مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی شهرداری تبریز:

مهم‌ترین دلیل انتشار گاز مونوکسید بی‌احتیاطی است

1402/09/01 - 15:50 - کد خبر: 103227
گاز گرفتگی

نصر: مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی شهرداری تبریز با هشدار احتمال افزایش رخداد این حادثه اظهار کرد: سالانه با شروع فصل سرما و افزایش میزان استفاده از لوازم گرمایش گازسوز، احتمال انتشار گاز مونوکسید به دنبال بی‌احتیاطی در استفاده یا نقص در سیستم تخلیه گاز مونوکسید ممکن است مسمومیت و مرگ شهروندان را به دنبال داشته باشد.

به گزارش نصر، سعید صالح نیا در این رابطه تشریح کرد: مونواکسید کربن، گازی است بی‌رنگ و بی‌بو و هنگامی که وارد سیستم تنفسی شخص می‌شود بلافاصله با گلبول‌های قرمز شخص ترکیب و اکسیژن کمتری به اعضای بدن رسیده و باعث خواب آلودگی، احساس خستگی مفرط و در نهایت شخص دچار بیهوشی می‌شود.
وی با اشاره به دلایل انتشار گاز مونوکسید عنوان کرد: بخاری بدون دودکش، عدم نصب کلاهک H روی دودکش و یا نصب نادرست آن، استفاده از لوله‌های آکاردئونی یا خرطومی (فنری)، اتصال نادرست لوله بخاری، قرار دادن لوله بخاری در آب، مسدود شدن دودکش با نخاله ساختمان یا لانه پرندگان و ... از جمله عواملی است که می‌تواند موجب انتشار گاز منوکسید کربن به داخل محیط منزل و ... شود.
وی خاطرنشان کرد: در صورت مشاهده فردی که گرفتار مسمومیت با گاز مونوکسید کربن شده، بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید و فرد را با احتیاط به فضای آزاد انتقال دهید و یقه پیراهن و لباس‌های تنگ فرد مسموم‌شده را باز کنید.
علائم این مسمومیت سردرد، سرگیجه، تنفس دشوار، حالت تهوع و استفراغ است.
انتهای پیام/

پژوهشیار