مدیرکل مقابله با قاچاق ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز خبر داد:

آغاز جمع‌آوری آیفون۱۵ از بازار

1402/07/15 - 16:12 - کد خبر: 100820
آیفون 15

نصر: مدیرکل مقابله با قاچاق ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ضمن اشاره به ممنوعیت واردات و عرضه آیفون ۱۴ و ۱۵ گفت: در محل‌های عرضه گوشی‌های تلفن همراه اگر مشاهده شود که این مدل گوشی‌های قاچاق در حال توزیع است دستور برخورد و جمع‌آوری آن‌ها صادر خواهد شد.

به گزارش نصر، به‌تازگی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز بخشنامه‌ای به دبیر کمیسیون نظارت بر قاچاق کالا و ارز استان تهران صادر کرده است که براین‌اساس برخورد با عرضه آیفون 14ـ15 باتوجه‌به عدم واردات قانونی این دو مدل از برند آیفون در تمام رویه‌های تجاری و مسافری و پستی در دستور کار قرار بگیرد.
گوشی‌های آیفون قاچاق جمع‌آوری می‌شود
از همین رو، یاسر سوادکوهی مدیرکل هماهنگی مقابله قاچاق ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در رابطه‌ با ممنوعیت واردات آیفون 14 و 15 و این‌که اقدامات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز چه خواهد بود، گفت: بسیاری از سریال‌های گوشی‌های آیفون14 واردشده ثبت گمرکی نشده‌اند و از نظر قانونی قاچاق محسوب می‌شوند.
وی ادامه داد: در خصوص آیفون15 نیز به هیچ عنوان ثبت سفارشی صورت نگرفته است و ورود آن حتی به‌صورت مسافری نیز ممنوع است و قاچاق محسوب می‌شود، بنابراین در محل‌های عرضه گوشی‌های تلفن همراه اگر مشاهده شود که این مدل گوشی‌های قاچاق در حال توزیع است دستور برخورد و جمع‌آوری آن‌ها صادر خواهد شد.

دورزدن رجیستری متوقف می‌شود
این مقام مسئول افزود: همچنین «دانگل‌های آی‌کاس» که آنتن‌دهی گوشی‌های رجیسترنشده را فعال می‌کرد نیز قاچاق محسوب می‌شود و از سطح عرضه جمع‌آوری خواهند شد، همچنین اگر گوشی‌های آیفون14 که به‌صورت مسافری وارد شده‌اند کد آنها در گمرک ثبت نشده باشد، نیز جمع‌آوری خواهند شد.
سوادکوهی در پایان با اشاره به اینکه تمامی دستگاه‌های ذی‌صلاح دستور برخورد با گوشی‌های قاچاق را دریافت کرده‌اند، گفت: تمامی عرضه‌کنندگان این کالا‌های قاچاق توسط کمیته شناسایی قرارگاه مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز شناسایی شده است؛ از طرفی به‌صورت مکتوب به اصناف اعلام شده است که از عرضه و فروش گوشی‌های قاچاق جلوگیری کنند.

چرا واردات گوشی‌های آیفون 14 و 15 ممنوع است؟
به گزارش تسنیم، بهمن سال 1401 ابلاغیه‌ای از سوی مدیرکل دفتر واردات گمرک ایران صادر شد و ورود تلفن همراه با نشان تجاری اپل14 به‌صورت همراه مسافر و پستی ممنوع اعلام شد.
در این بخشنامه آمده است از تاریخ 1401.12.1 گوشی تلفن همراه با نشان تجاری اپل مدل14 و کلیه مدل‌های بعد از آن جزو لیست کالاهای مجاز همراه مسافر و پستی ورودی به کشور نیست، علت ممنوعیت واردات سری جدید گوشی‌های اپل نیز ارزبری زیاد آنها عنوان شده است.
انتهای پیام/

پژوهشیار