کد خبر :   80059  | تاریخ خبر : 1396/10/23  | ساعت : 17:14
خبر/

ایالات متحده و احتمال خروج از برجام


نصر: اگرچه دونالد ترامپ رفع تحریم‌های ایران را برای چهار ماه دیگر تمدید کرده است اما با توجه به سیاست‌های اخیرایالات متحده بیم آن می‌رود که این کشور از برجام خارج گردد، چراکه این کشور با فشارهای سیاسی خود در صدد است تعهدات جدیدی را به برجام اضافه نماید.

به گزارش نصر، برنامه موشکی ایران یکی از محور‌های پر تنش مذاکرات منتهی به برجام بود که ترامپ مجدداً در جهت طرح آن بوده و می‌خواهد با ورود دوباره این بحث به برجام محدودیت هایی علیه ایران اعمال گردد. ولی مقامات سیاسی کشورمان برنامه‌های موشکی را صرفاً دفاعی و غیرقابل مذاکره می دانند.

از مباحث دیگری که دولت ترامپ بر روی آن تمرکز کرده است و سعی دارد با فشار سیاسی وارد برجام نماید محدودیت دائمی ایران جهت غنی‌سازی اورانیوم می‌باشد. ایالات متحده در صدد متقاعد کردن طرف‌های اروپایی جهت به رسمیت شناختن محدودیت‌های دائمی غنی‌سازی اورانیوم توسط ایران می‌باشد. لازم به ذکر است، محدودیت غنی‌سازی اورانیوم توسط ایران که در برجام به رسمیت شناخته شده است در حال حاضر ده ساله می‌باشد.

اگر ایالات متحده نتواند خواست‌های خود را به طرف‌های اروپایی و ایران تحمیل نماید احتمال دارد این آخرین تمدید رفع تحریم‌های ایران بوده و بنظر می‌رسد دولت ترامپ از برجام کنار کشیده و آن را نقض نماید.

در خصوص احتمال و امکان حقوقی خروج ایالات متحده از برجام باید به ماهیت این سند توجه گردد. اگر برجام را یک معاهده بین‌المللی محسوب کنیم، امکان خروج از آن صرفاً تحت شرایطی و در چارچوب حقوق معاهدات بین‌المللی قابل تصور است و کشورهای عضو علی‌الاصول لازم است به آن پایبند باشند.

اما اگر برجام را یک سند غیرحقوقی و یک توافق سیاسی قلمداد نماییم تنها ضمانت اجرای پایبندی ایالات متحده به آن، افکار عمومی جهانی و پیامد‌های سیاسی خواهد بود که به‌دنبال خواهد داشت.

باتوجه به ادبیات مورد استفاده در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که برجام ضمیمه آن است و از آن الزام آور بودن تصمیمات برای طرفین استنباط نمی‌گردد و با عنایت به اینکه علاوه بر ایالات متحده که آن را معاهده‌ای الزام آور قلمداد نمی‌کند، بلکه ایران نیز برخوردی به مانند یک معاهده بین‌المللی با برجام ننموده است و برجام در قالب لایحه برای تصویب به مجلس شورای اسلامی ارائه نگردیده است، لذا بنظر می‌رسد ایالات متحده بر اساس حقوق بین‌الملل الزامی جهت عدم خروج از برجام نخواهد داشت و در آینده بخاطر عدم تحقق خواست‌هایش خروج از برجام محتمل بنظر می‌رسد.

سینا یوسفی - کارشناس ارشد حقوق بین‌الملل

انتهای پیام/