پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   99809  | تاریخ خبر : 1397/12/18  | ساعت : 16:37

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‎ریزی آذربایجان‎شرقی:

شرایط فعلی بهترین زمان برای انتقال ادبیات و گفتمان توسعه به جامعه است/تشریح فعالیت‏‌های مجامع تعامل توسعه


نصر: رئیس سازمان مدیریت و برنامه‎ریزی آذربایجان‎شرقی می‎گوید: وقتی از توسعه مشارکت‌محور صحبت می‎شود، قلب این محور و هسته اصلی این مشارکت گفت‎وگو است؛ بنابراین توسعه اول از گفت‎وگو آغاز می‌شود.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر به نقل از فارس، داوود بهبودی با اشاره به فعالیت مجامع تعامل توسعه در استان توضیح می‎دهد: اگر بتوانیم گفت‎وگو کنیم به سمت توسعه نزدیک‌تر می‌شویم. مجامع تعامل توسعه هرچند دارای سه شاخه اصلی اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی است که در هر کدام از این شاخه‎ها کمیته‌های مختلفی فعالیت می‌کنند و در بعضی از محورها بیش از 30 جلسه موضوعی برگزار کرده‌ایم که در هر یک از این جلسات اهل فن، صاحبان تجربه، تخصص و کسانی که دغدغه توسعه استان را دارند حضور ‎یافته و به بحث و تبادل نظر پرداخته‎اند.

در ادامه مشروح گفت‎وگوی ما با داوود بهبودی، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‎ریزی آذربایجان‎شرقی در ارتباط با تشکیل، راه‎اندازی و فعالیت نهادهای تازه تأسیس «مجامع تعامل توسعه» در استان تقدیم حضور می‎شود:
 

توسعه به صورت تک بعدی توسط دولت نمی‎تواند شکل گیرد

چطور شد که به فکر تشکیل مجامع تعامل توسعه در آذربایجان‎شرقی افتادید؟

توسعه یک مفهوم چند وجهی است و در آن عرصه‎های مختلف فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی موضوعیت دارند. در واقع توسعه باید از دو بعد پیگیری و رصد شود؛ یک جنبه آن به برخورداری‌ها برمی‎گردد و جنبه دیگر مربوط به رضایتمندی است. استان آذربایجان‌شرقی توسعه یافته استانی است که جنبه برخورداری و رضایتمندی مردمان آن توأمان حاصل شود.

با توجه به استعدادها، ظرفیت‎ها و سابقه دیرینه‎ای که آذربایجان‌شرقی در عرصه‌ سرمایه‌های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی دارد؛ طبیعتا باید جایگاه ویژه‌ای در سطح توسعه‎یافتگی کشور داشته باشد. همانطور که می‎دانید یکی از اصلی‌ترین وظایف و مأموریت‌های سازمان مدیریت و برنامه‎ریزی تولی‌گری، راهبری و رصد توسعه است.

در گذشته ایفای نقش اصلی رسیدن به توسعه بر عهده دولت‎ها تلقی می‎شد، ولی با توجه به اینکه توسعه باید به شکل مشارکتی اتفاق افتد و به صورت تک بعدی توسط دولت نمی‎تواند شکل گیرد، ما به این سمت حرکت کردیم که توسعه را در استان با رویکرد مشارکتی دنبال کنیم.

در واقع ما توسعه را مثلثی می‌دانیم که یک ضلع آن دولت به عنوان راهبر توسعه، یک ضلع آن ملت و آحاد مردم به عنوان ذی‌نفعان، عاملان و هدف توسعه و ضلع دیگر حلقه واسط این دو ضلع یعنی نهادهای مدنی هستند. این نهادهای مدنی می‎توانند متشکل از اقشار صاحب‌نظر، ذی‌نفوذ و مرجعی باشند که می‎توانند هم پیوند بین دولت و مردم را در فرآیند توسعه تسهیل و تحکیم کنند و هم یک جریان تعامل را بین این دو ایجاد کنند. مجمع تعامل توسعه عمدتا با این رویکرد شکل گرفت که ما نهادی را بسیج کنیم که بتواند جریان توسعه را با مشارکت خود مردم تعریف، بازتعریف و طراحی کند.
 

خوب اگر بخواهید مجمع تعامل توسعه را در یک یا چند جمله تعریف کنید، چه می‌گویید؟

مجمع تعامل توسعه نهاد تسهیل‌گر جریان توسعه با پیوند دادن سه ضلع مثلث توسعه یعنی مردم، دولت و نهادهای مدنی است که با استفاده از ادبیات مشارکت، گفت‌وگو و تعامل تسریع جریان توسعه را پیگیری می‎کند.
 

توسعه اول از گفت‌وگو آغاز می‌شود

با این اوصاف چطور می‌توان ادبیات مشارکت را برای رسیدن به توسعه ایجاد و نهادینه کرد؟

وقتی از توسعه مشارکت‌محور صحبت می‎شود قلب این محور و هسته اصلی این مشارکت گفت‎وگو   است؛ بنابراین توسعه اول از گفت‎وگو شروع می‌شود. اگر بتوانیم گفت‎وگو کنیم (مردم با مردم، مردم با دولت، دولت با مردم، مردم با نهادهای مدنی، نهادهای مدنی با دولت و ...) به سمت توسعه نزدیک‌تر می‌شویم. این مجامع هرچند دارای سه شاخه اصلی اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی است که در هر کدام از این شاخه‎ها کمیته‌های مختلفی فعالیت می‌کنند و در بعضی از محورها بیش از 30 جلسه موضوعی برگزار شده که در هر یک از این جلسات اهل فن، صاحبان تجربه، تخصص و کسانی که دغدغه توسعه استان را دارند حضور یافته و به بحث و تبادل نظر می‌پردازند. البته رویکرد کلی ما این است که یک نگاه استراتژیک داشته باشیم و خیلی به شکل موردی و جزئی به مسائل نگاه نکنیم. در تمام شهرستان‌های استان این حرکت انجام شد. در شهرستان‎ها از فرمانداران محترم و ائمه جمعه محترم درخواست کمک کردیم که اکثرا در جلسات مختلف حضور یافتند.
 


به فعالیت مجمع در شهرستان‎ها اشاره کردید؛ لطفا در این مورد بیشتر توضیح دهید.

از آنجا که توسعه یک موضوع فراگیر است همه عرصه و پهنه جامعه و محیط‎‌های شهری و روستایی را در بر می‌گیرد. استان ما 21 شهرستان دارد و نزدیک به 4 میلیون جمعیت آذربایجان‎شرقی در این پهنه سرزمینی به عنوان یک استان فعال و تاثیرگذار در سطح کشور استقرار دارند. بنابراین باید این مجمع را نه فقط در مرکز استان بلکه در مقیاس تمام شهرستان‎ها پیش می‎بردیم. اتفاقا شروع این حرکت از شهرستان‌ها بود و قبل از اینکه در مرکز استان این حرکت را آغاز کنیم اول در تمام شهرستان‌ها حضور پیدا کردیم و این نهاد نوپا را شکل دادیم و مرحله استقرار اولیه را طی کردیم؛ اما پس از این، فعالیت‎ها باید به شکل درونزا تداوم یابد؛ البته هر کجا هم نیاز به کمک و حمایت ما بود دریغ نخواهیم کرد و در ارائه اطلاعات، بهره‌‎گیری از بازخوردها، تهیه برنامه‌های توسعه و ... در کنار این مجامع هستیم.
 

برای اینکه اهداف توسعه‌ای استان در شهرستان‎ها نیز محقق شود، چه انتظار خاصی از مجامع تعامل توسعه شهرستان‎ها دارید؟

با توجه به اینکه دومین نسخه سند تدبیر توسعه استان تهیه شده انتظار داریم اعضای این مجامع و یاوران توسعه در شهرستان‎ها سند تدبیر توسعه شهرستان‌ها را در راستای سند استان تهیه کنند که این میثاقی می‎شود بین مردم، مسوولان، خبرگان و نخبگان شهرستان که مسیر توسعه شهرستان را باز کنند.

همانطور که مستحضرید تشکل‌های مشابه متعددی جلسات مشابه مجامع تعامل توسعه را با عناوین مختلف و متفاوت تشکیل می‌دهند که معمولا عمر کوتاهی داشته و در نیل به اهداف تعریف شده خود چندان موفق نیستند، با این اوصاف چه تضمینی وجود دارد پیشنهاداتی که در جلسات مجامع تعامل توسعه مطرح و نتیجه‎گیری‌هایی که می‌شود، منتهی به اجرا و عملیاتی شود؟

بله؛ همانطور که اشاره کردید، جلسات مشابهی در جاهای مختلف برگزار می‎شود و ما مدعی نیستیم این اولین جریانی است که چنین جلساتی را برگزار می‌کند. از قبل هم تشکلات و تجمعاتی که این دغدغه را داشتند وجود داشته‌اند. تکثر فعالیت نهادهای مشابه هم اتفاق مبارکی است، چرا که این تشکل‎ها هم راستا و هم هدف هستند و هیچ‌گاه در تعارض با هم نبوده‎اند. در واقع هر چه نهادهای توسعه‌ای بیشتر باشد به نفع جامعه است، چرا که می‌توانند ظرفیت بیشتری را بسیج کنند. در مورد تضمین هم باید بگویم جریان توسعه یک جریان تضمینی نیست بلکه یک جریان درونزای تدریجی است.
 


مجمع تعامل توسعه زیرساخت‌های نرم‌افزاری را فراهم می‌سازد

دولت (سازمان مدیریت و برنامه‎ریزی و فرمانداری‌ها) دقیقا چه نقشی در پشتیبانی از مجامع تعامل توسعه ایفا خواهد کرد؟

در گذشته ظرفیت‌های مالی دولت به عنوان تنها متولی توسعه مورد توجه بود؛ در حالی که دولت وظایف بزرگتری دارد که تامین مالی بخشی از این وظایف است و حتی بدون تامین مالی هم می‎تواند نهاد مهم و موثری در جریان توسعه باشد. در سال‌های اخیر به دلایل مختلف توان مالی دولت در انجام کارهای کالبدی و اجرای پروژه‌های فیزیکی تا حدی محدود شده ولی این به معنی محدود شدن نقش توسعه‌ای دولت نیست. اگر مجمع تعامل توسعه بتواند در جریان توسعه به ایده‌هایی برسد و زیرساخت‎های نرم‌افزاری را فراهم کند بسیاری از عملیات سخت‎افزاری در داخل این نرم‎افزار قابل انجام است.

در عین حال وقتی می‎خواهیم یک کار سخت‌افزاری انجام دهیم که نیازمند تامین مالی است، اولا همین تشکل‎ها به لحاظ پیوندی که ایجاد و سرمایه اجتماعی و اعتمادی که جلب کرده‎اند، می‎توانند منابع مالی ناشناخته‎ای را بسیج کنند. سازمان مدیریت و برنامه‎ریزی هم اینجا یک نقش تسهیل‎گری دارد و از ظرفیت اداری، مالی و حاکمیتی خود در جهت توسعه استان بهره می‎برد. در واقع یکی از نقاط قوت مجمع تعامل توسعه این است که به نظام تصمیم‌سازی و تخصیص منابع دسترسی دارد.
 

در شرایط فعلی راه نجاتی جز گسترش تعامل و گفت‎وگو در مسیر توسعه نداریم

با توجه به شرایط اجتماعی و اقتصادی حاکم بر جامعه استقبال نخبگان و فرهیختگان را از این مجمع چطور دیدید؟ به نظر شما انگیزه لازم در قشر نخبه جامعه برای حضور در چنین تشکلی وجود دارد؟

وقتی این حرکت را شروع می‎کردیم بعضی‎ها این خرده را از ما می‌گرفتند که شرایط اجتماعی به نحوی نیست که بتوانیم به این عرصه ورود پیدا کنیم و اساسا چه انگیزه‎ای باید وجود داشته باشد؟!  برعکس این صحبت‎ها ما فکر می‌کنیم اتفاقا شرایط فعلی بهترین زمان است که این ادبیات و گفتمان را به جامعه منتقل کنیم. در شرایط فعلی راه نجاتی جز گسترش تعامل و گفت‎وگو در مسیر توسعه    نداریم. بنابراین هم حاکمیت باید به ترویج ادبیات گفت‎وگو کمک کند و هم آحاد جامعه، اقشار مرجع و فعالان اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی همه باید بپذیرند پیش شرط و اصولی‎ترین مسیر بهبود وضعیت معیشتی مردم و رسیدن به توسعه، تعامل و جلب مشارکت است. به هر صورت اقشار مختلف مرجع و تاثیرگذار استان و کسانی که دغدغه توسعه جامعه را دارند با توجه به صداقتی که مشاهده می‎کنند و اعتمادی که دارند همراهی‎های لازم را به عمل می‎آورند و در آینده اگر این سرمایه اجتماعی تقویت شود، می‎توان به توسعه‎یافتگی مورد انتظار استان امیدوار بود.
 

کمی هم در مورد چشم‎انداز آتی مجمع تعامل توسعه استان صحبت کنید.

افق آینده ما این است که جلسات مجمع تعامل توسعه که یک نهاد خودجوش و درونزا خواهد بود به شکل پایدار با حضور خود مردم و فعالان اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی ادامه پیدا کند. این تشکل کاملا فراگیر است و ما علاقمندیم از تمام سلیقه‌ها برای حضور در این مجمع دعوت کنیم و از ظرفیت آنها بهره بریم؛ از این رو هیچ قید و بند سیاسی نداریم و دست یاری به سمت همه کسانی که قلبشان برای اعتلای وطن و آذربایجان می‌تپد دراز می‌کنیم و مشتاقیم از سرمایه‎های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی این عزیزان در راستای توسعه استان بهره بریم.

گفت‎وگو از لیلا حسین‎زاده

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است