کد خبر :   67245  | تاریخ خبر : 1395/12/26  | ساعت : 21:02
گزارش «نصر» از مراسم رونمایی پوستر نمایش "تلقین" گروه نمایشی "شکست"/

تئاتر تبریز دارای تاریخی 200 ساله


نصر: نقش هنر نمایش در تاریخ هنری تبریز بسیار حائز اهمیت است، به طوری که اصحاب تئاتر این شهر در طول این سال ها برای زنده نگه داشتن صحنه تئاتر شهر، ایثار و تلاش های بسیاری کرده اند، اما سالن 60 ساله تئاتر تبریز حال و هوای رفتگان این هنر را دارد!

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر نصر، پوستر نمایش "تلقین" کار گروه نمایشی "شکست" عصر دیروز با حضور رئیس موسسه آموزش عالی نبی اکرم (ص)، مدیر هنرستان میرک، اساتید هنر نمایشی و همچنین علاقه مندان حوزه نمایش، در سالن قبه زرین تئاتر شهر تبریز، پرده برداری شد. این پوستر اثر جلال پیرمرزآبادی، گرافیست بنام تبریزی بود که با الهام از سبک تئاتر لهستان به صورت دستی طراحی شده است.

"محمد رضا میلانی" رئیس موسسه آموزش عالی نبی اکرم (ص) در این مراسم ضمن تبریک به دانشجویان سابق رشته بازیگری این موسسه، جهت موفقیت و فعالیت ارزنده خود در این رشته، خاطر نشان کرد: این موسسه در بدو بازگشایی، فعالیت خود را با دو رشته کتابداری و زبان انگلیسی آغاز کرد و سومین رشته تحصیلی که در این موسسه علارغم مخالفت ها و واکنش های مختلفی که به خود دید، به پذیرش دانشجو پرداخت، رشته بازیگری بود.

میلانی افزود: آذربایجان مهد هنر های اصیلی است که بخش عظیمی ازتاریخ غنی هنر کشور را به خود اختصاص داده است. کشور ما به دلیل قرابت با کشور های متعدد و دارا بودن پل های ارتباطی مختلف، جهت تبادل فرهنگ و هنر خود، موقعیت های  بسیاری برای انتقال این آیین دیرین در سایر کشورها دارد.

رئیس موسسه نبی اکرم (ص) تاکید کرد: تاریخ 200 ساله تئاتر تبریز گوهری است که باید به صورت جمعی در حفظ آن بکوشیم، آذربایجان از دیرباز دارای مکتب های هنری مختص خود بوده و ما برآنیم تا مکتب های هنری آذربایجان را جانی تازه ببخشیم. امروز شاهد رشد نیرویی جوان در رشته نمایش هستیم و برای دوام فعالیت های هنری نسل جوان به عنوان نهادی حمایتی، هیچ کمکی را دریغ نخواهیم کرد.

"مهدی لزیری" مدیر هنرستان میرک نیز در این مراسم با انتقاد از عدم توجه به توسعه ی زیرساخت های هنرهای نمایشی در تبریز گفت: در دوران اصلاحات حدود 25 سالن نمایشی در تبریز احداث شده بود این درحالی است که امروزه برخی از این اماکن به فروشگاه تبدیل شده است!

وی تاکید کرد: ایجاد تحولات ساختاری در کلانشهر تبریز تنها در سایه ی "مدیران هنرمند" محقق خواهد شد؛ چراکه با وجود مدیران هنرمند سیر برنامه های مدون فرهنگی و هنری عملی خواهد شد، متاسفانه در حال حاضر با این بحران مواجه هستیم و به جای حمایت، با مقابله روبرو می شویم.

" سعید مولویان" سرپرست گروه و دراماتوژ این نمایش نیز در سخنان خود به بحران شکل گرفته در هنر نمایش تبریز اشاره کرد و گفت: تئاتر تبریز مانند مرده ای شده است که روی زمین مانده و کسی به برداشتن این مرده از زمین کمک نمی کند. تئاتر تبریز نیازمند یاری بسیاری از مسئولان و نهاد های ذیربط است، نسل جوان حمایت می خواهد نه پشت پا!

این گزارش حاکی است، نمایش "تلقین" به کارگردانی "رشاد معینی" از 25 فروردین تا 8 اردیبهشت سال 96 در سالن تربیت، مجموعه تئاتر شهر تبریز به روی صحنه خواهد رفت. در این نمایش، محدثه حیرت، سعید مولویان، سهند ملیحی، بهزاد قادری، بابک خانپور و  حامد رسولی به ایفای نقش خواهند پرداخت.

انتهای پیام/