پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   99569  | تاریخ خبر : 1397/12/13  | ساعت : 21:48

گزارش/

دغدغه های موبایل فروشان تبریزی از ابهام در وضعيت رجيستري تلفن های همراه


نصر: ابهام در وضعيت رجيستري گوشي‌هاي موجود در مغازه‌ها و مسئولیت فروش بدون رجیستر به مشتری دغدغه این روزهای فروشندگان موبایل تبریز شده است.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، به دنبال بلاتکلیفی سامانه رجیستری برای روزهای متمادی و عدم پاسخگویی گمرک و مسئولان متولی در بخش های مختلف دولتی و عدم تعیین تکلیف وعده های داده شده، بسیاری از عمده فروشان موبایل در تبریز اقدام به تعطیلی مغازه ها و اعتراض جهت تعیین تکلیف شده اند.

فروشندگان عمده تلفن همراه که چند روزی است با مشکل عدم رجیستر شدن گوشی و ارسال کد از طریق سایت همتا روبرو هستند، از ترس بروز مشكلات احتمالي ناشي از رجيستر نشدن طی روزهای آتی بعد از فروش و قفل كردن گوشي‌هاي گران قيمت مانند از فروش آن چشم‌پوشي كرده، مغازه های خود را بسته و در انتظار سرنوشت اجراي رجيستري هستند.

این امر که سبب تشديد ركود حاكم بر بازار طي روزهای گذشته و نارضایتی و نگرانی خریداران تلفن همراه از عدم دریافت کد رجیستری و امکان از کار افتادن گوشی نیز شده است.

این در حالی است که فروشندگان تلفن همراه بدلیل پرداخت هزينه‌هاي چندين ميليون توماني اجاره مغازه يا ماليات ذاتا دچار مشکلات عدیده هستند و انصراف خرید مشتری از گوشی به خاطر نگرانی از عدم رجیستر شدن دلنگرانی آنها را چندین برابر کرده است.

مبهم بودن وضعيت رجيستري گوشي‌هاي موجود در مغازه‌ها و مسئولیت فروش بدون رجیستر به مشتری دغدغه این روزهای فروشندگان موبایل شده است زیرا گفته ها حاکی است برخی فروشندگان با تحویل گوشی به مشتری از وی می خواهند در انتظار حل مشکل رجیستری شود و چند روز آینده کد به آنها ارسال خواهد شد اما هیچ فروشنده با انصافی حاضر به پذیرشاین ریسک نیسا و اعتراض فروشندگان تبریز از این موضوع ناشی می شود.

این در حالی است که، سامانه رجیستری گوشی‌های تلفن همراه، همتا با رد این شایعات اعلام کرده است که ثبت گوشی‌های مسافری همچنان برقرار است و هر دستگاهی که در گمرک ثبت شود و اطلاعات آن توسط گمرک برای سامانه همتا ارسال شود، بدون هیچ مشکل و تاخیری در همتا ثبت شده و کد فعال‌سازی آن در اختیار کاربر قرار می‌گیرد. از آنجاییکه ابهامات و سوالات پیرامون این مساله زیاد بوده، همتا بیانیه‌ای در این راستا صادر کرده است. در متن این بیانیه آمده است:

از تاریخ 19 آذر 97 درخواست ثبت گوشی‌های مسافری در سامانه همتا متوقف گردیده است. در حال حاضر پس از پرداخت حقوق و عوارض گمرکی تلفن همراه توسط شخص متقاضی، گمرک برطبق قوانین و مقررات مربوطه، صحت اطلاعات ورودی و شرایط لازم برای ثبت دستگاه به صورت مسافری را بررسی می‌نماید. در نهایت اطلاعات دستگاه‌های واجد شرایط ثبت مسافری در فواصل زمانی مشخص توسط گمرک در قالب یک فایل برای سامانه همتا ارسال می‌گردد.
این امکان وجود دارد که شخص متقاضی نسبت به پرداخت حقوق و عوارض گمرکی اقدام نماید، اما گمرک با توجه به قوانین و مقررات مربوطه، دستگاه را فاقد شرایط ثبت مسافری تشخیص داده و اطلاعات آن را به سامانه همتا ارسال نکند. بنابراین پرداخت موفق در سامانه گمرک لزوماً موجب ارسال اطلاعات توسط گمرک برای سامانه همتا نمی‌گردد. سامانه همتا پس از دریافت فایل ارسالی گمرک، ابتدا صحت ظاهری و کامل بودن اطلاعات دریافتی را بررسی و پس از اطمینان از صحت اطلاعات، نسبت به رجیسترکردن دستگاه و ارسال کد فعال‌سازی برای فرد متقاضی اقدام می‌نماید.

در این بیانیه عنوان شده است که در هیچکدام از مراحل ثبت گوشی مسافری نیازی به مراجعه فرد متقاضی به سامانه همتا نیست و فرد متقاضی صرفاً باید به سامانه اظهارنامه گمرکی مراجعه و حقوق و عوارض گمرکی تلفن همراه را پرداخت نماید. البته اگر از پرداخت حقوق گمرکی مدت زمان زیادی گذشته، می توانند جهت اطلاع از آخرین وضعیت ثبت دستگاه خود، موضوع را از گمرک پیگیری کنند، چراکه دستگاه های فاقد اطلاعات صحیح یا کافی که از سوی همتا تایید نشده‌اند، به همراه دلایل عدم تائید، به گمرک عودت داده می شوند.

اما فروشندگان تبریز مدعی هستنو که تا چند روز پیش سایت همتا خطای مشکل تردد می دهد اما امروز خطای ارتباط با سرور و گمرگ به درستی پاسخگو نیست.

در وضعیت فعلی ، بازار موبایل تبریز و برخی از فروشندگان موبایل چهارراه شریعتی تبریز از ظهر امروز با تعطیلی مغازه هایشان نسبت به محدودیت های جدید رجیستری گوشی های تلفن همراه اعتراض کردند و تنها بیانیه صادر شده از سوی رئیس  اتحادیه فروشندگان لوازم صوتی، تصویری، تلفن همراه و لوازم جانبی تهران بوده است که گفته است: در جلسه 2 روز پیش با حضور متولیان امر مصوب شد امکان ورود تلفن های همراه تا هفتم اسفند به صورت مسافری با ارائه کارت ملی، البته پس از پرداخت حق و حقوق دولت مهیا و رجیستری انجام شود.

وی اظهار داشته باگمرک مذاکره داشته ایم تا حتی درصورت امکان، همین امروز مشکل حل شود.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است