معاون امور باغبانی وزیر جهادکشاورزی خبر داد:

ارزآوری بیش از یک میلیارد دلاری محصول پسته برای کشور

1402/07/10 - 14:25 - کد خبر: 100555
پسته

نصر: معاون امور باغبانی وزیر جهادکشاورزی از ارزآوری بیش از یک میلیارد دلاری محصول پسته برای کشور خبر داد.

به گزارش نصر، محمدمهدی برومندی معاون امور باغبانی وزیر جهادکشاورزی در پیامی به سومین جشنواره پسته بخش ایلخچی شهرستان اسکو در استان آذربایجان شرقی اظهار کرد: از برگزاری جشنواره بسیار باشکوه پسته در شهر شهرستان اسکو بخش ایلخچی و از همه برگزارکنندگان این جشنواره باشکوه قدردانی می کنم که برای رونق تولید در جمهوری اسلامی ایران امروز در خطه بسیار زیبا و پر افتخار آذربایجان شرقی شهرستان اسکو بخش ایلخچی برگزار شد.
وی  با بیان اینکه  یکی از مهم‌ترین محصولات استراتژیک جمهوری اسلامی ایران محصول پسته ایران هست، افزود: از ۳ میلیون هکتار باغات کشور ۵۱۲ هزار هکتار آن مربوط به باغات پسته است که این محصول صادراتی سالانه بیش از یک میلیارد دلار درآمد ارزی برای کشور دارد.
برومند گفت: از آنجایی که در استان آذربایجان شرقی هم بیش از ۲۶۰۰ هکتار باغات پسته داردکه امروز بخش زیادی از این باغات در حال بهره‌برداری است که علاوه بر تامین نیاز داخلی، بخش زیادی از این محصول در روند صادرات کشور و در سبد صادرات قرار دارد و ارزآوری خوبی را برای جمهوری اسلامی ایران و برای مردم ما دارد.
معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: سالیانه حدود ۶ میلیارد دلار درآمد ارزی حاصل از صادرات محصولات کشاورزی داشته‌ایم که بیش از ۳ میلیارد دلار آن متعلق به حوزه باغبانی کشور است.
انتهای پیام/

پژوهشیار