اطلاعیه شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی؛

وزارت نفت با عرضه پالایشگاه‌ها در صندوق ETF مخالف نیست

1399/05/20 - 17:22 - کد خبر: 24905 نسخه چاپی

نصر: در حالی که از صبح امروز اخباری مبنی بر مخالفت وزیر نفت با عرضه سهام پالایشگاه‌ها در قالب صندوق ETF منتشر شد، این موضوع از سوی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی تکذیب شده است.

به گزارش نصر، صندوق‌های ETF به عنوان راهی برای جذب نقدینگی در بورس و تامین مالی دولت از ابتدای سال جاری مطرح شد. مرحله اول آن به سهام بانک‌ها و بیمه‌هایی اختصاص داشت که همچنان بخشی از سهام آنها در اختیار دولت بود و با موفقیت به انجام رسید تا آنجا که به فاصله یک ماه از عرضه این سهام، ‌ارزش آن بیش از ۱۰۰ درصد رشد کرد.
بعد از آن بود که اعلام شد صندوق دارا دوم و سوم نیز در راه است. اینگونه اعلام شده بود که در دارا دوم قرار است تا سهام شرکت‌های پالایشی و پتروشیمی عرضه شود و در دارا سوم نیز سهام خودرویی‌ها و شرکت های فلزی به فروش برسد.
حالا با نزدیک شدن به زمان اعلام شده برای عرضه دومین صندوق ETF اما به نظر می‌رسد تغییراتی در آن حاصل شده است.
تا آنجا که صبح امروز سازمان خصوصی‌سازی، به دنبال انتشار برخی اخبار مبنی بر آغاز پذیره‌نویسی دومین صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله موسوم به ETF از اوایل شهریورماه سال جاری، این خبر را تکذیب کرد.
براساس اعلام قبلی سازمان خصوصی‌سازی قرار بود سهام دولت در چهار پالایشگاه در قالب دومین صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله ETF عرضه شود، لیکن با توجه به عدم اقدام وزارت نفت در تاسیس صندوق مذکور، هیات واگذاری در آخرین جلسه خود و با توجه عرضه قبلی سهام شرکت پالایش نفت تبریز، عرضه باقی مانده بلوک سهام متعلق به دولت در سه شرکت پالایش نفت بندرعباس، تهران و اصفهان را نیز مصوب کرد.
بر همین اساس، آگهی عرضه عمده و بلوکی سهام این شرکت‌ها هفته گذشته منتشر شده که پس از هماهنگی با بورس تاریخ دقیق عرضه آن در بازار سرمایه مشخص خواهد شد.
با این حال روابط عمومی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران امروز (دوشنبه) در پاسخ به این اظهارات در خصوص عدم همراهی وزارت نفت برای واگذاری سهام پالایشگاه‌ها با اظهار تعجب از مطالب اظهار شده، اعلام کرد طبق آخرین نظر جناب «فرهاد دژپسند» وزیر امور اقتصادی و دارایی، قرار شد سهام پالایشگاه‌ها به صورت بلوکی فروخته شود و لذا با انتخاب این روش عرضه، دیگر لزومی به تشکیل صندوق ETF نبوده است.
 در هر حال در صورت تغییر این نظر و تصمیم برای تشکیل صندوق ETF، این شرکت و وزارت نفت آماده بوده و هستند که تمامی اختیارات خود را در این خصوص به وزارت امور اقتصادی و دارایی تفویض کنند.
انتهای پیام/
 وزارت نفت با عرضه پالایشگاه‌ها در صندوق ETF مخالف نیست خبرگزاری ایرنا


نظرها بسته شده اند

نمایش 0 نظر

پژوهشیار