کد خبر :   78391  | تاریخ خبر : 1396/09/16  | ساعت : 23:49
خبر/

«عظیم قیچی ساز» مشعل دار المپیک زمستانی 2018


نصر: عظیم قیچی ساز کوهنورد تبریزی به عنوان مشعل دار المپیک زمستانی 2018 کره جنوبی انتخاب شد.

به گزارش نصر، این هیمالیا نورد بزرگ جهان که تنها کوهنورد ایرانی صعود کننده به 14 قله بالای 8 هزار جهان می باشد بعنوان نماینده ایران جهت حمل مشعل این المپیک که از ۹ فوریه تا ۲۵ فوریه ۲۰۱۸ در شهر پیونگ‌چانگ کره جنوبی برگزار می شود انتخاب شده است.
این اولین المپیک زمستانی است که در کره جنوبی برگزار می‌شود و سومین دوره که در آسیا برگزار می‌شود.
این مشعل در مراسمی سنتی 26 اکتبر در شهر قدیمی المپیا در یونان روشن خواهد شد و با تشریفاتی در 31 اکتبر به مدیران کره جنوبی تحویل داده می شود. مشعل بازی ها به مدت 101 روز از سوی هفت هزار و 500 نفر پس از رسیدن به اینچئون حمل خواهد شد.

شعار مراسم حمل مشعل، "اجازه دهید همه بدرخشند" خواهد بود، این شعار در وهله اول به ذات مشعل المپیک باز می گردد و سپس به آرزوی پیونگ چانگ برای اتحاد جهان از طریق ورزش.

لی هی بئوم، رییس کمیته برگزاری بازی های المپیک و پارالمپیک زمستانی 2018 در این باره گفت : مراسم حمل مشعل این پیام را به نسل ها می رساند که مردم با فرهنگ ها، نژادها و مذاهب گوناگون می توانند کنار هم جمع شوند. ما اطمینان داریم که مشعل اجازه می دهد که همگان بدرخشند و جرقه های اشتیاق و هیجان را قبل از بازی ها شعله ور کند.
شایان ذکر است عظیم قیچی‌ساز متولد ۱۳۶۰در شهر تبریز است. او تنها هیمالیانورد ایرانی است که توانسته به همه چهارده قله هشت هزار متری جهان صعود کند.
عظیم قیچی‌ساز در فاصله سال‌های ۱۳۸۴ تا ۹۵ توانست ۱۳ قله از هشت‌هزارمتری‌ها را صعود کند. در این فاصله وی دو بار و در سال‌های ۸۴ (با استفاده از اکسیژن) و ۱۳۹۵ (بدون اکسیژن) به اورست صعود کرد. سرانجام در ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ موفق به فتح تنها قله باقی‌مانده یعنی لهوتسه شد. عظیم ۳۷مین کوهنورد در دنیا است که به عضویت باشگاه هشت‌هزارمتری‌هادرآمد. در بین کوهنوردان صعودکننده به هشت‌هزار‌متری‌ها، تنها ۱۶ نفر در جهان موفق به صعود به همه ۱۴ قلهٔ بالای ۸۰۰۰ متر بدون اکسیژن شده بودند و عظیم قیچی‌ساز توانست نام خود را به عنوان هفدهمین کوهنورد در این فهرست به ثبت برساند.

انتهای پیام/