عضو انجمن واردکنندگان فرآورده‌های بهداشتی مطرح کرد:

روسیه مهم‌ترین مقصد صادرات لوازم آرایشی و بهداشتی ایرانی

1402/07/09 - 21:27 - کد خبر: 100514
لوازم آرایشی

نصر: عضو انجمن واردکنندگان فرآورده‌های بهداشتی با بیان اینکه کل بازار مصرف لوازم آرایشی، بهداشتی و عطریات (به جز شوینده) در کشور ۷۰ همت است، گفت: از این میزان ۱۵ تا ۲۰ همت را کالاهای قاچاق و تقلبی تشکیل می‌دهد و تا ۱۰ همت به کشورهای عراق، تاجیکستان، روسیه و غیره صادر می‌شود که در حال حاضر بیشترین صادرات به روسیه است.

به گزارش نصر، محمدرضا بحیرائی، رئیس انجمن واردکنندگان فرآورده‌های بهداشتی، آرایشی و عطریات ایران - در نشست خبری با بیان اینکه رسالت کار آرایشی و بهداشتی پیشگیری از درمان و کاهش هزینه‌های بهداشت و دارو است، اظهار کرد: فعالیت اعضای این انجمن ابتدا در حوزه واردات بود، اما بعد از ممنوعیت واردات در دهه ۹۰، محصولات شوینده در بازار تامین بود، اما جای محصولات وارداتی که بیشتر لوازم آرایشی بهداشتی بودند در بازار خالی بود. بنابراین خیلی از واردکنندگان به تولید روی آوردند.
وی با بیان اینکه بعد از ممنوعیت واردات لوازم آرایشی بهداشتی حدود ۴۰ هزار نفر بیکار شدند، تصریح کرد: اما بعد از ورود بخشی از واردکنندگان به حوزه تولید، این افراد به کار برگشتند و الآن حتی با کمبود نیرو مواجه هستیم.البته رونق تولید به معنی موافقت با ممنوعیت واردات نیست، بلکه همچنان به واردات هم نیاز است، چراکه واردات با ایجاد رقابت باعث ارتقای صنعت می‌شود. به طور کلی واردات مانع تولید نیست و اگر ممنوع باشد، مصرف کننده ضرر می‌کند.
به گفته رئیس انجمن واردکنندگان فرآورده‌های بهداشتی، آرایشی و عطریات ایران تاکنون ۸۰۰۰ پروانه در حوزه تولید بدون کارخانه صادر شده که ۵۰۰ مورد از این پروانه‌ها فعال شدند و در میان آن‌ها ۲۰۰ پروانه حدود ۹۵ درصد بازار را در اختیار دارند. همچنین در حال حاضر یکی از معضلات همکاری با برندهای خارجی، ممنوعیت واردات بالک (مواد آماده آرایشی با رنگبندی‌های مختلف آماده پر شدن در پوکه یا ظرف) است.

برآوردی از مصرف، صادرات و قاچاق لوازم آرایشی بهداشتی
در ادامه این نشست، حمیدرضا بنائی - عضو انجمن واردکنندگان فرآورده‌های بهداشتی، آرایشی و عطریات ایران - نیز با بیان اینکه ممنوعیت واردات بالک در حال حاضر یک مسئله برای صنعت آرایشی و بهداشتی است، گفت: در حال حاضر برخی از شرکت‌های مطرح چون نمی‌خواهند فرمولاسیون خود را در اختیار ما قرار دهند و واردات بالک هم ممنوع است، حاضر به همکاری نیستند. اما اگر واردات بالک آزاد باشد می‌توانیم در حوزه بسته بندی که اشتغال‌زایی زیادی دارد، بیشتر فعالیت کنیم.
وی با بیان اینکه در حال حاضر پیشرفت زیادی در حوزه بسته‌بندی نکردیم، گفت: برای مثال توان تولید شیشه عطر در کشور وجود ندارد. بنابراین نیاز به حمایت برای واردات ماشین آلات و دستگاهای مجهزتر داریم. مسئله تحریم هم که همیشه برای تولیدکنندگان مطرح است.
بنائی با بیان اینکه کل بازار مصرف لوازم آرایشی، بهداشتی و عطریات (به جز شوینده) در کشور ۷۰ همت است، گفت: از این میزان ۱۵ تا ۲۰ همت را کالاهای قاچاق و تقلبی تشکیل می‌دهد. همچنین تا ۱۰ همت کالاهای آرایشی، بهداشتی و عطریات به کشورهای عراق، تاجیکستان، روسیه و غیره صادر می‌شود که در حال حاضر بیشترین صادرات به روسیه است. قسمت زیای از صادرات نیز مربوط به اسانس‌ها است.
به گفته وی با توجه به قیمت پایین محصولات خارجی در بازار، به نظر می‌رسد بیشتر لوازم آرایشی و بهداشتی قاچاق در بازار ایران، تقلبی است.
در مجموع درخواست آزادسازی واردات بالک و ایجاد امکان رقابت از طریق آزادسازی واردات از جمله موضوعاتی بود که از سوی سایر تولیدکنندگان در این جلسه مطرح شد.
انتهای پیام/

پژوهشیار