مدیرکل هواشناسی آذربایجان‌شرقی؛

بارندگی سالانه آذربایجان شرقی با کاهش ۱۲.۶ درصد همراه بود

1402/07/04 - 12:17 - کد خبر: 100223
باران، آبگرفتگی

نصر: مدیرکل هواشناسی آذربایجان‌شرقی با اشاره به کاهش ۱۲.۶ درصدی بارش استان در سال آبی گذشته( ابتدای مهر ۱۴۰۱ تا مهر ۱۴۰۲ ) نسبت به سال آبی قبل از آن ( مهر ۱۴۰۰ تا مهر ۱۴۰۱)، گفت: در سال گذشته حدود ۸۰ درصد از بارش یک سال کامل آبی تامین شده است.

به گزارش نصر، «حبیب عبدلی»، روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا میانگین بارش یک سال کامل آبی استان را حدود ۳۱۱ میلی متر اعلام کرد و افزود: متوسط بارش سال آبی استان از اول مهر سال گذشته تا اول مهر امسال حدود ۲۲۰ میلی‌متر بود.
وی با بیان اینکه متوسط بارش سال آبی جاری استان نسبت به سال آبی گذشته ۱۲.۶ درصد معادل ۳۱.۷ میلی متر کاهش یافته است، خاطرنشان کرد: میزان بارش در سال آبی گذشته در استان حدود ۲۵۲ میلی متر بود.
مدیرکل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: متوسط بارش سال آبی جاری نسبت به میانگین بارش بلند مدت نیز حدود ۲۹ درصد معادل ۹۰.۵ میلی متر کاهش یافته است.
عبدلی، ادامه داد: در سال آبی جاری بیشترین میزان بارش در استان از شهرستان چاراویماق به میزان ۳۱۴.۵ میلی متر و کمترین بارش از شرق دریاچه ارومیه به میزان ۱۳۹ میلی متر گزارش شده است
وی یادآور شد: میزان بارش در چاراویماق نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته ۴۲.۵ میلی متر و نسبت به بلند مدت هفت میلی متر افزایش یافته است و در شرق دریاچه ارومیه نیز نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته حدود ۴.۳ میلی متر افزایش و نسبت به بلند مدت ۸۶ میلی متر کاهش نشان می دهد.
مدیرکل هواشناسی آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه متوسط بارندگی در تبریز در این بازه زمانی ۱۷۲.۵ میلی متر و در بلند مدت ۲۷۳ میلی متر گزارش شده است، گفت: متوسط بارش در این مدت در این شهرستان نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته ۳۰ میلی متر و نسبت به بلند مدت ۱۰۰.۵ میلی متر کاهش یافته است.

متوسط دمای آذربایجان شرقی نسبت به بلند مدت ۶ دهم درجه سانتی گراد افزایش یافته است
عبدلی، با اشاره به افزایش متوسط دما در سال زراعی جاری، افزود: متوسط دمای استان در سال زراعی جاری ۱۱.۵ درجه سانتی گراد بوده در حالی که متوسط دمای آذربایجان شرقی در این بازه زمانی در سال زراعی گذشته ۱۱.۴ و در بلند مدت ۱۱ درجه سانتی گراد ثبت شده است.
وی اظهار کرد: متوسط دمای استان در سال زراعی جاری نسبت به مدت مشابه سال زراعی گذشته حدود یک دهم درجه و نسبت به بلند مدت ۶ دهم درجه سانتی گراد افزایش یافته است.
مدیرکل هواشناسی آذربایجان شرقی گفت: بیشترین میزان افزایش دما در سال زراعی جاری نسبت به بلند مدت مربوط به خداآفرین به میزان ۱.۵ درجه سانتی گراد و کمترین میزان افزایش دما مربوط به تبریز به میزان یک دهم درجه سانتی گراد است.
عبدلی، ادامه داد: میانگین دمای خداآفرین و تبریز در سال زراعی جاری به ترتیب ۱۵.۴ و ۱۱ درجه سانتی گراد و در بلند مدت نیز ۱۳.۹ و ۱۰.۹ درجه سانتی گراد ثبت شده است.
وی یادآور شد: متوسط دمای هوای هریس در سال زراعی جاری نسبت به بلند مدت حدود ۲ دهم درجه کاهش یافته و از ۱۰.۲ به ۱۰ درجه سانتی گراد رسیده است.
 آذربایجان شرقی منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می آید.
آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک بوده ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است.
این استان همواره تحت تأثیر بادهای سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه های قره داغ در شمال، رشته کوه های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.

پژوهشیار