در آستانه روز ملی شعر و ادب فارسی صورت گرفت؛

بررسی ذهنیت غنایی استاد شهریار در تبریز

1401/06/24 - 21:04 - کد خبر: 75097 نسخه چاپی

نصر: استاد دانشگاه فردوسی مشهد به بررسی ذهنیت غنایی استاد شهریار پرداخت.

به گزارش نصر، در نخستین روز از نشست علمی ادبی روز ملی شعر و ادب فارسی و بزرگداشت استاد سیدمحمدحسین شهریار، دکتر "سیدمهدی زرقانی" استاد دانشگاه فردوسی مشهد سخنرانی خود را با عنوان "ذهنیت غنایی شهریار" ارائه کرد.
وی در این نشست با اشاره به ویژگی‌های ذهنیت غنایی استاد شهریار، گفت: یکی از وجوه شاخص استاد شهریار غزل‌سرایی این شاعر پرآوازه است.
زرقانی، غزلیات استاد شهریار را در چند قسم قابل بررسی دانست و گفت: دسته اول غزلیاتی است که شامل غزلهای سنتی این شاعر شهیر می‌شود و عشق و عاشق و معشوق سه کلید واژه این غزلیات است و در بعضی از این اشعار صدای حافظ و گاه شعرای سبک عراقی به گوش می‌رسد .
وی افزود: دسته دیگر از غزلیات وی، اشعاری است که  فردیت شاعر در آن به اوج می‌رسد. این غزلیات گسسته از سنت نیست اما میراث  ادبی و سنت گذشته ما را به حال می آورد و بین حال و گذشته یک سیالیتی ایجاد می‌کند.
وی تاکید کرد: این سیالیت و ایجاد تعلیق، اوج هنر استاد شهریار است که در  این قسم از اشعار وی موج می زند.
این استاد دانشگاه، تجلی عشق جمال شناسانه در اشعار استاد شهریار را از جمله ویژگی‌های بارز وی عنوان کرده و گفت: این شاعر نام‌دار ایران در شعرهای خود از عناصر طبیعت برای تنزیه شعر بهره می‌برد و عشقی مطبوع و عفیف را به تصویر می‌کشد.
براساس این گزارش آیین‌های ویژه روز ملی شعر و ادب فارسی و بزرگداشت مقام ادبی استاد سیدمحمدحسین شهریار از بیست و سوم شهریورماه جاری در تبریز و شهرستانهای استان آغاز شده و تا بیست و هشتم  همین ماه ادامه خواهد داشت.
انتهای پیام/
بررسی ذهنیت غنایی استاد شهریار در تبریز نصر

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار