پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   99806  | تاریخ خبر : 1397/12/18  | ساعت : 15:22

مدیر عامل آب منطقه ای آذربایجان شرقی در تحریریه نصر:

ناقوس نابودی سفره آب های زیرزمینی آذربایجان شرقی به صدا درآمده است/ رسانه ها در آگاه سازی عمومی نقشی بی بدیل دارند


نصر: مدیر عامل آب منطقه ای آذربایجان شرقی گفت: یکی از مهمترین چالش های استان در سال های اخیر موضوع کاهش محسوس ذخایر آب های زیرزمینی دشت های استان است.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر؛ یوسف غفارزاده با حضور در تحریریه نصر ضمن آشنایی با روند فعالیت های نخستین رسانه دیجیتال شمال غرب کشور به سئوالات خبرنگاران نصر نیز پاسخ داد.

وی مدیریت منابع آب را یک مدیریت چند وجهی خواند و اظهار داشت: این مدیریت فقط توسط سازمان آب استان قابلیت اجرایی ندارد بلکه طیف عظیمی از دستگاه های اجرایی و سازمان های مردم نهاد، دانشگاه ها، مصرف کنندگان و به طور کلی همه در مدیریت آب نقش دارند.

غفارزاده با بیان اینکه متاسفانه در سال های گذشته در بحث آب ما نقش مردم و بهره برداران و سازمان های مردم نهاد را پر رنگ ندیده ایم، خاطر نشان کرد: زمانی بر روی مشارکت مردم حساب باز کرده ایم که قصد داشتیم پروژه ای در قالب سد سازی و خط انتقال آب احداث کنیم اما الان متوجه شده ایم که دیگر آنها پاسخگو نیستند.

وی ادامه داد: هم اکنون تمام فعالان این عرصه به این نتیجه رسیده اند که  مشارکت اصلی باید در حفاظت،  نگهداری و بهره برداری این مایه حیاتی باشد؛ باید هم در نگهداری و هم مصرف بهینه منابع آب مشارکت کنند.

مدیر عامل آب منطقه ای آذربایجان شرقی در ادامه نقش رسانه ها را در مدیریت منابع آب بسیار مهم و غیر قابل انکار خواند و اظهار داشت: در راستای حفاظت ، بهره برداری و نگهداری و مصرف بهینه آب نقش اصلی را مردم و رسانه ها و دانشگاهیان می توانند ایفا کنند.

وی اضافه کرد: در این خصوص فرهنگ سازی مناسبی صورت نگرفته است و در کشورمان نیز به واقع ارزش آب آنگونه که باید مدنظر قرار نگرفته است.

غفارزاده افزود: هم اکنون هزینه یک ماه اینترنت اکثر منازل چند برابر هزینه آب آن منزل است این خود نشان دهنده اهمیت اقتصاد آب است. معتقدیم ارزش واقعی و اقتصاد آب باید جایگاه خود را پیدا کند؛ ارزش ریالی آب از خود آب باید بیشتر باشد.

وی ادامه داد: بی توجهی به ارزش واقعی آب موجب شده است که بسیاری از استان های کشور با چالش جدی منابع آبی مواجه شوند .

این مقام مسئول در حوزه آب اضافه کرد: اکثر استان های کشور در شرایط کنونی با چالش آب مواجه هستند در واقع استانی بدون چالش آب در کشور نداریم؛ هم چالش آب های سطحی داریم هم چالش آب های زیرزمینی.

غفارزاده ادامه داد: در آب های زیرزمینی با وجود  اقدامات حفاظتی که در حال انجام است ولی میزان مصرف از آب های زیرزمینی بیش از حد بود که متاسفانه بازگشت پذیر نیز نیستند.

وی ادامه داد: سرمایه ای که هزاران سال برای جمع شدن اش زمان سپری شده است ما در سایه مصرف بی رویه رفته رفته خالی می کنیم مصرف بی رویه از منابع آب زیر زمینی موجب به هم خوردن میزان تغذیه و مصرف این منابع آب می شود که متاسفانه نشست دشت هایمان را به دنبال دارد.

وی نشست دشت ها را به معنای افت منابع آب های زیر زمینی خواند و گفت: این موضوع خطر بسیار مهمی است که متاسفانه رفته رفته بیشتر هم می شود یا به عبارتی سفره های زیرزمینی استان در حال نابودی هستند.

وی میزان مصرف بیش از حد از سفره آب های زیر زمینی استان را سالانه 42 میلیون مترمکعب خواند و گفت: به طور میانگین در اکثر دشت های استان سالانه 40 سانتی متر نشست داریم که بسیار خطرناک است.

وی مصرف بی رویه، چاه های غیرمجاز و برداشت های غیر مجاز را از جمله عواملی خواند که در کاهش ذخایر آب های زیر زمینی استان اثر گذار هستند.

غفار زاده با اشاره به برخی اقدامات صورت گرفته در این عرصه تاکید کرد: یک سری اقدامات در قالب طرح "احیا و تعادل بخشی آب های زیر زمینی" اقداماتی در سطح استان انجام می دهیم که این ها اقدامات فیزیکی و عملی است مثلا پرکردن چاه های غیر مجاز امسال یک هزار چاه غیر مجاز را پر کرده ایم که اقدام بسیار بزرگی است اگرچه این اقدام نارضایتی نیز به وجود می آورد ولی به خاطر عواقبی که برداشت غیر مجاز از سفره های زیرزمینی استان داردمجبوریم برخی نارضایتی ها نیز را تحمل کنیم.

وی با بیان اینکه نقش رسانه های مردمی همچون آژانس خبری تحلیلی نصر در این خصوص  اساسی است افزود: برخورد با چاه های غیر مجاز صرفا به دلیل جلوگیری از برداشت مازاد از آب های زیر زمینی و پیشگیری از نشست دشت ها است در حالی که برخی ها به دلیل ناآگاهی ها مانع از این برخوردها می شوند، به همین دلیل اصلی ترین چالش ما ناآگاهی برخی از بهره برداران غیر مجاز است.

وی با بیان اینکه همراهی مردم تحولات عظیمی در این عرصه می تواند داشته باشد گفت:  شهرستان مرند جزو دشت هایی است که بیشترین افت آب های زیر زمینی را در استان داریم به عبارتی بیش از 500 میلیون متر مکعب برداشت در سال ؛ 40 درصد افت منابع زیر زمینی استان در دشت مرند ثبت شده است.

وی دلیل این موضوع را کم بودن آب های سطحی و اتکا به آب های زیر زمینی خواند و اظهار داشت: همراهی مردم در این منطقه موجب حرکتی عظیم شد که بی شک تداوم آن اثرات بسیار ارزشمندی خواهد داشت.

وی با بیان اینکه از 500 چاه حفر شده در مرند بیش از 50 هزار بهره بردار استفاده می کنند گفت: به ابتکار تعدادی از بهره برداران این شهرستان؛ بهره برداران 100 چاه در بهار امسال یکشنبه های بدون آب را اجرایی کردند به بیانی دیگر موتورهای چاه هایشان را یکشنبه ها روشن نمی کنند تا مانع از افت آب های زیر زمینی استان باشند. امسال نیز تلاش دارند این طرح را در کل دشت مرند بسط دهند.

وی افزایش اطلاعات عمومی در خصوص مدیریت منابع آبی را مهمترین نیاز این سازمان در همراهی با رسانه ها خواند.

این گزارش حاکی است؛ در ابتدای این دیدار امیر کریم زاد شریفی مدیر مسئول آژانس خبری تحلیلی نصر به بیان گزارشی از فعالیت های نخستین رسانه دیجیتال شمال غرب کشور پرداخت.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (1)

وقتی که وظیفه آب منطقه ای فقط فروش آب و کسب درآمدهای بیشتر و بیشتر است معلوم است که سفره آب های زیر زمینی کاهش پیدا می کند. مسئولان همیشه از جریمه پرمصرفها صحبت می کنند ولی در عمل هیچ کاری انجام نمی دهند.
17:01:04 1397/12/25
دوستدار آب
  

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است