کد خبر :   66668  | تاریخ خبر : 1395/12/14  | ساعت : 09:50
رئیس خانه صنعت و معدن در بازدید از تحریریه نصر:

"محو" نمادهای صنعت آذربایجان دور از انصاف است!/ اعتراض مردم و صنایع آذربایجان به تغییر کاربری "بنیان دیزل" را به استاندار اعلام کرده ایم/ رسانه ها مانع تخریب ها شوند


نصر: رئیس هیئت مدیره خانه صنعت ، معدن و تجارت آذربایجان شرقی با ابراز تاسف نسبت به تغییر کاربری کارخانه بنیان دیزل از تولیدی به تجاری – تفریحی گفت: تغییر کاربری واحد صنعتی با روحیه استاندار آذربایجان شرقی که همواره تلاش در رفع مشکلات صنایع داشته، منافات دارد.

به گزارش نصر، "محمد حسین باقری" در حاشیه بازدید از تحریریه آژانس خبری تحلیلی نصر افزود: با وجود اینکه بسیاری از کشورهای دنیا سرمایه اقتصاد شان را طلا موجودشان اعلام می کنند ولی آلمان ها معتقدند به جای اینکه پشتیبان کشورشان طلا باشد، دودی است که از دوکش کارخانه هایشان بیرون می آید.

وی ادامه داد: تا زمانی که برای رونق یافتن واحدهای صنعتی کشورمان کمر همت نبندیم نمی توانیم انتظار توسعه و پیشرفت در کشور داشته باشیم.

باقری تصریح کرد: امروز ترجیح دادن تجارت به تولید خیانتی است که اثرات آن در طول زمان مشخص خواهد شد؛ تجارت صرفا جریان اقتصاد در داخل کشور است در حالی که تولید با صادرات مرزها را در می نوردد؛ تجارت موجب رونق گرفتن واحدهای صنعتی و تولید سایر کشورها می شود بدون اینکه هیچ رونقی را به صنایع داخل کشور بیاورد.

رئیس هیئت مدیره خانه صنعت ، معدن و تجارت آذربایجان شرقی معتقد است : مدیرانی که در حوزه تجارت فعالیت داشته اند به طور کلی با تولید مخالف هستند چرا که افزایش تولید کاهش واردات را سبب می شود و این امر میزان سود تجار را تحت تاثیر قرار می دهد به عنوان مثال بنده به عنوان تولید کننده لوازم خانگی یک دستگاه یخچال را به فروشنده داخلی یک میلیون و 500 هزار تومان می فروشم در حالی که وی با وارد کردن یخچالی با برند خارجی فقط یک میلیون و 500 هزار تومان سود می کند!

باقری تاکید کرد: اگر مردم ایران با عزم و اراده ای که از آنها سراغ داریم سراغ کالاهای داخلی بیایند بی تردید چرخ صنعت کشور هم خواهد چرخید و شاهد رونق دوباره در صنایع کشور خواهیم بود.

وی با اشاره به اثرات رونق گرفتن صنعت و تولید در کشور اذعان داشت: با رونق گرفتن واحدهای صنعتی شاهد اشتغال جوانان شده و اقتصاد کشورمان شکوفا می شود همان اتفاق مبارکی که توسط خوشه چرم و کفش تبریز رخ داد و پویش خرید کفش تبریز به نحو مناسبی اطلاع رسانی شد.

وی در ادامه با اشاره به اتفاق نامیمون تغییر کاربری "بنیان دیزل" در شهرک صنعتی غرب تبریز گفت: نمی دانم مسئولان وقت چرا این اشتباه را کرده اند ؛ برای احداث مجتمع تجاری تفریحی به حد وفور زمین در آن اراضی وجود دارد و اینکه یک واحد صنعتی با قدمت زیاد را تخریب کنیم و به جایش مجتمع تجاری احداث کنیم بی تردید خیانت به تولید است.

باقری در پاسخ به این سئوال که سیاست تغییر کاربری این واحد صنعتی در راستای انتقال واحدهای صنعتی منطقه غرب تبریز صورت گرفته است گفت: این منطقه از دیرباز به عنوان منطقه صنعتی قراملک تبریز مطرح بوده است و انتقال این همه واحد صنعتی کوچک و بزرگ که در بین شان برخی واحدهای مادر صنعت نیز وجود دارد غیر ممکن است.

وی ادامه داد: امروز در این منطقه واحدهایی داریم که در روزگارانی نه چندان دور تولیدات شان در قلب اروپا فروش می رفت باید به جای تخریب و تغییر کاربری واحدها به دنبال علت یابی این رکود و افت در تولیدات واحدهای صنعتی مان باشیم.

رئیس هیئت مدیره خانه صنعت ، معدن و تجارت آذربایجان شرقی اضافه کرد: برخی از مسئولان آلایندگی برخی از واحدها را بهانه انتقال از شهر اعلام می کنند در حالی که ماشاهدیم در بسیاری از کشورهای پیشرفته واحدهای صنعتی در مرکز شهر فعالیت دارند ولی با به کارگیری فناوری های نو آلایندگی شان به حداقل رسیده است چرا به جای توسعه واحدها به فکر تخریب شان افتاده ایم.

باقری با بیان اینکه صنایع و مردم آذربایجان نسبت به تغییر کاربری بنیان دیزل معترض هستند اظهار داشت: دور از انصاف است که نمادهای صنعت و تولید آذربایجان را به جای توسعه محو کنیم!

وی ادامه داد: استاندار محترم آذربایجان شرقی که خود با حضور در شهرک های صنعتی از نزدیک تلاش در حل مشکلات واحدهای صنعتی دارد فکر نکنم در خصوص این اقدام بی تفاوت بوده باشند. ما به عنوان پیشکسوتان و ریش سفیدان صنعت استان این اعتراض را به ایشان اعلام  می کنیم.

انتهای پیام/