کد خبر :   81612  | تاریخ خبر : 1396/11/24  | ساعت : 20:20
دبیر اجرایی دوازدهمین جشنواره بین المللی شعر فجر، مطرح کرد؛

بررسی یک دهه ادبیات ترکی ایران در دوازدهمین جشنواره بین المللی شعر فجر


نصر: دبیر اجرایی دوازدهمین جشنواره بین المللی شعر فجر، گفت: با توجه به انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام، این دوره از جشنواره شعر فجر در تبریز برگزار و یک دهه ادبیات ترکی ایران مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر نصر، "مهدی قزلی"، دبیر اجرایی دوازدهمین جشنواره بین المللی شعر فجر در نشست خبری این جشنواره در تبریز، ضمن بیان اینکه اختتامیه دوازدهمین جشنواره شعر فجر 6 اسفند در تبریز برگزار خواهد شد، گفت: در چهار سال گذشته جشنواره را در دو بخش رقابتی و غیر رقابتی برگزار کردیم. در بخش محافل شعرخوانی شاعرانی از استان‌های کشور شعر خواهند خواند. شعر کودک و نوجوان، شعر بزرگسال و درباره شعر از دیگر بخش های جشنواره شعر فجر هستند.

 وی اظهار داشت: پنجم اسفند در تبریز شب قبل از اختتامیه محفل شعرخوانی خواهیم داشت که بخشی از آن به شعرخوانی ترکی اختصاص خواهد یافت. اگر ما بر اجرای این جشنواره باقی باشیم سال بعد مراسم اختتامیه را در دی یا بهمن برگزار خواهیم کرد.

دبیر اجرایی دوازدهمین جشنواره شعر فجر با اشاره به بخش یک دهه ادبیات ترکی ایران، در این جشنواره بیان کرد: در این بخش جنبی جشنواره کتاب هایی در حوزه شعر ترکی ایران را طی 12 سال اخیر بررسی می کنیم و به برترین‌ها جوایزی اهدا می شود. میهمانان خارجی ما از بین کشورهای ترک زبان هستند.

قزلی با اشاره به بخش دیگر دوازدهمین جشنواره شعر فجر تصریح کرد: امسال بخش انتخاب بهترین ناشر شعر را خواهیم داشت، سال های قبل این بخش در جشنواره وجود نداشت. برنامه‌هایی در تبریز در دو روز منتهی به اختتامیه جشنواره خواهیم داشت. در حوزه شعر توجه به شعر ناشر در حوزه ما می تواند کمک کند ناشران در نوع مواجهه با شعر دقت عمل بیشتری داشته باشند، امیدوارم این قدم ما که سخت است مثبت و موثر باشد.

وی ادامه داد: از سال آینده بخش جنبی دیگر با نام شعر جوان خواهیم داشت. این بخش مخصوص کسانی است که کتابی منتشر نکردند. برگزیدگان پایگاه نقد شعر را دعوت کردیم در دوره های 3-4 روزه در جلسات شعرخوانی و نقد خدمت آنها باشیم. پایگاه نقد شعر 1800 قطب دارد که اغلب آنها 16 تا 20 ساله هستند. 19 منتقد شعرهای این افراد را نقد می کنند. پایگاه نقد شعر جایی است که هر فارسی زبانی می تواند شعرش را ارسال کند.

دبیر اجرایی دوازدهمین جشنواره شعر فجر در مورد جوایز دوازدهمین جشنواره شعر فجر خاطرنشان کرد: جایزه برگزیده 30 سکه است و جایزه تقدیری ها نیز 10 سکه است. امیدوارم انتخاب ها به شکلی باشد که جامعه ادبیات از کار داوران و هیئت علمی راضی باشند.

قزلی در پایان تشریح کرد: امسال ۴ هزار و ۷۸۱ کتاب را در جشنواره شعر فجر بررسی کردیم که ۳ هزار و ۸۱۴ فقره مربوط به کتاب شعر است. برخی از این کتاب ها ۲ و ۳ جلدی است بدین ترتیب حدود پنج هزار کتاب مورد داوری قرار گرفت. در بخش بزرگسال بیش از سه هزار و ۸۰۰ کتاب در سال ۹۵ چاپ شد که مجموعه آنها مورد بررسی قرار گرفت. در بخش کودک و نوجوان نیز بیش از ۷۶۴ عنوان کتاب و همچنین در حوزه کتاب های درباره شعر بیش از ۲۰۰ عنوان کتاب داشتیم که مورد داوری قرار گرفت.

انتهای پیام/