تورم هلند به ۱.۵ درصد هم نرسید

1400/05/18 - 12:03 - کد خبر: 48796 نسخه چاپی

نصر: کمترین نرخ تورم مربوط به حمل و نقل با ۰.۸ درصد بوده است. بر مبنای ماهانه نیز نرخ تورم روسیه در این ماه ۰.۳ درصد اندازه‌گیری شده که نسبت به ماه قبل ۰.۴ درصد کاهش یافته است.

به گزارش نصر، تا پایان ۱۲ ماه منتهی به جولای، نرخ تورم در هلند از ۲.۰ درصد در ماه قبل به ۱.۴ درصد کاهش یافته است که این نرخ، کمترین نرخ تورم پنج ماه اخیر محسوب می‌شود.
طی این مدت در هلند بیشترین تاثیر در کاهش قیمت‌ها در فرهنگ و آموزش با تورم منفی ۱.۶ درصدی مشاهده شده است و بیشترین نقش افزایشی تورم مربوط به حمل و نقل با ۳.۴ درصد و مسکن با ۲.۴ درصد به ثبت رسیده است.  
هسته تورمی که به دلیل نوسانات بالا، تغییرات قیمتی گروه مواد غذایی و انرژی را در نظر نمی‌گیرد از ۱.۶ درصد در ماه قبل به ۰.۹ درصد در این ماه کاهش پیدا کرده است. تورم ماهانه این کشور نیز ۰.۵ درصد بوده است یعنی ۰.۲ درصد بیشتر از ماه قبل.
متوسط نرخ تورم هلند در بازه زمانی ۱۹۷۱ تا ۲۰۲۱ برابر ۳.۲۳ درصد بوده است که بیشترین رقم ثبت شده مربوط به نوامبر ۱۹۷۴ با ۱۱.۱۹ درصد و کمترین رقم ثبت شده نیز مربوط به فوریه ۱۹۸۷ با منفی ۱.۳ درصد بوده است. در هلند بیشترین وزنه تورم مربوط به تورم آب و برق و گاز با ۲۴.۵ درصد است و پس از این بخش، حمل و نقل با ۱۱.۶ درصد و غذا و نوشیدنی با ۱۱.۳ درصد قرار دارند.
از سوی دیگر نرخ تورم در روسیه کاهشی بوده است. تا پایان ۱۲ ماه منتهی به جولای، نرخ تورم در روسیه از ۶.۶ درصد در ماه قبل به ۶.۵ درصد کاهش یافته است که این نرخ، کمترین نرخ تورم سه ماه اخیر محسوب می‌شود.
مواد غذایی و نوشیدنی با ۷.۲ درصد افزایش قیمت، بزرگترین محرک قیمت‌ها در این کشور بوده است و پس از این بخش، خدمات با تورم ۵.۱ درصد  در رده بعدی قرار دارد.
از سوی دیگر کمترین نرخ تورم مربوط به حمل و نقل با ۰.۸ درصد بوده است. بر مبنای ماهانه نیز نرخ تورم روسیه در این ماه ۰.۳ درصد اندازه‌گیری شده که نسبت به ماه قبل ۰.۴ درصد کاهش یافته است.
بانک مرکزی روسیه دستیابی به تورم چهار درصدی را تا پایان امسال هدفگذاری کرده است.  
انتهای پیام/
تورم هلند به ۱.۵ درصد هم نرسید خبرگزاری عصرایران

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار