پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   4796  | تاریخ خبر : 1392/03/30  | ساعت : 13:49

پیکر بهمن سرکارآتی در قطعه هنرمندان وادی رحمت تبریز آرام گرفت


نصر نیوز: پیکر ˈبهمن سرکارآتیˈ استاد فرهنگ و زبان ادبیات فارسی روز پنج شنبه پس از تشییع توسط مردم فرهنگ دوست و قدرشناس استان در قطعه هنرمندان وادی رحمت تبریز به خاک سپرده شد.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر نیوز به نقل از ایرنا، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی در پیامی درگذشت استاد ˈ سرکاراتیˈ را تسلیت گفت.

ˈعلی دانندهˈ در این پیام، دکتر سرکاراتی را از سرمایه های ادبیات غنی ایران اسلامی دانست و گفت: درگذشت این استاد نام آور زبان و ادبیات فارسی ضایعه ای جبران ناپذیر برای عرصه ی فرهنگ محسوب می شود.

دکتر بهمن سرکاراتی از چهره های بنام زبان و ادبیات فارسی بود که در سال 1316 در شهر تبریز چشم به جهان گشوده و از سال 1346 در دانشگاه تبریز مشغول به کار شد.

وی دارای مدرک دکتری در رشته زبان شناسی و فرهنگ و زبان های باستانی بود.

وی در سال 1370 به عضویت پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی درآمد و از آن زمان، علاوه بر عضویت پیوسته، در مقطعی مدیریت گروه زبان های ایرانی و همچنین معاونت علمی و پژوهشی فرهنگستان زبان و ادب فارسی را نیز عهده دار بود.

سرکاراتی تألیفات و ترجمه های متعددی در حوزه های زبان شناسی و زبان های باستانی دارد که از میان آنها می ‎توان به ˈاوستا و هنر نو، کارنامه شاهان در روایات سنّتی ایرانˈ (ترجمه )، ˈدین ایرانی بر پایه متن های معتبر یونانیˈ (ترجمه )؛ ˈاسطوره ی بازگشت جاودانیˈ (ترجمه )؛ ˈسایه های شکارشدهˈ (شامل 20 مقاله )؛ ˈمقدمه ای بر فلسفه ای از تاریخˈ (ترجمه)، ˈبررسی جامع زبان فارسی باستان و آثار بازمانده آنˈ، ˈبررسی سه فرگرد وندیدادˈ؛ ˈاصطلاحات خویشاوندی در زبان های ایرانیˈ اشاره کرد .

سرکاراتی همچنین صاحب بیش از 35 مقاله در موضوعات مختلف ادبی و زبانی و تاریخی بود.

بهمن سرکاراتی در سن 77 سالگی در اثر ایست قلبی دار فانی را وداع گفت.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است