خطرات امواج بلوتوث برای حریم خصوصی افراد

1401/03/28 - 17:30 - کد خبر: 65950 نسخه چاپی

نصر: محققان امنیتی به تازگی اعلام کردند که از سیگنال‌های بلوتوث می‌توان برای ردیابی گوشی‌های هوشمند سوءاستفاده کرد و حتی تلفن‌های هوشمند جفت‌نشده نیز در برابر ردیابی آسیب‌پذیر هستند.

به گزارش نصر، بر اساس مطالعه‌ای که توسط مهندسان دانشگاه کالیفرنیا سن‌دیگو انجام شد، سیگنال‌های بلوتوثی که تلفن‌های همراه دائما منتشر می‌کنند، دستگاه را در برابر سوءاستفاده آسیب‌پذیر می‌کند. این نخستین تحقیق در نوع خود است که در آن به این نتیجه رسیده که سیگنال‌های بلوتوث شناسه منحصربه‌فردی را تعیین کرده و امکان ردیابی حرکات و مکان کاربر را فراهم می‌کنند. دستگاه‌های سلولی مدرن از سیگنال‌های بلوتوث استفاده می‌کنند تا خدمات ردیابی دستگاه مانند ویژگی Find My Apple و برنامه‌های ردیابی کووید-۱۹ را فعال کنند و بین دستگاه‌هایی مانند هدفون‌های بی‌سیم و تلفن‌های هوشمند ارتباط برقرار کنند. محققان اعلام کردند که همه دستگاه‌های دارای قابلیت جفت‌سازی بلوتوث، از تلفن‌های هوشمند و ساعت‌های هوشمند گرفته تا ردیاب‌های تناسب ‌اندام، در برابر ردیابی آسیب‌پذیر هستند. دلیل این امر این است که این دستگاه‌ها به‌طور مداوم امواج بلوتوث را ارسال می‌کنند.
آنها همچنین خاطرنشان کردند که این یک تهدید مهم است، زیرا امکان ردیابی با دقت بالایی فراهم می‌شود. نویسنده اصلی مقاله، نیشانت باسکار، نوشت که این تهدید از انتشار مداوم سیگنال‌های بلوتوث ناشی می‌شود. حتی دستگاه‌های جفت‌نشده نیز در معرض خطر هستند، زیرا این امواج تنها زمانی که تلفن خاموش است پخش نمی‌شو‌د. ازاین‌رو، این نقص خطرات جدی برای حریم خصوصی کاربران به همراه دارد. او می‌گوید: «این موضوع مهم است، زیرا در دنیای امروز بلوتوث سیگنال بی‌سیم مکرر و ثابتی است که از تمام دستگاه‌های تلفن همراه شخصی ما ساطع می‌شود. تا آنجا که ما می‌دانیم، تنها چیزی که قطعا بلوتوث را متوقف می‌کند، خاموش‌کردن تلفن شماست.» در این مقاله که وب‌سایت هک‌رد آن را منتشر کرده، تاکید شده است که همه دستگاه‌های بی‌سیم دارای اشکالات جزئی در تولید سخت‌افزار هستند که برای هر دستگاه منحصربه‌فرد است.
این اشکالات فنی و سخت‌افزاری باعث ایجاد اعوجاج منحصربه‌فرد می‌شود که به عنوان شناسه برای ردیابی بسیار دقیق دستگاه استفاده می‌شود. شناسه نیز محصول جانبی ناخواسته فرآیند تولید دستگاه است.
انتهای پیام/
خطرات امواج بلوتوث برای حریم خصوصی افراد روزنامه دنیای اقتصاد

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار