کد خبر :   68288  | تاریخ خبر : 1396/01/28  | ساعت : 07:39
سیل آذربایجان بار دیگر رخت سیاه بر تن آذربایجان کرد/

وقتی بی تدبیری ها با اظهارات نسنجیده همراه می شود!


نصر: در پی بارندگی های اخیر و جاری شدن سیل و مرگ 43 نفر و خسارت های جانی و مالی در 18 استان آذربایجان شرقی؛ این عیدی بود که طبیعت در سایه بی تدبیری مسئولان، سال 1396 به هم وطنان آذربایجانی داد؛ و صد البته سرپوشی عجولانه در کنار اظهار نظرهای نسنجیده ی مسئولان به جای تدبیر، دل داغ دیده ی مردم آذربایجان را یکبار دیگر آتش زد.

به گزارش نصر، به دنبال در گذشت بيش از 50 نفر از هموطنان مان در شهرستان های آذرشهر و عجب شير، و خسارات در 18 شهر استان آذربایجان، در حالی برخی مسئولان دليل اصلی افزايش شمار جانباختگان را ايستادن مردم در كنار مسير سيلاب ها و عكس گرفتن عنوان كردند كه اين اظهارات با انتقادات تند اهالی روستای " غله زار " آذرشهر مواجه شد و مردم روستا با ارسال عکس و فیلم از بی تدبیری مسئولان پرده برداشتند.

تصاویر «گذر راه عبوری از زیر پل در مسیر رودخانه قدیمی» در روستایی که بيشترين فوتی را بر اثر جاری شدن سیل داشت، را نشان می داد.

ماجرای اصلی انتقال راه عبوری مردم از زیرپل و در مسیر رود خانه ای قدیمی، که احتمال جاری شدن سیلاب در فصول بارندگی در آن بعید نبود و بی تدبیری مسئولان و نیندیشیدن به عواقب کار؛ امروز مردان و زنان و کودکانی را گرفتار سیل کرد و زنده زنده بلعیده شدن آنان توسط سیلاب سرنوشتی بود که شاید با کمی دور اندیشی و عاقبت اندیشی مسئولان می شد از وقوع آن جلوگیری کرد.

سال گذشته نیز در پی تصادف وحشت ناک قطار تبریز- مشهد حرف های نسنجیده مسئولی با بیان « همه جان باختگان بیمه هستند، خانواده ها نگران نباشند.» روغنی بود بر آتش قلب داغدیدگان را شعله ور تر کند و امروز باز هم این بی تدبیری تکرار شد.

در پی همه این ماجراها، طبق شواهد و تصاویر و اظهار نظر برخی مسئولان، باز هم ضعف در مدیریت بحران طبق معمول داد همه را در آورد!! و امداد رسانی پس از چندین ساعت در فاجعه قطار تبریز- مشهد را هزارباره یادآور شد.

( کمیسیون عالی سوانح راه آهن جمهوری اسلامی در بخش امداد و مدیریت بحران نیز اعلام کرد: پس از سانحه ریلی، بر اثر صعب العبور بودن مسیر منتهی به محل حادثه و نیز سرمای شدید عملیات امداد رسانی در حد انتظار مقدور نبوده است.)

این گزارش را از آن جهت یادآور شدیم تا این سوال را مطرح کنیم: بی تدبیری و نیندیشیدن به عواقب کار و مدیریت های غیر کارشناسانه ( زدن گذر راه عبوری از زیر پل و بر روی رودخانه قدیمی توسط اداره کل راه و شهر سازی) و غیر اصولی تا کی؟ تا چه زمانی مردم باید تاوان این بی تدبیری ها را؛ چه جانی، چه مالی، چه روحی، پرداخت کنند؟ باز هم با کدام سرپوش بر روی این بی تدبیری درپوش می گذارند و با کدام دلیل از ذهن اذعان این بی تدبیری را  پاک خواهند کرد و تا چه زمانی مردم تاوان بی تدبیری های مسئولان را با جان خود خواهند داد!

انتهای پیام/