خبر/

فقط ۱۶ روز تا پایان مهلت ترخیص خودروهای دپو شده

1399/02/13 - 15:54 - کد خبر: 19536 نسخه چاپی

نصر: از ابلاغ مصوبه هیأت دولت و از زمان سه ماهه برای ترخیص خودروهای دپو شده فقط ۱۶ روز دیگر زمان باقی مانده است، آن هم در شرایطی که ظاهرا هنوز خودروها ترخیص نشده و بخشی از آن‌ها تکلیف مشخصی ندارند.

به گزارش نصر به نقل از ایسنا، از زمانی که مهلت ترخیص خودروهای دپو شده در مرحله اول در نیمه تیرماه سال گذشته به پایان رسید، درخواست‌ها و رایزنی‌های بسیاری برای تمدید زمان یا به نحوی ترخیص باقی‌مانده خودروها آغاز شد، اما اعلام وزارت صمت از این حکایت داشت که فعلا برنامه‌ای برای تمدید مهلت ندارد.
این در حالی است که در سال‌های اخیر حدود 12 هزار و 261 خودرو وارد کشور شد که به دلایلی از جمله تغییر شرایط ارزی و همچنین ممنوعیت ثبت سفارش و واردات، متوقف و در گمرک‌ها بنادر و مناطق دپو شد، اما در نیمه دوم سال گذشته و با مصوبه هیات دولت، 7153 دستگاه از آنها ترخیص  ولی  5108 دستگاه به دلیل پایان مهلت تعیین شده در گمرک‌ باقی ماند.
بعد از آن صاحبان خودرو متقاضی اقدام جدی از سوی دولت برای حل مشکل و ترخیص خودروهای باقی مانده بودند که با بحث‌ها و رایزنی‌های بسیاری که صورت گرفت در نهایت در دی‌ماه پیشنهادی از سوی وزیر اقتصاد به هیأت دولت برای ترخیص خودروها ارائه شد که بعد از آن با تشکیل جلساتی و با مشارکت معاونت اقتصادی دولت،   در نیمه بهمن‌ماه سال گذشته هیأت دولت با ترخیص خودروها و تمدید مهلت برای آن موافقت کرد.
مصوبه هیأت دولت از 29 بهمن 1398 به دستگاه‌های ذیربط از جمله وزارت اقتصاد، صمت، دادگستری، بانک مرکزی، بنیاد شهید و امور ایثارگران، شورای عالی مناطق آزاد ابلاغ شد و براساس آن مهلت ترخیص خودروها سه ماه از زمان ابلاغ این مصوبه تمدید شد یعنی صاحبان خودرو می‌توانند تا 29 اردیبهشت‌ماه برای ترخیص اقدام کنند.
اما آنچه که در این مدت اتفاق افتاده ظاهرا ترخیص خودروها انجام نشده و همچنان با موانعی مواجه است. در بین این خودروهای باقی مانده، خودروهای بالای 2500 سی‌سی، بدون ثبت سفارش و یا با مشکلات قضایی وجود داشت که باید با ورود دستگاه‌های ذیربط تعیین تکلیف می‌شدند.
در حالی فقط 16 روز از زمان مصوبه تا پایان مهلت سه ماهه باقی مانده که به تازگی دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت بعد از حدود دو ماه تأخیر تصویب‌نامه ترخیص خودروهای دپو شده را به گمرکات ابلاغ کرد.
با وجود اینکه ماه‌ها برای ترخیص این خودروها که حداقل 1048 مورد آن دارای پروانه گمرکی بود و بلافاصله می‌توانست ترخیص شود رایزنی‌های بسیاری شکل گرفت تا زمان تمدید شود اما ظاهرا استفاده مناسبی از مهلت جدید نشده و اتفاق خاصی برای ترخیص رخ نداده است، در این حالت بعید نیست مجددا زمان به اتمام رسیده و همچنان دست صاحبان خودرو خالی باقی بماند.
انتهای پیام/
فقط ۱۶ روز تا پایان مهلت ترخیص خودروهای دپو شده خبرگزاری ایسنا


نظرها بسته شده اند

نمایش 0 نظر

پژوهشیار