کد خبر :   83897  | تاریخ خبر : 1397/01/27  | ساعت : 14:18
رئیس اتاق بازرگانی تبریز:

برای به روز رسانی تکنولوژی واحد های صنعتی استان آماده سرمایه گذاری هستیم


نصر: رئیس اتاق بازرگانی تبریز گفت: آذربایجان شرقی دارای بزرگترین ظرفیت معدنی، صنعتی، کشاورزی، فرآوری های تولید شده صنایع پلاستیکی، غذایی و ... است.

به گزارش نصر، "صمد حسن زاده" ظهر امروز در جلسه سمینار بازرگانی ایران و آلمان با حضور هیاتی از فعالان اقتصادی ایالات زاکسن آلمان و جمعی از فعالین اقتصادی آذربایجان شرقی به جایگاه استان مخصوصا تبریز اشاره کرد و گفت:  تبریز از قدیم الایام همیشه با صنعت آلمان آشنا بوده و علی رغم گذشت سال های متمادی، بیشتر تکنولوژی واحد های تولیدی استان برگرفته از تکنولوژی آلمان است.

وی ادامه داد: با توجه به حمایت های دولت و قوانین جمهوری ایران، آذربایجان شرقی بسیار علاقه من همکاری و سرمایه گذاری و مشارکت با کشور های خارجی به ویژه آلمان است؛ لذا ما  برای به روز رسانی تکنولوژی واحد های صنعتی استان آماده سرمایه گذاری هستیم.

حسن زاده تصریح کرد: ۷۰ سال پیش مرکز آموزش فنی حرفه ای به نام هنرستان صنعتی آلمان در تبریز افتتاح شد که اساتید آلمانی برای دانش آموزان ایرانی تدریس می کردند و این مجموعه در حال حاضر نیز دایر می باشد.

رئیس اتاق بازرگانی تبریز با اشاره به اینکه آذربایجان شرقی یکی از مراکز بزرگ قطب صنعتی کشور ایران محسوب می شود، افزود: طی بازدید به عمل آمده هیات اقتصادی آلمانی از واحد های صنعتی استان، نمونه هایی از توانمندی های این حوزه به دست آمده.  صنایع غذایی، قطعه سازی خودرو، فولاد، شیشه سازی و... همچنین کارخانجات بزرگی که از قدیم تکنولوژی آلمان را دارند از جمله ماشین سازی، تراکتورسازی، ایدم، چرخشگر و... از جمله صنایع بزرگ تبریز محسوب می شوند که دارای مزیت های بزرگی در کشور هستند.

وی گفت: پتروشیمی تبریز یکی از بزرگترین مراکز واحد تولید پلیمر پلاستیکی تبریز به شمار می رود و به همین دلیل تولید کننده های بسیار بزرگی در تمام فرآوری های تولید شده صنایع پلاستیکی در تبریز فعالیت می کنند.

وی اذعان کرد: آذربایجان شرقی دارای بزرگترین ظرفیت معدنی کشور ازجمله تولید مس، آلومینیوم، خاک صنعتی و سنگ های تزئینی است.

حسن زاده با بیان اینکه آذربایجان شرقی مرکز تولید محصولات کشاورزی در کشور محسوب می شود، اظهار کرد: آذربایجان شرقی به دلیل آب و هوای منظم در چهارفصل دارای مزیت های بزرگی در حوزه تولید محصولات خشکبار و انگور دارد.

وی در ادامه تاکید کرد: مطالعات زیادی در زمینه کشاورزی با کشور های اروپایی و آسیایی صورت گرفته است چرا که ما به دلیل کم آبی نیاز به همکاری و تغییر کشت و تکنولوژی های روز دنیا داریم.

رئیس اتاق بازرگانی تبریز در زمینه حفظ محیط زیست و ارتقاء جایگاه محیط زیست تاکید کرد و گفت: مطالعات و فعالیت بزرگی در منطقه آذربایجان شرقی با کشور های ایتالیا، لهستان، آلمان، فرانسه و هلند صورت گرفته است که منجر به مذاکراتی در مسیر بازیافت ضایعات منطقه ای شده است.

حسن زاده اذعان کرد: تبریز مرکز بسیار بزرگی در صنایع دستی مخصوصا در حوزه فرش است. نفیس ترین فرش های دنیا در تبریز و ایرن تولید می شود. بسیار خرسندیم که فرش تبریز به عنوان سفیر خوشبختی در خانه های مردم آلمانی نیز وجود دارد؛ به همین دلیل هنر فرش دستبافت ایران در سال 2016 به عنوان هنر برتر در یونسکو به ثبت جهانی رسید.

وی افزود: بیش از 70 سال پیش دانشگاه های بزرگی همچون ربع رشیدی با تحصیلات عالیه 700 دانشمند به یکی از تاریخی ترین مراکز دانشگاهی تبدیل شده است و در حال حاضر در بین 20 دانشگاه بزرگ دنیا، دانشگاه های تبریز در ردیف چهارم قرار دارند و دانشجویان خارجی از کشور های مختلف دنیا در دانشگاه های تبریز مشغول تحصیل هستند.

وی در پایان گفت: برای همکاری با سرمایه گذاران خارجی، یک شهرک سرمایه گذاری خارجی برای اولین بار در تبریز وجود دارد. همچنین دولت برای همکاری با سرمایه گذاران خارجی و مشارکت با مدیران داخلی نیز همکاری نموده و در این حوزه معافیت های بزرگی از 5 الی 15 سال اعم از مالیات و... برای سرمایه گذاران خارجی در نظر گرفته است.

انتهای پیام/