده است‌.
زلفی گل در مورد وضعیت خوابگاه شهید رجایی گفت: این خوابگاه متعلق به دانشگاه شهید رجایی است و برای رفع مشکل خوابگاه دانشگاه صنعتی شریف باید به شکل دیگری مشکل را حل کرد.‌
وزیر علوم در خصوص قراردادهای ارتباط با صنعت در دانشگاه صنعتی شریف نیز گفت: تا امروز ۷۲۹ قرارداد ارتباط با صنعت به ارزش ۸۱۴ میلیارد تومان در این دانشگاه وجود دارد.
وی افزود: یکی از آزادترین دانشگاه ها در دنیا دانشگاه‌های جمهوری اسلامی است؛ مشروط بر اینکه یه قوانین و مقررات احترام گذاشته شود. ظرفیت جمهوری اسلامی بسیار بالاست، اما قوانین را باید رعایت کرد.
زلفی گل در پاسخ به سوالی در مورد تامین هزینه های دانشجوهای دکتری افزود: به دلیل کمبود منابع تاکنون به دانشجوهای دکتری حقوق داده نشده است، در حالیکه در بسیاری کشورها به دانشجویان دکتری حق الزحمه اختصاص می دهند.
وزیر علوم در پایان در خصوص هزینه آزادسازی مدارک تحصیلی خاطرنشان کرد: نظرهای مختلفی در این زمینه وجود دارد، عده ای معتقد هستند اگر کسی با بیت المال تحصیل کرد و بخواهد از کشور خارج شود، باید هزینه تحصیلات خود را بدهد و اکنون تنها ۴۰ درصد هزینه تمام‌شده دانشجویان اخذ می شود. عده ای هم‌ مخالف افزایش هزینه آزادسازی مدارک هستند.
انتهای پیام

پژوهشیار