پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   13881  | تاریخ خبر : 1393/01/07  | ساعت : 09:01

گزارش/حصار بهشت؛

جنگل های حفاظت شده آینالو؛ ریه های سبز آذربایجان


نصر نیوز: طبیعت بسیار زیبا و سحرانگیز آینالو هر بینندهای را متحیر می کند. در فصل بهار و تابستان هنگام تردد در جادۀ آینالو باد خنک و دلپذیری صورت انسان را مینوازد و رایحۀ دلپذیر گلها و گیاهان وحشی که در سراسر حاشیۀ جاده روییده اند، انسان را به وجد میآورد.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر نیوز، تجربه آرامش بخش قدم زدن در جاده هایی که درختان تمشک و انار و آلوچه وحشی در حاشیۀ آن خودنمایی میکند و زیبایی طبیعت را به رخ می کشد، غیر قابل وصف است. بخش بزرگی از منطقۀ جنگلی و زیبای آینالو در حقیقت محل نگهداری مارال ها میباشد.
منطقه گردشگری آینالو از معدود مناطق کشور است که طبیعت زیبای آن دست نخورده باقی است. اینجا بخشی از جنگلهای بکر وکهن ارسباران است. که قدمت آن به پیش از عصر یخبندان می رسد و یکی از چند زیست بوم غنی بر روی کره زمین است. راههای منتهی به آینالو مانند ماری خوش خط و خال در میان انبوه درختان و درختچه های سرسبز شما را به سیر در دل طبیعت آرام و ساكتی سوق می دهد كه نقش آن تنها یادآوری زیبائی ها و توانایی های آفرینش است. آینالو زیباست .اینجا همه چیز محیاست تا همراه با طبیعت همراه شوید و خود را رها کنید.

منطقة حفاظت شدة آينالو از توابع شهرستان خداآفرين، در فاصلة 45 کيلومتري شهر کليبر واقع شده است. اين محدودة حفاظت شده از شمال غربي به روستاي وايقان و از جنوب شرقي به روستاهاي بالان و بهروز محدود ميشود. ارتفاع آن از سطح دريا در حدود 1500 متر است و اقليمي معتدل و کوهستاني دارد. آب و هواي آن در فصل بهار و تابستان مطبوع و دلپذير و زمستان آن سرد است. يکي از راههاي دسترسي به آينالو از طريق جادة پارس آباد - جلفا ميباشد.
مارال بزرگترین گوزن ایران و از زیباترین گونههای جانوری کشور است. که البته مانند بسیاری از جانوران ایران در اغلب نقاط کشور یا از میان رفته است یا در خطر انقراض قرار دارد. آخرین مارالهای آذربایجان تا 60 سال پیش در میان جنگلهای انبوه ارسباران زندگی میکردند؛ اما پس از آن این زیبای ایرانی را کسی در ارسباران ندید.

 

20 سال پیش اما تلاشی ارزشمند آغاز شد تا بار دیگر نسل این حیوان زیبا در آذربایجان احیاء شود و جنگلهای ارسباران میزبان و حافظ امن مارال باشند. محلی که برای احیای نسل مارال انتخاب شد مناطق زیبای اطراف روستای آینالو در منطقهی حفاظت شدی آینالو بود.
با گذشت این سالها از آغاز طرح احیای نسل مارال در جنگلهای حفاظت شدهی آینالو هم اکنون این گونهی جانوری هم به لحاظ تعداد و هم از نظر احیای ژنتیکی شرایط قابل قبولی یافته است. در ابتدا 5/3 هکتار از اراضی روستای آینالو حصار کشی شد تا به عنوان محل قرنطینهی انتقال مارال مورد استفاده قرار گیرد. اما اکنون به دلیل افزایش جمعیت گله، محدودهای با وسعت 180 هکتار پذیرای بیش از 26 رأس مارال است که آرزوی زندگی دوبارهی مارال ها را در جنگلهای ارسباران محقق کرده است.
در حال حاضر 17 گونهی حیوانی در منطقه در خطر انقراض هستند که سیاه خروس، اردک سر سفید، میش مرغ قره قشلاق و پلنگ از مهمترین آنها هستند و تلاش برای حفظ نسل این جانوران ارزشمند و کمیاب ادامه دارد. جنگلهای منطقه علاوه بر تنوع عظیم گیاهی، عمدهترین گونههای پستانداران و پرندگان حمایت شده یا کمیاب را نیز در چتر حمایت خود دارد.

 

در مسیر رسیدن به آینالو و در نزدیکی روستای وینق بر بالای کوه عمارتی زیبا بنا شده است که به عمارت تومانیانس شهرت دارد. این عمارت قدیمی کوشکی است که در حدود یکصد سال پیش و در دوره قاجاری توسط سرکیس تومانیانس بنا شد.
ساختمان تاریخی تومانیانس در دو طبقه معظم و با بخش هایی مانند ایوان سراسری، شش برج، مانند قلعه های قدیمی فرانسه و به سبک عمارت های قرن نوزدهم اروپا و روسیه بر بالای یک تپه سنگی ساخته شده است.  از آنجایی که صاحب آن یک شخص ارمنی بوده، در ساخت آن از سبک معماری اسلامی ایرانی استفاده نشده است. آب آشامیدنی به وسیله لوله های سفالی به داخل اتاق ها و سایر قسمت ها کشیده شده و در میان دیوارها لوله های سفالی وجود داشته که آب گرم در آنها جریان یافته و اتاق ها را گرم می کرده است.
قرار گرفتن بنا روی تپه ای سنگی آن را همانند قلعه جلوه می دهد و این ساختمان که به خاطر کنترل منطقه ساخته شده، در زبان محلی با نام کانتور شناخته می شود.
 

.................................................................

عکس ها از مهساجمالی/منبع: آرشیو سفرنامه آذربایجان

.................................................................

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است