پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   99746  | تاریخ خبر : 1397/12/17  | ساعت : 20:10

گزارش «نصر» از چالشی ترین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی سال/

راهبردهای پارلمان بخش خصوصی آذربایجان به دولت برای اصلاح نظام اقتصادی کشور


نصر: نمایندگان پارلمان بخش خصوصی آذربایجان شرقی در نشست مشترک با تیم اقتصادی دولت خواستار اهتمام دولت برای اصلاحات اساسی در قوانین اقنصادی کشور شدند.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش سرویس اقتصادی نصر، چهل و نهمین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی آذربایجان شرقی با حضور تیم اقتصادی دولت به ریاست محمد نهاوندیان، معاون اقتصادی رئیس جمهوری در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز برگزار شد.

رئیس اتاق بارزگانی تبریز در این نشست از عدم اجرای تبصره 4  ماده  12 قانون احکام دائمی برنامه های توسعه مبنی بر طرح مصوبات شورای گفتگو در هیات دولت انتقاد کرد و گفت: مصوبات شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی باید اجرایی شود.

صمد حسن زاده در بخش دیگری از سخنان خود از افزایش فشار مالیاتی به تولیدکنندگان انتقاد کرد و گفت: در سفر اخیر رئیس مجلس به تبریز بحث مشکلات مالیاتی مطرح شد و آقای لاریجانی قول پیگیری موضوع را به جامعه صنعتی استان داد.

وی عنوان کرد: در شرایط سخت اقتصادی در همه کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه فشار مالیاتی تولیدکنندگان کمتر می شود و معافیت های مالیاتی اعطاء می شود، اما در کشور ما فشار مالیاتی بیشتر شده است.

رئیس اتاق تبریز تاکید کرد: از دولت می خواهیم در شرایط سخت اقتصادی کشور فشار مالیاتی بخش تولید کشور را کمتر کند و دستکم دو سال تنفس مالیاتی به تولیدکنندگان داده شود تا تولیدکنندگان بتوانند خودشان را با شرایط موجود وفق دهند.

 

رتبه پایین آذربایجان شرقی در جذب تسهیلات صندوق توسعه ملی

یک عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز نیز در این نشست به افول جایگاه آذربایجان شرقی در شاخص های اقتصادی اشاره کرد و گفت: لازم است یک بانک منطقه ای برای حفظ و هزینه سرمایه های استان در داخل استان ایجاد شود.

یونس ژائله افزایش آمار بیکاری ناشی از کاهش فعالیت واحدهای فعال تولیدی و صادراتی عنوان کرد و افزود: عدم توازن بین منابع بانکی جذب شده و تخصیص منابع مالی به صنایع در استان، لزوم تاسیس بانک منطقه ای جهت تجمیع، تخصیص و پرداخت منابع استانی برای توسعه استان را گوشزد می کند.

وی از رتبه پایین آذربایجان شرقی در جذب تسهیلات صندوق توسعه ملی انتقاد کرد و گفت: به دلیل ضعف مدیریتی برخی از دستگاهها ما نمیتوانیم از منابع صندوق توسعه ملی استفاده کنیم و رتبه 31 جذب منابع صندوق توسعه ملی را داریم.

ژائله اذعان داشت: در چند ماه گذشته از نرخ ارز از 4200 تومان به 12 هزار تومان رسیده یعنی سرمایه ما به یک سوم کاهش یافته است و رشد اقتصادی ما هر روز منفیتر میشود.

 

بخشنامه های خلق الساعه کمر بخش تولید و کسب و کار در کشور را می شکند

نائب رئیس دوم اتاق بازرگانی تبریز هم در این نشست گفت: عدم اهتمام دستگاه های اجرایی در اخذ نقطه نظرات بخش خصوصی در تنظیم مقررات مشکلات بسیاری را سبب شده است.

جمشید برزگر افزود: بخشنامه های خلق الساعه کمر بخش تولید و کسب و کار در کشور را می شکند. اجرای کامل قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار باید مورد توجه قرار گیرد.

وی بر لزوم هدایت نقدینگی به بخش های مولد و پیشران تاکید کرد و افزود: دولت باید سیاست هایی در نظر بگیرد که نقدینگی لجام گسیخته در اقتصاد کشور به سوی بخش های مولد و تولید هدایت شود.

رئیس انجمن انبوه سازان مسکن کشور مشکلات تامین اجتماعی را از دیگر موارد لازم توجه دولت دانست و گفت: حل مشکل مسائل مشاغل سخت و زیان آور کارگران و مسائل بیمه های اجتماعی کارگران ساختمانی از درخواست های مهم بخش تولید از دولت است.

 

لزوم اصلاح روش های  پیمان سپاری ارزی

رئیس کمیسیون صادرات و مدیریت واردات اتاق بازرگانی تبریز هم در این نشست بر لزوم اصلاح روش های  پیمان سپاری ارزی تاکید کرد و گفت: دولت اگر این روش را ادامه دهد بخش صادرات کشور با مشکل جدی مواجه شده و صادرکنندگان بازارهای صادراتی را از دست خواهند داد.

مسعود بنابیان تاکید کرد: دولت نمی تواند پول صادرات نفت را بگیرد، چطور از صادرکنندگان بخش خصوصی چنین توقعی دارد؟ انتقال ارز به داخل کشور با توجه به تحریم های سختی که وجود دارد، به سختی و با ریسک زیاد مواجه است.

وی افزود: بخش خصوصی نمی تواند مواد اولیه را با دلار 13 هزار تومانی تهیه کند و دلار صادراتی را با نرخ نیمایی به دولت بازگرداند.

 

لزوم تجدید نظر جدی در قوانین مالیاتی کشور

رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی تبریز در این نشست با بیان اینکه مالیات اهرمی برای کنترل اقتصاد است، نه پولی برای تامین هزینه های جاری دولت، گفت: 80 درصد اقتصاد در دست دولت است، اما تمام فشارهای مالیاتی بر دوش بخش خصوصی و 20 درصد باقیمانده اقتصاد کشور است.

سید باقر شریف زاده افزود: پیش بینی 13 هزار میلیارد تومان افزایش درآمد مالیاتی دولت در سال آینده نوید افزایش فشار مالیاتی به بخش تولید را می دهد و کسانی که فرار مالیاتی و معافیت مالیاتی دارند نقشی در تامین هزینه ای دولت ندارند.

وی ادامه داد: متاسفانه دولت شرایطی ایجاد کرده است که هر کسی بیشتر کار و اشتغال زایی می کند، هزینه های بیشتری متحمل می شود.

رئیس انجمن مدیران صنایع آذربایجان شرقی تاکید کرد: یک تجدید نظر جدی در قوانین مالیاتی کشور پس از دهها سال لازم است. ما در بحث مالیات بر ارزش افزوده، سال هاست که مسائل را می گوییم، اما کسی توجه نمی کند، دیگر خسته شدیم.

شریف زاده گفت: تولیدکنندگان به کارمندان دارایی دولت تبدیل شده اند و ما برای پول نگرفته مان، مالیات به دولت می پردازیم! این دوره آزمایشی قانون مالیات بر ارزش افزوده چه زمانی پایان خواهد پذیرفت؟

وی ادامه داد: مرگ یک بار، شیون هم یک بار؛ از دولت می خواهیم اصلاحات اساسی اقتصاد کشور را آغاز کند. از دولت می خواهیم مصوبات شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی را اجرا کند و از نخبگان این امر در استان ها هم استفاده کند، ایران فقط تهران نیست.

 

تشکیل کمیته مشترک بین سازمان و اتاق بازرگانی جهت حل مشکل مشاغل سخت و زیان آور

سرپرست سازمان تامین اجتماعی هم در این نشست با بیان اینکه سیاست ها و اقدامات  سازمان تامین اجتماعی در راستای رونق تولید است، گفت: علیرغم طلب 20 هزار میلیاردی سازمان از بخش خصوصی، در پرداخت عیدی مستمری بگیران وام 3000 میلیاردی دریافت و با بخش خصوصی همراهی می کنیم.

محمدحسن زدا افزود: اداره کل کارفرمایان و دبیرخانه دائمی آن در معاونت فرهنگی این سازمان تشکیل شده، اما از بخش خصوصی بابت عدم مشارکت و ارائه پیشنهادات جامع کارفرمایی در این زمینه گلایه داریم.

وی از پایلوت شدن شهر تبریز جهت برون سپاری 65 نوع خدمات این سازمان و عدم نیاز به مراجعه حضوری به تامین اجتماعی خبر داد و گفت: سازمان تامین اجتماعی در بحث الکترونیکی کردن خدمات و ارائه خدمات غیر حضور پیشرفت های خوبی داشته است.

سرپرست سازمان تامین اجتماعی افزود: اشتراک نظر سازمان تامین اجتماعی و بخش خصوصی در موضوعات مربوط به مشاغل سخت و زیان آور وجود دارد و پیشنهاد تشکیل کمیته مشترک بین سازمان و اتاق بازرگانی جهت حذف مشاغل سخت و زیان آور از کارگاه ها، جهت حفظ سرمایه های انسانی و بازنگری بیمه های اجتماعی کارگران ساختمانی در مجلس مطرح هستند.

 

مشکلات سازمان های همجوار در گمرک خود را نشان می دهند

معاون برنامه ریزی و امور بین الملل گمرک ایران هم در این نشست خاطرنشان ساخت: تاخیر در ترخیص کالا از گمرکات ناشی از  سامانه جامع تجارت، ثبت سفارشات واردات، مباحث ارزی و بانکی است و به سازمان های همجوار گمرک مربوط می شود که این مشکلات در گمرک خود را نشان می دهند و تا زمانی که کالایی اظهار نشود گمرک جهت ترخیص هیچ کاری نمی توانند انجام دهد.

علی بعیدی منفردنیا افزود: علیرغم الزام قانونی اجرای کامل سامانه جامع تجارت در جهت حمایت از تولید، گمرک ترخیص نسیه کالاهای وارداتی و مواد اولیه این واحدها را انجام می دهد.

وی در عین حال اظهار کرد: گمرک ایران در اجرای اقتصاد مقاومتی و دولت الکترونیک رتبه اول دستگاه های کشور را دارد.

 

 

لزوم بازنگری و هدفمند کردن مالیات ها

معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی کشور نیز در چهل و نهمین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در اتاق بازرگانی تبریز گفت: سقف بالای معافیت ها در نظام مالیاتی کشور و  معافیت 40 درصد GDP کشور از پرداخت مالیات و نیز وجود شکاف مالیاتی که به دو صورت شکاف سیاستی و شکاف عدم تمکین در وصول مالیات خود را نشان می دهد که شکاف سیاستی همان معافیت های قانونی است.

محمد مسیحی لزوم طرح و بررسی پیشنهاد لایحه بازنگری و هدفمند نمودن مالیات ها در جلسات  شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی را یادآور شد و افزود: بررسی و سنجش تاثیر معافیت های اقتصادی بر اقتصاد کشور لازم است.

وی با تایید ضمنی موافق بودن با  کاهش 5 درصدی کاهش مالیات بر درآمد بخش تولید توسط دولت، یادآور شد: عدم امکان اجرای ماده قانونی جهت پرداخت سهم شهرک های صنعتی از 3 درصد از 30 درصد عوارض مالیات بر ارزش افزوده به دلیل  اینکه قانون گذار رفرنس تامین منابع را به بندی که عوارضی در آن وجود ندارد داده و بررسی دیوان محاسبات و اداره قوانین مجلس و رای معاونت حقوقی رئیس جمهوردر دعوای بین دستگاهی بین شرکت شهرک های صنعتی و سازمان امور مالیاتی نیز موید آن است.

 

بخش خصوصی یادگرفته صبورانه حرف منطقی بزند

معاون اقتصادی رئیس جمهور هم در شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی آذربایجان شرقی در اتاق بازرگانی تبریز گفت: عامل اصلی همه مسائل اقتصاد سیاسی بوده است؛ البته مشکلات ساختاری اقتصاد هم داشتیم؛ مثل رشد نقدینگی که در 45 سال گذشته بعد از خیز نفتی اول به طور متوسط بالای 23 درصد است و این یعنی تورم.

محمد نهاوندیان اظهار کرد: شرکت در شورای گفت‌وگوی استان و دیدن به بارنشستن بذرهای کاشته شده مایه بسی خرسندی است.

وی افزود: چشم امید دوخته‌ایم به این جمع و شنیدن این همه حرفی که با دلسوزی و صداقت برای رشد اقتصاد کشور و خدمت به مردم در این فضای صمیمی زده میشود لذت بخش است.

نهاوندیان اظهار داشت: روح و فلسفه شورای گفتوگو را باید مدام یادآور شویم که این شورا بر اساس یک مفهوم متولد شده که بدون آن مفهوم فلسفه وجود خود را از دست میدهد، و آن مفهوم این است که دولت و بخش خصوصی در دو طرف میز نیستند بلکه در یک طرف میز هستند که می‌خواهند به مردم خدمت کنند.

معاون اقتصادی رئیس جمهور ادامه داد: همه چیز را همگان دانند و هر کدام از ما از یک زاویه حقایق را میبینیم که همه این زاویه دیدها را کنار هم قرار دهیم و با عزم واحد امور را پیش بریم که اگر شورا به کشمکش برسد روز مرگ شوراست.

نهاوندیان گفت: شورا زمانی مشکل گشاست که بخش خصوصی از منظر دولت و دولت از منظر بخش خصوصی به مسائل نگاه کنند و همه به فهم واحد برسیم.

وی تصریح کرد: تجربه تاریخ اقتصاد نشان داده فقط با انگیزه‌های شخصی اقتصاد ملی پیش نمی‌رود؛ فقط هم با نگاه سوسیالیستی و نفی انگیزه خصوصی هم پیش نمیرود؛ بلکه  ترکیب نفی خصوصی و مصلحت عمومی راه حل توسعه پایدار کشور است.

نهاوندیان با بیان اینکه بخش خصوصی یادگرفته صبورانه حرف منطقی بزند، اضافه کرد: ما معمولا در سفرهای استانی بیشتر ترجیح می دهیم شنونده و پیگیر مطالبات باشیم و جلسه ارزیابی در تهران تشکیل می دهیم.

این مسوول با بیان اینکه پیگیری مصوبات شورای گفت‌وگو در دولت را به طور جدی در دستور کار قرار می‌دهیم، افزود:  برای عملی شدن مطالبه تفویض اختیارات به استانها لازم است اختیارات درخواستی و مسؤولیت متبوع مورد به مورد و در سطوح مورد نظر دقیقا طرح شود.

معاون اقتصادی رئیس جمهور گفت: ما مشکل منابع داریم و عامل اصلی همه مسائل اقتصاد سیاسی بوده است؛ البته مشکلات ساختاری اقتصاد هم داشتیم؛ مثل رشد نقدینگی که در 45 سال گذشته بعد از خیز نفتی اول به طور متوسط بالای 23 درصد است و این یعنی تورم.

نهاوندیان گفت: امید ما این بود که با پایین آوردن تورم نقدینگی را کاهش دهیم و قیمت تولید را پایین آوریم که به دلیل فعالیت موسسات غیرمجاز  نشد؛ در مقابل یک جراحی اقتصادی رخ داد و الان در شرایط بهتری قرار داریم.

وی اذعان داشت: شرایط سیاسی پیش آمده در یک بستری که عدم سلامت مالی، بانکی و اقتصادی وجود داشت موجب این جهش در رشد نقدینگی شد؛ تصور نشود دولت نشسته تصمیم گرفته نرخ ارز را افزایش دهد. دولت تلاش کرد نرخ ارز بالا نرود و در واکنش به این اتفاق تصمیماتی گرفته شد که پیش بینی کافی نسبت به رفتار بازار نشده بود.

این مسوول خاطرنشان کرد: قاعده قیمتهای نسبی در اقتصاد حکم خود را دارد و باید دردهای مرحله گذار را کمتر کنیم.

 

مصوبات شورای گفتوگوی دولت و بخش خصوصی باید اجرایی شوند

استاندار آذربایجانشرقی گفت: مصوبات جلسات شورای گفتوگوی دولت و بخش خصوصی را قانون میدانیم که باید اجرا کنیم.

محمدرضا پورمحمدی در چهل و نهمین جلسه شورای گفتوگوی دولت و بخش خصوصی آدربایجان‌شرقی اظهار کرد: ما میدانیم باید قانون مالیات اجرا شود، اما در این شرایط باید به تولید و رفع موانع تولید کمک کنیم.

وی تاکید کرد: مصوبات جلسات شورای گفتوگوی دولت و بخش خصوصی را قانون میدانیم که باید اجرا کنیم.

استاندار آذربایجانشرقی در عین حال خاطرنشان کرد: چاره حل بسیاری از مشکلات تفویض اختیارات به استان‏ها است که با تحقق این امر بخش اعضمی از مشکلات برطرف می شود.

 

چرخه اقتصادی کشور به چرخه کار بخش‌خصوصی گره خورده است

نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی با اشاره به مشکلات اقتصادی و درگیری‌های بخش خصوصی گفت: اگر امروز و شبانه روزی برای حل مشکلات بخش خصوصی اقدام کنیم باز کم خواهد بود چرا که چرخه اقتصادی کشور به چرخه کار بخش‌خصوصی گره خورده و برای حل مشکلات باید موانع پیش روی تلاشگران را برداریم.

مسعود پزشکیان در چهل و نهمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان اظهار کرد: اگر بخش خصوصی در مشکل باشد برنامه‌های ما راه به جایی نخواهد برد چرا باید امروز کشور اندازه‌ درگیر مسائل نفتی باشد که با تلنگری اقتصاد ما تحت تاثیر قرار بگیرد.

وی ادامه داد: امروز نیازمند حمایت جدی از کسب و کار های بخش خصوصی هستیم، می‌توانیم با تغییر رویکردها نسبت به فرآیندهای کسب و کار، شاهد توسعه فعالیت‌های اقتصادی در سطح کشور باشیم.

نماینده مردم تبریز آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی خواستار حمایت جدی سازمان‌های بیمه‌گر از فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان و صنعتگران شد و گفت: بدون شک هزینه‌های بیکاری بیش از هزینه‌های بیمه‌ای که این سازمان‌ها دریافت می‌کنند برای دولت و بخش خصوصی گران‌تر تمام خواهد شد.

وی ادامه داد: انتظار داریم سازمان‌های متولی نهایت همکاری را در خصوص مسایل بیمه‌ای، گمرک و تسهیل فرآیندهای کسب و کار از فعالان انتظار اقتصادی داشته باشند.

نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی با اشاره به مشکلات اقتصادی و درگیری‌های بخش خصوصی گفت: اگر امروز و شبانه روزی برای حل مشکلات بخش خصوصی اقدام کنیم باز کم خواهد بود چرا که چرخه اقتصادی کشور به چرخه کار بخش‌خصوصی گره خورده و برای حل مشکلات باید موانع پیش روی تلاشگران را برداریم.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است