کد خبر :   81599  | تاریخ خبر : 1396/11/24  | ساعت : 13:46
خبر/

پسماندهای عفونی مطب های پزشکی در آذربایجان شرقی در سال 97 ساماندهی می شوند


نصر: معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری آذربایجان شرقی در جلسه کمیته تخصصی پیشگیری از جرایم علیه بهداشت عمومی (امنیت غذایی) از ساماندهی پسماندهای عفونی مطب های پزشکی در استان در سال 97 خبر داد.

به گزارش نصر، رضا مسعودی فر با اشاره به عملکرد موفق کمیته مذکور در ساماندهی پسماندهای بیمارستانی، اولین اولویّت این کمیته در سال 97 را ساماندهی پسماندهای عفونی مطب های پزشکی در استان اعلام کرد.

وی همچنین با اشاره به گزارش مرکز بهداشت استان از مراکز عرضه شیر خام در تبریز بر اجرای ماده 27 قانون نظام صنفی کشور توسط اتحادیه های صنوف در راستای صیانت از حقوق عمومی و پیشگیری از جرایم علیه امنیت غذایی تأکید کرد و استفاده از مواد غذایی بهداشتی و سالم را حق مردم دانست و از دستگاههای متولّی امر خواست تشدید نظارت در حوزه مواد غذایی را بعمل آورند.

بنابر گزارش مرکز بهداشت استان از مراکز عرضه شیر فلّه ای و خام در تبریز، در نمونه برداری از چهارده مرکز عرضه شیر خام، تعداد هفت مورد آلودگی میکروبی در شیر در محلّ عرضه مشاهده شد.

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان همچنین از تشکیل کمیته «صیانت از آب» در سال 97 برای پیشگیری از بحران آب در استان خبر داد.
در این جلسه مقرر شد معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی تبریز لیست مطب هایی که بیشترین پسماند پزشکی را تولید کرده و نسبت به بی خطر سازی آنها اقدام نمی کنند به معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان ارسال کنند.

همچنین مقرر شد مرکز بهداشت استان لیست و نشانی دقیق شیر سراهایی را که به عرضه شیرهای فاقد مجوّز بهداشتی اقدام می کنند ظرف مدت یک هفته به مراجع قضایی و صنفی (دادسرا و تعزیرات حکومتی) جهت رسیدگی و اِعمال قانون اعلام کنند.

نیز مقرر شد دستگاه های متولی بهداشت عمومی (بهداشت، دامپزشکی، محیط زیست) با اختیارات حاصله از ماده 688 قانون مجازات اسلامی هرگونه تخلف در حوزه بهداشت عمومی را به صورت کتبی و یا شفاهی به دادسرای محل وقوع جرم اعلام کنند تا از طریق دادسرای مربوطه دستورات و اقدامات لازم صادر شود؛ اتاق اصناف استان هم نسبت به تعیین و تکلیف واحدهای فاقد پروانه به تفکیک صِنف اقدام و نتیجه آن را ظرف مدت یک هفته به دبیرخانه معاونت ارسال کند.

پیگیری مصوبات جلسه قبلی، بحث در خصوص امنیت غذایی (تهدیدها و راهکارها) و تهیّه نقشه راه استمرار برنامه در سال های آتی از جمله موضوعات مطرح در این جلسه بود.

ماده 27 قانون نظام صنفی کشور: محل داير شده به‌وسيله هر شخص حقيقي يا حقوقي که پروانه کسب براي آن صادر نشده است با درخواست اتحاديه و تأييد اتاق اصناف شهرستان توسط نيروي انتظامي پلمب مي‌شود.

ماده 688 قانون مجازات اسلامی (تعزیرات): هر اقدامي‌ كه‌ تهديد عليه‌ بهداشت‌ عمومي‌ شناخته‌ شود از قبيل‌ آلوده‌ كردن‌ آب‌ آشاميدني‌ يا توزيع ‌آب‌ آشاميدني‌ آلوده‌ ، دفع‌ غير بهداشتي‌ فضولات‌ انساني‌ و دامي‌ و مواد زايد، ريختن‌ مواد مسموم ‌كننده‌ در رودخانه‌ ها و زباله‌ در خيابانها ، كشتار غير مجاز دام‌، استفاده‌ غير مجاز فاضلاب‌ خام‌ يا پس ‌آب‌ تصفيه‌ خانه‌ هاي‌ فاضلاب‌ براي‌ مصارف‌ كشاورزي‌ ممنوع‌ مي‌ باشد و مرتكبين‌ چنانچه‌ طبق‌ قوانين‌ خاص‌ مشمول‌ مجازات‌ شديدتري‌ نباشند به‌ حبس‌ تا يك‌ سال‌ محكوم‌ خواهند شد.

تبصره 1 - تشخیص اینکه اقدام مزبور تهدید علیه بهداشت عمومی و آلودگی محیط زیست شناخته می‌شود و نیز غیر مجاز بودن کشتار دام و دفع ‌فضولات دامی و همچنین اعلام جرم مذکور حسب مورد بر عهده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان ‌دامپزشکی خواهد بود.
انتهای پیام/