مدیر مخابرات منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی؛

آذربایجانی‌ها چقدر با تلفن صحبت می‌کنند

1402/08/14 - 13:59 - کد خبر: 102356
تلفن همراه

نصر: مدیر مخابرات منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی، میزان مکالمه آذربایجانی‌ها با تلفن را اعلام کرد.

به گزارش نصر، سیاوش شهبازی، مدیر مخابرات منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی امروز در گفت وگویی در ارتباط نبود اینترنت و خط تلفن همراه در مناطق مرزی آذربایجان‌شرقی اظهار کرد: در مناطق نوار مرزی کارهای انتقالی و مباحث امنیتی مطرح شده است و برای اینکه از اپراتور کشورهای همسایه استفاده نشود جزء مباجث دولت است که پوشش خود را در این مناطق ایجاد شود که طرح‌هایی در این خصوص در حال انجام است.

میزان مصرف اینترنت در آذربایجان‌شرقی
وی بیان داشت: پهنای باند ورودی استان در برخی ماه‌ها بالا می‌رود و در برخی ماه‌ها کم می‌شود که یک بار به ۱۷۰ گیگ ورودی داشتیم که الان به ۱۵۰ گیگ مصرف رسیده‌ایم.

آذربایجانی‌ها حرف مفت نمی‌زنند/ میزان مکالمه آذربایجانی‌ها
شهبازی در پاسخ به سوال دیگر فارس گفت: میزان مکالمه در استان ما کم است و به قول مرحوم جبارزاده استاندار اسبق آذربایجان‌شرقی در دولت روحانی، وقتی که وزیر ارتباطات به آقای جبارزاده گفت، که ما اینقدر هزینه می‌کنیم ولی میزان استفاده از تلفن همراه کم است او در جواب گفته است که مردم ما حرف مفت نمی‌زنند، از این‌رو ما از نظر مکالمه در رده‌های پایین قرار دارد و در میانگین کشوری در استان‌های وسط قرار دارد که میزان مکالمه در حدود یک دقیقه و نیم است.
وی با بیان اینکه کسی که ۱۰ سال پیش به ما ۱۰ هزارتومان بدهکار است، همچنان همان بدهی را پرداخت خواهد کرد مگر اینکه خسارت به روز حساب شود، متذکر شد: در حال حاضر ۷۰ میلیارد تومان میزان وصولی ما است که اگر در زمان خود وصول می‌شد، در  حال حاضر زیرساخت‌ها و کارهای زیادی می‌توانستیم انجام دهیم ولی الآن با این میزان نمی‌توان این کارها را انجام داد. 
شهبازی افزود: کد استان آذربایجان‌شرقی در کل استان ۰۴۱ است و با اینکه قبلا برای تماس با شهرستان‌ها باید کد می‌زدیم ولی الآن هیچ کدی نیاز نیست. 
وی یادآور شد: پزهای پولی روی تلفن ثابت است ولی ما خودمان از آن بی‌بهره هستیم به‌طوریکه میلیاردها پول روزانه از این طریق جابه‌جا می‌شوند. 
مدیر مخابرات منطقه‌ای استان توضیح داد: وقتی اعلام نتایج سنجش می‌شود، امکان ورود به سامانه کاهش می‌یابد این موضوع تقصیر ما نیست بلکه از سامانه است و ربطی به کاهش سرعت ندارد. 

واگذاری شبکه فیبرنوری در تعداد ۱۴ شهر آذربایجان‌شرقی 
شهبازی توسعه فیبرنوری به روستاهای بالای ۲۰ خانوار جمعیت را یکی از اهداف مهم شرکت مخابرات آذربایجان شرقی برشمرد و افزود: بر همین مبنا تاکنون ۶ هزار و ۷۸۰ کیلومتر از مجموع عملیات اجرایی فیبرنوری استان به روستاها اختصاص داشته است که حدود ۵۰ درصد یعنی یک‌هزار و یکصد روستای بالای ۲۰ خانوار را شامل می‌شود.
وی از واگذاری شبکه فیبرنوری در تعداد ۱۴ شهر آذربایجان شرقی خبر داد و با بیان اینکه این موضوع به طور روزانه در حال گسترش است، اذعان داشت: اکنون در حال گذر از شیوه های سنتی استفاده از بستر مسی به سمت فیبرنوری هستیم، چون شبکه‌های قدیمی از نوع مس دیگر پاسخگوی فناوری‌های به روز و امروزی نیست و باید ظرفیت‌ها را افزایش دهیم.

پژوهشیار