پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   99234  | تاریخ خبر : 1397/12/08  | ساعت : 16:40

یادداشت/

مادر یعنی عطرناب زندگی


نصر: بیستم جمادی الثانی، میلاد حضرت زهرا (س) و «روز مادر» نام‌ گذاری شده است و امروز بهانه ‌ای برای یادآوری عشق بدون جایگزین مادر برای فرزند است؛ روزی که برای یادبود و افتخار مادران ایران زمین گرامی داشته می‌ شود.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

قلم از نگارش شکوه نام مادر ناتوان است و واژه هایم قاصر از توصیفت عشق پرمهر مادر؛ همانا که هزاران شعر در ستایش مدح مادر اندک است. امروز روز مادر است و من در عجبم که کدام روز، روزمادر نیست! روزی که بهشت فرش قدم هایش شد و نامش بر عرش کبریایی مادر نام گرفت.

کودک در حالی به دنیا می آید که از نظر آگاهی های اجتماعی، ذهنی پاک دارد و مادر، نخستین کلمات و حروف را بر روی این صفحه سفید می نویسد و اوست که نقش های زشت و زیبا را بر آن ترسیم می کند. مادر با جاری ساختن نخستین کلمات بر زبان کودک، او را با اصول و قواعد زندگی آشنا می کند و آداب و رسوم را به وی می آموزد.

از دید علمی، مادر، رهبری فکری کودک را برعهده دارد و بر پایه قانون وراثت، بسیاری از حالت های نوزاد، ناخودآگاه ناشی از مادر است. یافته های روان شناسی هم نشان داده است که در جنبه روانی، نقص یا سلامت شخصیت روانی کودک، به ویژه در شش سال اول زندگی، به مهر مادر یا محرومیت از آن بستگی دارد و ممکن است اثرات اش تا پایان عمر باقی بماند.
در كتاب های از آسمان آمده خوانده ایم که زن، پيشوای شبنم و ريحان است و او ما را بركت خواهد بخشيد.

پیامبر حضرت محمد(ص) می فرماید: «تمام خشنودی خدا در خشنودی پدر و مادر و تمام خشم خدا در خشم آنهاست»؛ « هرکس به والدینش احسان و نیکی کند، خداوند عمرش را زیاد می کند»؛ «سرور نیکان روز قیامت، کسی است که پس از مرگ پدر و مادرش نیز به آنان احسان کند»؛ «بوسیدن پیشانی مادر، پناهی از آتش جهنم است»؛ «بزرگترین حقی که بر گردن یک فرد است، حق مادر اوست».
مادر یعنی همه ی زندگی؛ وقتی حال نداری تا صبح بالای سرت می نشیند و نگران است؛ وقتی موقع کار می گویی خسته شدم با این که پاهایش درد می کند می گوید تو بنشین من انجام می‌ دهم؛ مادر یعنی فرشته ‌اي که هیچ ‌وقت باور نمیکنی مریض شود یا پیر شود چون همیشه و در هر حالتی به روی تو لبخند میزند. مادر یعنی فرشته ‌اي که طاقت دیدن اشک‌ هایش را نداری.
مادر یعنی فرشته‌ اي که با اشک فرزندش، اشک می‌ ریزد و با خنده‌ هایش می خندد؛ یعنی فرشته‌ اي که با هر لبخند فرزندش، زندگی می کند؛ یعنی فرشته ‌اي که موهایش برای بزرگ کردن فرزندش سفید می شود؛ یعنی فرشته‌ اي که صبح موقع خواب بودن فرزندش، آرام میز صبحانه را می ‌چیند تا وقتی فرزندش بیدار شد، لذت زندگی را لمس کند.

مادر، رفیع ترین داستان حیات بشر است. مادر تنها معلمی است که باصبر و شکیبایی درس زندگی آموخته است. مادر همچون پروانه می سوزد و همچون شمعی گداخته می شود و مهربانانه با سختی ها کنار می آید. مادر تنها نمایی از نگاه ستاره ها است.
مادر همچون دستان خدا بر روی زمین است که جان می بخشد و شفا می دهد و برآورده می کند. همچون خدایی که می بخشد و می گذرد. شک ندارم خدا در چشمان مادر پنهان شده است.
مادر، کانون عاطفه و مهر است و ظرفیت و شکیب کمتری برای تحمل ناگواری ها دارد، لطافت طبعش و ضعف طبیعی او از یک سو، و ناتوانی های فرساینده ای که از به دنیا آوردن فرزند و دیگر رنج ها در او پدید آمده است از سوی دیگر، او را به شدت ناتوان می کند. بی شک او شایسته تکریم، نوازش، عطوفت و خدمت است.

مادر ریشه درخت حیات است؛ زنهار که تیشه بر این ریشه روا دارید که این ضربه نه به شخص بلکه به اجتماع است. مادر اساس اجتماع است و بی او اجتماع جسمی بی روح است.
مادر درخشنده ترین آفتاب هستی بخش جهان است، پس ای آفتاب هستی بتاب که خورشید و ماه منتظراند تا از انوار طلائی ات روشنایی گیرند و پیام هستی بخش تو را در گوش همه ذرات عالم زمزمه کنند.
مادر آرام بخش ترین نسیم پگاه زندگی است؛ پس ای نسیم بورز که گل ها جز با شمیم نفس عطرآگین تو معطر نمی شوند، بورز که هیچ نسیمی نمی تواند لطیف تر از نسیم خوش بوی وجودت، برگ های ظریف گل ها را نوازشی دهد و تو گویی که گل ها نیز بی حضور نسیمت، جوانه نمی زنند و غنچه نمی شوند.

مادر، چه آرام بخشی! قلبت، مخزن رحمت است و نگاهت، مخزن الفت. یادت تجدیدکننده خاطرات است و نامت زینت بخش کلام. به راستی که مادر تو هدیه ای آسمانی هستی که باید همه پاسدار تو باشند.
مادر ای معلم ایثار و ای کوه صبور! می ستایم ایثار بی همتا و صبر کم نظیرت را. تصدیق می کنم مقام والای تو را؛ تو سزاوار اکرام و احسانی. تو شایسته تقدیر و تحسینی؛ مادر! مهر و صفایت، ناز و قهرت، گریه و خنده ات،… همه چیزت را دوست دارم و می ستایم؛ بی وجودت غنچه ها پرپر می شوند و گل ها بی بو. گلستان بی بهار می شود و باغبان تنها.
مادر، ای ژرف ترین بخش وجود من، فردای من آینه امروز توست. آنچه فردا در آینه زندگی ام به تصویر می آید، چیزی است که امروز در زندگیت عمل کرده ای. نگاه کودکانه اما کاوشگر من همیشه نظاره گر توست تا یاد بگیرم چه کنم و چه بگویم. مادر، فردا از من آزرده خاطر مباش که آنچه در من می بینی، تصویر زندگی توست.

"دوستت دارم"حقیر است زمانی که حرفی از تو گفته می شود. مادرجان، شنیده ‌ام کوله‌ بار دوران کودکی مرا سنگ صبور خویش کرده ‌اي. دوستت دارم هم آنگاه که سرود لالائی ات خواب خوش و آرام را به من هدیه می کند و هم آنگاه که، قطرات اشک ات همراه ترانه غم انگیز فراق بدرقه ام می کند.

کیست که وقتی در آغوش گرم مادرش سرنهد، طمانینه بی وصف خویش را از درون دلش احساس نکند؟ کیست که از خون محبت مادر سیر نخورده باشد؟ کیست که نام او را در قاموس قلبش ننوشته باشد؟ کیست که یاد او را از صفحه خاطراتش پاک کرده باشد؟
مادر همیشه در قلب ها است و قلب ها همیشه در تپش اند. مادر تاریخی است که خود مورخ آن است. مادر زنده اس چون تاریخ زنده است. مادر یادگار حوا و مریم و زهرا و زینب است. مادر جاویدان است چون زهرا جاویدان تاریخ است.
آری مادر! نام پرعطوفت اش همواره بر صدر اوراق تاریخ خواهد درخشید و یاد پر طراوت اش همیشه در اذهان تداعی خواهد کرد.

مادر، امروز را به یمن وجود تو جشن می گیرم و تمام دلم را که دریچه ای به سوی دل مهربان تو دارد، گل باران می کنم. مبارک باد بر تو جایگاه بلند مادری. مبارک باد.


.................................
سحر مغفرت
...............................

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است