کد خبر :   74915  | تاریخ خبر : 1396/06/23  | ساعت : 07:10
هادی دهقانی/

لیست امید وچالش انتخاب شهردار ؛ اعتماد مردم المثنی ندارد


نصر: انتخاب شهردار موضوعی است که این روزها اکثر شهرهای کشور با آن دست وپنجه نرم می کنند. این مسئله در کلانشهر ها از ابعاد پیچیده تری برخوردار است . در کلانشهر ها انتخاب شهردار تنها مسئلی فنی و مدیریتی نیست، بلکه مسئله ای سیاسی نیز هست.

با اینکه اکثر کلانشهرها از این گردنه سخت عبور کرده و شهردار خود را انتخاب نموده اند ، این چالش در شهری همچون تبریز خود را نشان داده است. با وجود اینکه لیست امید در انتخابات شورای شهر تبریز توانست با قاطعیت اکثریت کرسی های ساختمان سنگی میدان ساعت را ازآن خود نماید ، اما عدم انسجام درونی ویکدست نبودن افراد لیست امید مزید بر علت شده تا کلاف سردرگم انتخاب شهردار تبریز پیچیده تر از قبل شود به گونه ای که  قرار گرفتن یک چهره اصولگرا  ونزدیک به قالیباف در میان نامزدهای شهرداری تبریز توسط لیست امید شگفتی رسانه ها و طرفداران این طیف را برانگیخته است.

با این وجود به نظر می رسد که اکثر اعضای لیست امید در برابر فشارها مقاومت کرده و به احتمال بسیار زیاد یک اصلاح طلب به عنوان گزینه نهایی شهرداری تبریز  انتخاب خواهد شد.
به هر حال شورای پنجم تبریز در مقابل یک آزمون بزرگ قرار گرفته است و برای قبولی در آزمون سخت انتخاب شهردار، نیازمند رعایت برخی اصول ومعیارهاست.


1)نوع نگاه و رای مردم به لیست امید در سراسر ایران و پیروزی قاطع اصلاح طلبان در انتخابات شورای شهر تبریز پیام روشنی برای نمایندگان شورای پنجم با خود به همراه دارد. رایی توام با پیام تغییر همراه با قدرت مردم که خواهان تحولات عمیق در مدیرت شهری هستند تا مشکلات شهری کاهش یافته و اداره شهرتبریز با شفافیت بیشتری صورت گیرد.
در واقع برای یافتن دلایل رأی‌آوری لیست امید در این انتخابات بیش از آنکه به دنبال دلایل سیاسی بگردیم باید در پی دلایل اجتماعی و فنی باشیم و اولین دلیل تصمیم مردم قطعاً کارنامه دوره چهارم شهرداری و شورای شهر تبریز است.


2) بررسی ها نشان می‌دهد انتخاب شهردارتبریز در مقطع فعلی، از چندین وجه، دارای اهمیت ویژه ای است. در درجه اول ،  اکثریت اعضای شورای پنجم به‌عنوان نمایندگانی از جریان فکری که قصد تحول، اصلاح و بازسازی تبریز در آستانه تبریز 2018 را دارند، باید بتوانند سطح بی‌سابقه اعتماد عمومی به این دوره از پارلمان شهری را از طریق انتخاب شهردار اصلح، پاسخ دهند. چرا که در دوره گذشته اعتماد مردم  به شدت آسیب دیده است و تداوم این امر هزینه‌های فراوانی را برای شهر تبریز به همراه خواهد داشت که از مهم‌ترین این هزینه‌ها ایجاد حس بدبینی در عامه مردم نسبت نمایندگان خود در پارلمان محلی و حتی به کارگزاران نظام و مسئولان ارشد کشور است.
اصلاح طلبان دهه نود، معلم تاریخی دارند به نام دهه 70. آنها اگر می‌خواهند مردم در صحنه حضور داشته باشند و بازهم از آنها در انتخابات‌های مختلف حمایت کنند باید کم کاری نکنند و تمام تلاش خود را انجام دهند تا کارنامه خوبی از خود به یادگار بگذارند. اعتماد مردم المثنی ندارد اگر هر عضوی از شورای شهر نتواند مطالبات مردم را پیگیری کند مردم دیگر به او اعتماد نخواهند کرد.  همانطور که در انتخابات اخیر شاهد این موضوع بودیم.
 

3)تبریز در برهه خاصی از زمان به سر می برد. تا چند ماه آینده زنگ رویداد تبریز 2018 به صدا در خواهد آمد. امروز انبوهی از چالش‌ها همچون بدهی شهرداری به پیمانکاران و دستگاه‌های مختلف، منابع مالی ناپایدار در بودجه شهر و همچنین بازار مسکن بیمار ، بدنه تنبل و فربه شهرداری ، مدیران فرصت طلب  و... روی میز کار شهردار جدید قرار دارد. از اینرو سکان اداره شهر باید به فردی تحویل داده شود که قادر باشد حساس‌ترین وضعیت تبریز را که هم اکنون به آن دچار شده است کنترل و ساماندهی کند. شهردار بعدی تبریز باید شهرداری باشد که در شهر، اولویت اولش آدم‌ها باشند نه خودروها . و به شهر به‌عنوان مکانی برای تعاملات اجتماعی اعتقاد داشته باشد نه فردی که تبریز را به کارگاهی برای کسانی که از ساخت‌وساز  وساختن پل پول درمی‌آورند، تبدیل کند. فردی که بتواند از سرمایه اجتماعی بهره بگیرد. نه اینکه موجب فرسایش آن شود .

4) ایجاد شفافیت در حوزه مالی یکی دیگر از بحث‌های جدی است که باید مورد توجه شورای پنجم والبته شهردار منتخب باشد . دراین حوزه بحث های زیادی وجود دارد ، منجمله عدم شفافیت در بسیاری از قراردادها با پیمانکاران ، همچنین هزینه های گزافی که برای برگزاری بسیاری از شوهای تبلیغاتی صرف شده است ، جزو مطالبات مردم است و باید شورای پنجم آن را در اولویت بررسی قرار دهد. اینها بخشی از موضوعاتی  است که روشن شده و برخی نیز روشن نشده و از این رو یکی از کارهای شورا‌ها تحقیق و تفحص از عملکرد شهرداری در چند سال گذشته است.

از اینرو فردی که برای بالاترین پست اجرایی در مدیریت شهری تبریز برای 4 سال آینده انتخاب می‌شود، ‌ باید  حسن شهرت و سابقه روشن در پاکدستی را در کارنامه سوابق اجرایی خود در پست‌های قبلی و فعلی، به همراه داشته باشد. فرد مدنظر شورا برای شهرداری، ‌ باید قائل به پاسخگویی و استقبال از حسابرسی بوده و به شفافیت در کار با انتشار رسمی و منظم همه اقدامات مالی و معاملاتی شهرداری تعهد دهد.

5) در سالهای گذشته دخالت در عزل و نصب کارکنان شهرداری ها با وجود منع قانونی شوراها در این خصوص ؛ موجب حجیم شدن تشکیلات شهرداری از یکسو و ورود افراد با تحصیلات و تخصص های غیر مرتبط و ناکارآمدی بیشتر آنها از سوی دیگر شده است.
 از طرفی انتخاب شهرداران ومدیران مناطق وسازمان ها بر اساس میزان نزدیکی یا دوری وی به اعضای شورا و انعقاد قراردادهای نانوشته برای تقسیم منافع حاصل از رانت های شهری فی مابین از نبایدهای آتی شورای پنجم  است نبایدی که در دوره گذشته ضربات جبران ناپذیری بر پیکره شهرداری تبریز وارد نمود . رانت هایی برای به کارگیری دوستان و نزدیکان اعضای شورا در ساختار مدیریتی شهرداری و در ادامه اخذ فواید اقتصادی ناشی از به کارگیری افراد یاد شده در واگذاری طرح های عمرانی و فعلیت های خدماتی به افراد سفارش شده توسط اعضای شورا ،  از اتفاقات نامیمونی است که در دوره ه ایی که گذشت؛ در کارنامه شورا ثبت شد و این امر نباید در شورای پنجم تکرار شود.

6) و در نهایت با اطمینان می‌توان گفت شاید بیش از 50 درصد کسانی که به لیست امید شورای شهر تبریز رأی داده‌اند، بیش از 70 درصد کسانی که در لیست هستند را نمی‌شناسند. بنابراین نتیجه می‌گیریم مردم به لیست اعتماد کردند  و اگر افراد حاضر در لیست به صورت مستقل وارد انتخابات می شدند شاید که نه قطعا نتیجه ای غیر از امروز برایشان رقم می خورد . پس انتقال قدرت به خود مردم  وپاسخگویی به اعتماد آنها از جمله مهمترین مطالبات مردم از شورای پنجم است .

انتهای پیام/